Coworking – 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Coworking wciąż zyskuje na popularności. Przyczyn jest kilka. Firmy odchodzą od korporacyjnej atmosfery i stylu pracy, który nie sprzyja kreatywności. Coraz więcej osób zdaje sobie też sprawę, że efektywność nie wynika z wielu godzin spędzonych za biurkiem. Jeśli zastanawiasz się, czy taka forma pracy jest dla Ciebie, przedstawiamy 10 punktów, które przybliżą Ci ideę coworkingu.

1. Krótka historia coworkingu

Coworking został stworzony z myślą o freelancerach. Kilkanaście lat temu młody programista wynajął piętro w budynku biurowym w San Francisco i zaproponował innym „wolnym strzelcom” dołączenie do tej przestrzeni za niewielką opłatę. Niedługo potem kolejne biura coworkingowe zaczęły przyciągać freelancerów, zmęczonych samotną pracą w domu. Dziś popularność coworkingu nie maleje, a firmy oferują coraz więcej dodatkowych usług.

2. Coworking w liczbach

Idea coworkingu istnieje od 2005 roku, chociaż w Polsce ten pomysł zaczął zyskiwać na popularności około 2012 roku. Obecnie miejsc tego typu w naszym kraju jest ponad 200 i wciąż przybywają nowe. Znajdziesz je na https://www.spacing.pl/ . Fenomen „biurek do wynajęcia” nie maleje. W 2005 roku idea zaczęła kiełkować w Stanach Zjednoczonych i obejmowała 3 biura. W 2017 roku jest to już ponad 13 tysięcy miejsc na całym świecie.

3. Co przyciąga do coworkingu?

Miejsca coworkingowe to idealny balans między standardową pracą w biurze a wykonywaniem obowiązków w domu. Chociaż prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu wydaje się kuszące, w rzeczywistości ciężko jest się zmotywować, gdy wszystko dookoła zaczyna rozpraszać. Z drugiej strony narzucone godziny pracy w firmie mogą demotywować, jeśli wiesz, że najwięcej pomysłów przychodzi Ci do głowy wieczorem. W przestrzeni coworkingowej sam decydujesz o tym, kiedy zaczynasz pracę i kiedy ją kończysz.

4. Oferta coworkingu

Większość przestrzeni w standardzie oferuje dostęp do własnego biurka i Internetu, często z możliwością drukowania oraz kserowania. Dodatkowe opcje to m.in. wirtualny adres, sala konferencyjna czy wydzielone biuro.

5. Nie tylko dla freelancerów

Chociaż przestrzenie coworkingowe są świetnie przystosowane do samodzielnej pracy, ich charakter nieco zmienił się na przestrzeni lat. Coraz więcej firm oferuje wydzielone biura dla kilku osób, dzięki czemu wynajmem zaczynają interesować się również małe i średnie firmy. To wciąż zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie, niż długofalowe zobowiązania w postaci zakupu lub wynajmu standardowego biura.

office-space-1744801_1920-1

6. Możliwość oszczędności

Jeśli swój biznes opierasz na pracy z komputerem i wynajem całego biura jest dla Ciebie zbędnym wydatkiem, coworking świetnie się sprawdzi. Nie musisz wiązać się długoterminowymi umowami i inwestować w wyposażenie pomieszczeń. W przestrzeni coworkingowej masz zapewnione wszystko, co będzie Ci potrzebne do pracy.

7. Opcja na start

Biuro coworkingowe to też miejsce dla początkujących freelancerów i przedsiębiorców. Przyciągają elastyczne godziny wynajmu oraz krótkie, nawet jednodniowe terminy wynajmu. Dla osób, które nie są pewne przyszłości swojego biznesu to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie.

8. Nie tylko praca

Wynajmując biurko we wspólnej przestrzeni nie tylko motywujesz się do pracy. Coworking przyciąga osoby z różnorodnych branż, dzięki czemu podczas przerw od obowiązków możesz nawiązać ciekawe kontakty prywatne i biznesowe.

9. Jaka przyszłość czeka coworking?

Wszystko wskazuje na to, że idea coworkingu będzie się rozwijać. Jest to coraz popularniejszy wybór wśród osób szukających nowego trybu pracy. Do rozwoju tego typu przestrzeni przyczynia się też ich wciąż rozszerzająca się oferta.

10. Sprawdź, czy coworking jest dla Ciebie

Jeśli zalety coworkingu Cię przekonują, nie musisz rzucać się na głęboką wodę i wykupować długiego abonamentu. Coraz więcej przestrzeni organizuje dni otwarte. Firmy np. raz w miesiącu udostępniają jedno biurko, z którego można skorzystać bezpłatnie i zobaczyć, czy funkcjonowanie w takiej społeczności jest dla Ciebie.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>