Emerytura w Polsce czy w Anglii?

200258139-001

W Wielkiej Brytanii, w przeciwieństwie do Polski nie istnieje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę państwową. Jest określony wiek (State Pansion Age), w którym najwcześniej można uzyskać emeryturę państwową. Ulega on ciągłym zmianom, władze Wielkiej Brytanii dążą do tego, aby zrównać wiek obu płci do 68 lat. Obecnie wiek emerytalny dla mężczyzn i dla kobiet 65 lat. Nie ma jednak obowiązku rezygnowania z pracy w momencie osiągnięcia tego wieku. Pracując w dalszym ciągu nie mamy już obowiązku opłacania składek national insurance lub możemy uzyskać ich zwrot, jeśli je płaciliśmy.

Oprócz podstawowej State Pansion Age można również uzyskać Additional State Pension. Jest to dodatkowa emerytura państwowa. Mają do niej prawo osoby poniżej wieku emerytalnego, które w jednej pracy zarabiają powyżej 5 772 funtów rocznie, sprawują opiekę nad dziećmi w wieku poniżej 12 lat i pobierają z tego tytułu zasiłek, sprawują opiekę nad osobą chorą lub niepełnosprawną przez więcej niż 20 godzin w tygodniu i pobierają z tego tytułu zasiłek pielęgnacyjny lub otrzymują inne świadczenia z powodu choroby lub niepełnosprawności.

W Wielkiej Brytanii można także korzystać z dwóch rodzajów emerytur: prywatnej (Personal Pension) oraz firmowej (Company Pension). Emerytura prywatna jest otrzymywana od banku, towarzystwa budowlanego lub towarzystwa ubezpieczeń na życie. Przez lata poprzedzające emeryturę instytucje te inwestują nasze oszczędności. Żeby zachęcić mieszkańców Wysp do oszczędzania na rzecz przyszłej emerytury, wprowadzono ulgi podatkowe od kwot przeznaczonych na ten cel. Natomiast emerytura firmowa fundusz emerytalny ustanowiony przez pracodawcę. Polega to na tym, że pracownik wpłaca na fundusz pewien procent zarobków, a pracodawca pokrywa koszty administrowania funduszem.

Polska emerytura

Polski rząd nieustannie zmienia swoje prognozy i poglądy na temat systemu emerytalnego.
Wiek emerytalny jest stopniowo podwyższany. Ma to na celu zrównanie go dla obu płci. Zgodnie z założeniami dla kobiet i mężczyzn będzie wynosił tyle samo, czyli 67 lat. Wiek emerytalny w 2015 roku wynosi odpowiednio 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Polak dostaje na emeryturze ok. 50-55 proc. pensji. W zeszłym roku zdecydowano, że część środków z OFE zostanie wyprowadzona z naszych indywidualnych kont. W zamian za to przyszłe pokolenia mają pracować na naszą emeryturę. Może być to trudne ze względu na poziom przyrostu naturalnego. W przeciwieństwie do Anglii, lata spędzone na wychowywaniu dzieci nie liczą się przy ustalaniu wysokości świadczenia.

Gdzie zatem lepiej?

Coraz więcej Polaków marzy o spokojnej i bezpiecznej starości na Wyspach. Statystyki wykazują, że niewielu emigrantów chce wrócić do Polski. 50% Polaków w ogóle nie myśli o powrocie, a jedna trzecia z nich nie wie, kiedy wróci. Tylko kilka procent emigrantów jest pewne powrotu. W Wielkiej Brytanii do emerytury liczą się pełne przepracowane lata. Lata spędzone na opiece nad dzieckiem do 12-tego roku życia lub osobą niepełnosprawną również się liczą. Co więcej powyżej 19 roku życia, już po pierwszym roku legalnego zatrudnienia i opłacania składek w Anglii przysługuje prawo do emerytury. Okres legalnej pracy w Polsce wlicza się też do brytyjskiej emerytury.

Czy jest opcja przeniesienia emerytury?

Przeniesienie podstawowej emerytury Państwowej z Wielkiej Brytanii do Polski nie jest niestety możliwe. Lata przepracowane na Wyspach nie są dodawane do tych przepracowanych w Polsce. Można jedynie przenieść emeryturę prywatną (Private Pension), jednak transfer emerytury wiąże się z podatkiem 55 proc. od przenoszonej kwoty. Przeniesieni emerytury w drugą stronę, z Polski do Wielkiej Brytanii również nie ma racji bytu. ZUS jedynie możne przesyłać naszą polską emeryturę do UK. Aby otrzymywać co miesiąc emeryturę na zagraniczny rachunek bankowy należy złożyć do ZUS odpowiedni wniosek. Istnieje także opcja pobierania świadczenia w obu krajach, należny jednak posiadać odpowiednia ilość opłaconych składek.

Dziękujemy portalowi www.rozliczenia-online.com za konsultacje dotyczące niniejszego poradnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *