Dlaczego warto założyć firmę za granicą Polski?

firma-online

Założenie własnej firmy, to nie lada wyzwanie, szczególnie w Polsce. Dlatego też coraz więcej nowych przedsiębiorców wybiera obcy kraj do rejestracji działalności, a Ci którzy firmę już prowadzą rozważają jej przeniesienie. Z czego to wynika? Jakimi kryteriami się kierują? I dlaczego okazuje się to dużo bardziej korzystne?

Niemcy

Założenie działalności w Niemczech trwa nie więcej, niż kilka minut. Ogranicza się do złożenia w Urzędzie do Spraw Działalności Gospodarczej wniosku o rejestrację i kosztuje około 20 Euro. Pozostałe sprawy formalne pozostają w kwestii tegoż urzędu, który załatwia je w imieniu przedsiębiorcy, przekazując informacje do Urzędu Skarbowego, Statystycznego oraz Izby Przemysłowo-Handlowej lub Rzemieślniczej. US przesyła pocztą do właściciela firmy formularz dotyczący rejestracji firmy, po czym otrzymuje się numer płatnika podatku i od tej chwili można rozpocząć działalność. Wymogiem jednak, który należy spełnić jest posiadanie lokalu oraz meldunku na terenie Niemiec.
Mimo, że produkty wytwarzane w Niemczech są droższe, to i tak cieszą się większym popytem, niż te z Polski. Głównym czynnikiem jest lepsza jakość. W końcu od dawien dawna Niemcy słyną ze skrupulatności i profesjonalnego podejścia. Poza tym, według przeprowadzonych badań wynika, że są jednym z najatrakcyjniejszych państw do inwestycji w Europie oraz znajdują się w pierwszej trójce krajów, w których najchętniej inwestują Amerykanie.
Podatek od działalności gospodarczej zwany lokalnym, pobieranym przez gminę, w której znajduje się siedziba firmy, naliczany jest od zysku. Jednakże, kwota 24 500 euro w przypadku firm jednoosobowych oraz spółek cywilnych pozostaje wolna od podatku. Natomiast podatek VAT wynosi 19% i rozliczany może być kwartalnie lub rocznie. Dodatkowym plusem jest możliwość zwolnienia z tego podatku dla początkujących przedsiębiorców. Należy wystąpić do US o zgodę, która w większości przypadków jest rozpatrywana pozytywnie.
Ubezpieczenie społeczne – według przepisu z Kodeksu Praw Społecznych jasno wynika, że nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu ten, kogo głównym źródłem utrzymania jest samodzielna działalność zarobkowa. Mało kto jednak z tej możliwości korzysta, ponieważ leczenie jest bardzo kosztowne nie będąc osobą ubezpieczoną.

Wielka Brytania

Anglia zajmuje pierwsze miejsce w Europie oraz piąte na świecie pod względem łatwości prowadzenia własnego biznesu.
Formalne zarejestrowanie firmy w przypadku samo zatrudnienia (najczęściej wybierana opcja dla początkujących) musi nastąpić w ciągu trzech miesięcy od momentu rozpoczęcia działalności i można to zrobić osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty wysyłając formularz do organizacji rządowej HM Revenue and Custom.
Podatek naliczany jest od uzyskanego dochodu, który oblicza się odejmując od całości przychodów koszty ich uzyskania. Kwota wolna od podatku to około 4 900 Funtów. Przekroczenie tego progu o 2 000 Funtów równe jest z naliczeniem 10% podatku, o 32 000 = 22% podatku, powyżej tych sum = 40%. Rozliczenie składane jest raz w roku. Natomiast po przekroczeniu 63 000 Funtów, automatycznie następuje zmiana na VAT i należy się rozliczać co kwartał.
Ubezpieczenie społeczne zobowiązuje do opłacania składek przez każdą osobę pracującą, która przekroczyła określoną wartość wynagrodzenia. Ich wysokość zależy od osiąganych dochodów. Wypadową przy prowadzeniu firmy jest 2, 50 Funta tygodniowo.

Hongkong

Niepodważalnym liderem w prowadzeniu własnej działalności od kilku lat jest Hongkong. Cechuje się wysoką kulturą biznesu, otwartością na globalnym rynku, wspieraniem aktywności gospodarczej oraz stabilnością makroekonomiczną.
Założenie firmy musi nastąpić najpóźniej miesiąc od rozpoczęcia działalności. Należy ją zarejestrować w Rejestrze i Urzędzie Skarbowym. Cała procedura trwa około tygodnia, a opłata z tego tytułu to maksymalnie 500 Dolarów.
Podatek dochodowy wynosi 15%, firmy płacą od zysków – 16, 5% dla korporacji i 15% dla pozostałego biznesu.
Nie ma składek na ubezpieczenie społeczne, ani płacy minimalnej. Zarobki reguluje popyt i podaż pracy.

Podsumowanie

Kraje, które są najbardziej przyjazne dla świeżo upieczonych przedsiębiorców, oprócz wyżej wymienionych, to: Singapur, Nowa Zelandia, USA, Dania, Norwegia, Korea, Islandia oraz Irlandia. Współczynniki łączące wszystkie te miejsca, i które ewidentnie potwierdzają, że warto jest założyć firmę poza granicami Polski, są bardzo podobne. Składają się na nie: ograniczenie formalności do minimum, przychylność urzędników oraz pomoc profesjonalnych firm podczas zakładania działalności za stosunkowo niską opłatę, prawo do decydowania o: opłacaniu składek ponadprogramowych, odkładania pieniędzy na dodatkową emeryturą (odliczane od podatku), zakładaniu kont firmowych, wyboru formy rozliczenia, łatwiejszy dostęp do uzyskania kredytu bądź dofinansowania i chyba najważniejsze – w porównaniu z Polską, niskie podatki, a nawet możliwość nie odprowadzania ich w ogóle w fazie rozwojowej firmy. Wszystko to składa się na bardzo małą ilość stresu, więcej satysfakcji i optymizmu, a przede wszystkim na liczenie zysków już w pierwszych miesiącach bycia niezależnym przedsiębiorcą.

Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem rejestracjaspolkionline.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *