Emerytura a praca na etacie

Businesswoman sitting in office drinking coffee

Dla wielu z nas przejście na emeryturę oznacza jednocześnie koniec naszej kariery zawodowej. Czy jest jednak możliwa dalsza kontynuacja pracy na etacie?

Należy się… zwolnić

Oczywiście istnieje taka możliwość. Przepisy prawne nie wykluczają jednoczesnego pozostania na etacie oraz pobierania świadczenia emerytalnego, jednak w tym miejscu zmianie ulega sam stosunek pracy. Z tej opcji korzysta niemałe grono starszych osób, którzy dalej potrzebują stałego zatrudnienia, pomimo przekroczenia granicy wiekowej uprawniającej do przejścia na emeryturę.

Według regulacji wprowadzonych 5 lat temu, aby uzyskać świadczenie należy przynajmniej na jeden dzień zwolnić się z dotychczasowej pracy. W przeciwnym razie ZUS zawiesi wypłatę emerytury. W takim przypadku konieczne będzie dostarczenie do tej instytucji dokumentu potwierdzającego rozwiązanie umowy o pracę. Osoby zainteresowane mogą wrócić na to samo stanowisko już następnego dnia, lecz wszystko zależy od decyzji przełożonego.

Co pracodawcy postanawiają w takich sytuacjach?

Tutaj bardzo wiele zależy od doświadczenia pracownika, jego wydajności oraz sumienności w wykonywaniu obowiązków. Najczęściej są to osoby, których staż zawodowy wynosi nawet kilkadziesiąt lat. Jeżeli pracodawca jest zadowolony z dotychczasowych efektów swojego zatrudnionego, a jego zdrowie pozwala mu na kontynuowanie kariery, najczęściej przywraca się go na dotychczas zajmowane stanowisko.

Są jednak również tacy pracodawcy, którzy w tym miejscu dziękują za współpracę zatrudnionemu będącego w wieku emerytalnym. Stawiają na odmłodzoną kadrę, licząc na wprowadzenie nowej energii do firmy. W tym momencie emerytowani pracownicy muszą pożegnać się z łączeniem otrzymywania świadczenia oraz dalszego otrzymywania pensji.

Czy można coś jeszcze zrobić w takim przypadku?

Jeśli przełożonemu będzie zależało na przyjęciu młodszych pracowników, być może uda się znaleźć dorywcze zajęcie, np. na pół etatu. Starsze osoby chętnie są zatrudniane na stanowiskach, które nie wymagają od nich większej aktywności fizycznej. Przykładowo może być to praca w charakterze parkingowego. Pozwoli ona na dorobienie do emerytury, a jednocześnie taki pracownik nie będzie czuł przemęczenia.

Trzeba obliczyć wszystkie przychody!

Jest to bardzo istotny element, od którego zależy to, czy będziemy mieli możliwość otrzymania świadczenia w pełnej wysokości. Dotyczy to osób, które jeszcze nie przekroczyły wymaganego minimalnego wieku emerytalnego. Według zasady zostają na nich nałożone limity, które zakładają, że przychody z tytułu zatrudnienia nie mogą być za wysokie. Sytuacja zmienia się, kiedy taki pracownik osiąga odpowiedni wiek. Od tego momentu przysługuje mu świadczenie w całkowitym zakresie.

Jak nie pogubić się w obliczeniach?

Przepisy prawne często są nieprecyzyjnie wyjaśniane i napisane mało przystępnym językiem. Starsze osoby, które są nimi zainteresowane, mogą mieć problemy z wyliczeniami na podstawie wciąż zmienianych regulacji. Na szczęście Internet daje mnóstwo możliwości zapoznania się z nimi oraz dokładnego wyliczenia wszystkich świadczeń za pomocą kilku kliknięć. W tym miejscu na ratunek przychodzą nam specjalne kalkulatory emerytalne, które wykonują te czynności za nas, dodatkowo proponując najkorzystniejsze dla nas rozwiązania. Takie funkcjonalności znajdziemy na przykładowej stronie internetowej: http://axa.pl/oferta-indywidualna/emerytura/indywidualne-konto-zabezpieczenia-emerytalnego/kalkulator-emerytalny-ikze/. Po wejściu na stronę wyraźnie widać, że jedyną rzeczą, którą musimy zrobić we własnym zakresie jest podanie swojego wieku. Dzięki tak intuicyjnemu wyglądowi witryny, starsze osoby bez problemu będą mogły skorzystać z kalkulatora.

Przed zdecydowaniem się na kontynuowanie pracy i równoczesne pobieranie emerytury, należy dokładnie zapoznać się z wszystkimi procedurami i regulacjami tak, aby wszystkie wyliczenia znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. Fora i portale prawnicze nie zawsze udzielą nam pełnych odpowiedzi, dlatego dobrym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z prawnikiem.

1 Komentarz

  1. jagna_X pisze:

    bardzo ciekawy temat! i wydaje mi się że będzie coraz bardziej na czasie. takie rozterki dotyczą zdrowych pełnych życia ludzi po 60tce a jednak społeczeństwo się starzeje… warto też dowiedzieć się o pracy vs świadczenie przedemerytalne (moja mama tak ma): w sumie dobrze napisane np. tu https://www.placpigal.pl/blog/emerytura-a-praca-na-etacie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *