Co należy zawrzeć w umowie o pożyczkę – poradnik konsumenta

Business people shaking hands, finishing up a meeting

Polski sektor pożyczkowy dynamicznie się rozwija, a na rynku ciągle pojawiają się nowe podmioty, oferujące szybką gotówkę na wakacje, remont mieszkania lub naprawę samochodu. Chcesz wziąć na raty sprzęt elektroniczny? Potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki z powodu niespodziewanych wydatków? Już teraz sprawdź, jakie informacje powinny być zawarte w umowie pożyczki. Na co należy zwrócić uwagę czytając zapisy umowne?

Pożyczka – istotne elementy umowy

Pożyczka to rodzaj zobowiązania, które zostało zdefiniowane w Kodeksie cywilnym. Przepisy prawa określają między innymi to, w jakiej sytuacji należy sporządzić umowę pożyczki na piśmie, kiedy można odstąpić od umowy, a także regulują kwestię odpowiedzialności za wady rzeczy pożyczonej. Według przepisów Kodeksu umowa pożyczki powinna być stwierdzona pismem, kiedy jej wartość przekracza 500 zł. Niemniej ważne są również konkretne zapisy zawarte w umowie. Najważniejszym elementem jest oczywiście określenie zobowiązania dającego pożyczkę do przeniesienia na własność biorącego pieniędzy lub rzeczy, a także zobowiązanie biorącego do zwrotu. Co to oznacza w praktyce?

Jakie dane oraz informacje powinny być zawarte w umowie pożyczki?

W umowie pożyczki powinno znaleźć się oznaczenie daty oraz miejsca jej zawarcia, a następnie określenie stron umowy – pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy. W przypadku osób fizycznych do umowy wpisujemy imię (imiona) i nazwisko, a także serię oraz numer dowodu osobistego, zaś w przypadku osób prawnych – osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu. W umowie pożyczki należy również określić jej przedmiot – sumę pieniędzy lub przekazywaną rzecz, a także okres, na który zostaje ona udzielona.

Przykładowy wzór prawidłowo sporządzonej umowy znaleźć można na stronie ratkomat.pl. Innym, ważnym zapisem jest określenie oprocentowania pożyczki wraz z odsetkami karnymi za opóźnienie lub innym rodzajem zabezpieczenia (np. wekslem). Warto również pamiętać, że nawet brak pisemnej umowy pożyczki nie oznacza jej nieważności, a jedynie problemy z udokumentowaniem faktu jej zawarcia. Aby dowiedzieć się więcej na temat formalności związanych z zawieraniem umów pożyczek, warto odwiedzić stronę https://pozyczkowy-portal.pl/pozyczki-bez-sprawdzania-bazach-dluznikow/.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>