Badania okresowe u okulisty – jak prawidłowo wypełnić skierowanie?

eye-doctor

Częstość wykonywania badań okresowych oczu powinna być oparta o kwestię obecności nieprawidłowości wzroku i prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości wzroku. Osoby z niepokojącymi objawami dotyczącymi wzroku wymagają szybkich badań. Osoby, które nie mają objawów, ale które są narażone na wysokie ryzyku rozwoju nieprawidłowości oczu związane z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze lub u których występują rodzinne choroby oczu, wymagają okresowego, kompleksowego badania oka, co ma na celu zapobiec lub zminimalizować utratę wzroku.

Od czego jeszcze zależy częstotliwość badań okresowych u okulisty?

Częstotliwość badań zależy od wieku, konkretnego stanu pacjenta i prawdopodobieństwa stwierdzenia nieprawidłowości podczas badania. Dorośli, którzy nie mają żadnych niepokojących objawów i są objęci niskim ryzykiem, powinni otrzymać wstępne badanie okulistyczne wykonane przez okulistę i postępować według harmonogramu okresowej oceny, która ma możliwość wykryć chorobę oczu.

Kiedy na pewno powinniśmy się udać po skierowanie na takie okresowe badanie?

Jest kilka momentów w życiu, gdy badanie oczu jest niezwykle ważne. Pewne zakaźne, wrodzone i dziedziczne choroby oczu mogą pojawić się w momencie narodzin, a ponieważ stwarzają zagrożenie dla widzenia, jeśli nie zostaną wykryte powinno mieć miejsce uzasadnione badanie przesiewowe u noworodka. Niemowlęta, u których wykryto nieprawidłowości, jak również niemowlęta z czynnikami ryzyka, takie jak choroby układowe lub wywiad rodzinny w określonych warunkach, powinny zostać skierowane do okulistycznego badania okulistycznego. Jednak bardziej powszechną sytuacją, kiedy konieczne jest zgłoszenie się po skierowanie na takie okresowe badanie jest praca biurowa i każda inna praca z komputerem podczas których oczy są narażone na pracę o dużo większej intensywności – stąd logiczne wydaje się skierowanie na okresowe badanie takich jednostek.

Skierowanie na badanie okulistyczne – skąd wziąć i jak wypełnić?

To pracodawca ma obowiązek wydać swojemu pracownikowi takie skierowanie w dwóch egzemplarzach. Poniżej wyjaśniamy jak krok po kroku w prawidłowy sposób wypełnić takie skierowanie na badanie okulistyczne.

Pierwsza część skierowania wymaga wpisania następujących danych:

• imię i nazwisko pracownika
• numer PESEL
• seria i nazwa dokumentu stwierdzającego tożsamość (w przypadku osoby, której nie nadano numer PESEL)
• obejmowane stanowisko pracy
• adres zamieszkania

Kolejna część to już czas na szczegółowe opisanie warunków pracy – przy tym w odniesieniu do tego, iż jest to skierowanie do lekarza okulisty w sposób szczególny należy się skupić na tym jakie czynniki niebezpieczne, szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia oczu mogą mieć miejsce w ramach wykonywanego zawodu.

Po wykonaniu takiego badania pracownik dostaje od lekarza orzeczenie lekarskie, które może wskazać na brak brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku albo wręcz przeciwnie istnienie przeciwwskazań do pracy. Zawsze orzeczenie powinno być wydawane w dwóch egzemplarzach.

Porad dotyczących zawodu okulisty dostarczył nam portal Mavit – okulista dziecięcy Warszawa – dziękujemy!

Polecamy:
Czy łuszcząca się skóra u noworodka wymaga leczenia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *