Grzyb na ścianie w domowym biurze? Podpowiemy, jak sobie z tym poradzić!

Z powodu swojej porowatej natury płyta gipsowo-kartonowa jest jedną z ulubionych powierzchni dla grzyba, na której łatwiej będzie się mu rozwijać. Powszechnie widać taką pleśń na ścianach w wilgotnych, ciepłych miejscach o słabej wentylacji, takich jak łazienki i piwnice, ale pleśń może rosnąć wszędzie w odpowiednich warunkach – nawet w czystym miejscu pracy czy domowym biurze!

Kiedy zauważysz pleśń na swojej suchej ścianie, prawdopodobnie masz jeden z tych problemów i nie pozostaje nic innego, jak zrobić wszystko by grzyb na ścianie odszedł w zapomnienie tzn – pozbyć się go w najlepszy możliwy sposób.

Obecność grzyba na ścianie w takich miejscach może wynikać np. z tego, że.:

  • miał miejsce wyciek wody z rur, łazienki, urządzenia klimatyzacji na strychu lub dachu

  • dom jest nieprawidłowo wentylowany i jest zbyt wilgotny, co umożliwia wzrost pleśni powierzchniowej

Pleśń: jak rozpoznać i pozbyć się jej ze ścian?

Najpierw musisz zlokalizować i pozbyć się źródła wilgoci. Jeśli masz trudności ze znalezieniem źródła, zgłoś się do specjalistów, aby uzyskać wskazówki dotyczące lokalizacji źródła wilgoci. Gdy płyta gipsowo-kartonowa jest już pomalowana lub zagruntowana (tzn uszczelniona), a wilgoć wynika z problemów z wentylacją, pleśń jest najprawdopodobniej na powierzchni i można ją zetrzeć odpowiednim środkiem czyszczącym.

Z nieszczelną płytą gipsowo-kartonową będzie nieco bardziej skomplikowana sytuacja, a najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie wszystkich potencjalnie uszkodzonych płyt kartonowo-gipsowych i izolacji. Przed rozpoczęciem procesu usuwania zapoznaj się z profesjonalną taktyką usuwania pleśni, aby uzyskać wskazówki, jak uniknąć infekowania innych części domu.

Po uzyskaniu odpowiedniego sprzętu ochronnego i odcięciu zakażonego obszaru, użyj noża do pudełka, aby zdobyć i usunąć wszelką zanieczyszczoną płytę gipsowo-kartonową. Umieść wszystkie uszkodzone płyty gipsowo-kartonowe i izolację w workach na śmieci, odpowiednio uszczelnij i przygotuj do usunięcia.

Po usunięciu płyty gipsowo-kartonowej można teraz sprawdzić, czy pleśń wpłynęła na drugą stronę ściany i / lub obramowanie drewna. Usuń płytę gipsowo-kartonową po drugiej stronie, jeśli jest uszkodzona, i umieść wszelkie skażone materiały w szczelnych workach.

Aby zabezpieczyć uszkodzoną ramę z drewna, należy spryskać i namoczyć uszkodzone drewno specjalnym preparatem i wyszczotkować szczotką. Następnie zaleca się wytrzeć do czysta jednorazowymi ręcznikami. Umieść zużyte ręczniki w torbie i zamknij aż do usunięcia.

Po całkowitym wyschnięciu drewnianej ramy należy wymienić izolację i płytę gipsowo-kartonową i skleić szwy. Istnieje wiele filmów dla majsterkowiczów odnoszących się do naprawy płyt kartonowo-gipsowych w Internecie, ale instalacja płyt kartonowo-gipsowych wymaga dużej precyzji, więc zazwyczaj najlepiej jest zostawić je profesjonalistom.

Wskazówka dodatkowa: możesz użyć przenośnego grzejnika do osuszenia obszaru, aby usunąć wilgoć z powietrza i przyspieszyć cały proces pozbycia się grzyba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *