Dlaczego rozmowa kwalifikacyjna nie wyszła?

Stressful people waiting for job interview

Masz za sobą rozmowę kwalifikacyjną? Zapewne twój rozmówca obiecał, że się z tobą skontaktuje. Właśnie dlatego podskakujesz za każdym razem, kiedy słyszysz telefon i gorączkowo przeglądasz wiadomości w swojej skrzynce mailowej. Mijają kolejne dni i nie zapowiada się na to, żeby ktoś jednak miał się do ciebie odezwać, a przecież wydawało ci się, że rozmowa poszła nie najgorzej. Teraz zaczynasz wątpić w to, jakie wrażenie zrobiłeś podczas spotkania. Co mogło pójść nie tak? Oto podpowiedzi.

Złe przygotowanie

Poszukiwania pracy zacząłeś tak, jak zwykle się zaczyna: sprawdziłeś dokładnie oferty pracy w Łodzi na Praca Money, zapisałeś te, które najbardziej cię interesują i wysłałeś swoją aplikację. Twoje CV spodobało się potencjalnemu pracodawcy, więc zaprosił cię na rozmowę kwalifikacyjną. Informacja ta tak bardzo cię ucieszyła, że zapomniałeś o bożym świecie. Dosłownie.

Przygotowanie do rozmowy ograniczyłeś do wyprasowania koszuli i przećwiczenia uśmiechu przed lustrem. Zapomniałeś jednak o najważniejszym: zapoznaniu się z profilem i historią firmy i uzyskaniem kilku wiadomości o rekruterze. Twój brak podstawowych wiadomości szybko się ujawni i nawet jeśli nie wpłynie bezpośrednio na ocenę twojej kandydatury, to z pewnością mina ucznia, który zapomniał o pracy domowej, mocno odciśnie się w pamięci rozmówcy.

Za małe kwalifikacje

Od zawsze marzyłeś, żeby znaleźć się na tym właśnie stanowisku. Skończyłeś kurs lub kierunek studiów odpowiadający wymaganiom pracodawcy, przygotowałeś więc swoją aplikację i już nie możesz doczekać się pierwszego dnia pracy. Pamiętaj jednak, że nie jesteś jedyną osobą, z którą pracodawca przeprowadzi rozmowę kwalifikacyjną. Być może udając się do biura miniesz się z osobą, która nie tylko skończyła ten sam kurs czy kierunek co ty, ale do tego zna płynnie trzy języki, ma na swoim koncie kilka lat doświadczenia w branży i ciągle uczy się nowych rzeczy. Nie bierz więc nigdy rozmowy kwalifikacyjnej za pewnik. Zamiast tego staraj się poszerzać swoje umiejętności, dokształcać się i dowiadywać nowych rzeczy związanych z gałęzią biznesu, która cię interesuje.

Wielki stres

Nawet jeśli dobrze się przygotowałeś do rozmowy, a twoje curriculum vitae jest olśniewające, to jeszcze nie oznacza, że pracę masz w kieszeni. Sama rozmowa jest stresująca dla każdego, ale jeśli pozwolisz nerwom na przejęcie kontroli, to nie będziesz w stanie odpowiednio się zaprezentować, co może zaważyć na decyzji o zatrudnieniu cię. Pod wpływem stresu niektórzy zachowują się bardzo nienaturalnie i dotyczy to nie tylko nerwowych ruchów, ale i nieprzemyślanych spontanicznych odpowiedzi. Jeżeli masz tendencje do emocjonalnych reakcji w takich sytuacjach jak rozmowa kwalifikacyjna, staraj się praktykować metody relaksacyjne takie jak joga, słuchanie spokojnej muzyki itp.

To nie dla ciebie

Czasami powód jest prostszy, niż może się wydawać: po prostu to nie jest miejsce dla ciebie. Pracodawcy poszukujący nowego pracownika tworzą w swoich głowach wizję tego, jaki powinien być, jak ma się zachowywać, co oferować – wszystko po to, by jak najlepiej dopasować nowy element układanki do złożonego już zespołu. To jedyna rzecz, na którą nie możesz nic poradzić i nawet nie powinieneś – twoje prawdziwe oblicze i naturalna energia idealnie wpasują się w inne miejsce pracy.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>