Ile kosztuje studiowanie w UK. Czy stać na nie typowego Kowalskiego?

studiowanie-w-uk

Młody człowiek, który zastanawia się nad wyborem drogi życiowej, często traktuje zagranicę jedynie jako cel na wakacje, ewentualnie emigracji zarobkowej, gdy plany w Polsce nie pójdą po myśli. Tymczasem takie kraje jak Wielka Brytania są znakomitym kierunkiem już na studia.

Powstaje jednak pytanie: ile kosztuje życie studenta w UK i Czy stać na nie przeciętnego Polaka. Postaramy się znaleźć na nie odpowiedź w niniejszym artykule.

Zalety studiów w UK

Zjednoczone Królestwo słynie z wielowiekowych tradycji akademickich. Dziś ten wielokulturowy kraj ma na swoim terenie wszelkie możliwe uczelnie – humanistyczne, techniczne, specjalistyczne czy artystyczne. Tysiące tytułów czekają na młodych ludzi z całego świata. Uczelnie prowadzą wymianę z krajami z polskiej perspektywy odległymi, takimi jak Australia czy Chiny.

Studia mają praktyczny charakter, więc wizja znalezienia dobrej pracy w kraju lub zagranicą przestaje być odległa. Do ich podjęcia nie potrzeba zazwyczaj dodatkowych egzaminów czy dokumentów, liczy się po prostu wynik egzaminu maturalnego. Poza tym nawet przy ewentualnym powrocie do Polski takie studia mogą okazać się przygodą życia i ogromnym doświadczeniem, rozszerzającym horyzonty, kompetencje i sieć kontaktów.

Kto za to zapłaci

Jednak nawet w dobrze sytuowanej polskiej rodzinie wyobrażenie o studiowaniu dziecka zagranicą wydaje się w pierwszej chwili ogromnym wyzwaniem finansowym. Oczywiście, to zdecydowanie droższy w realizacji pomysł niż na przykład nauka w Toruniu czy Łodzi. Studiowanie w Wielkiej Brytanii wiąże się przede wszystkim z samymi kosztami utrzymania, a te mogą wymagać sum rzędu 100-150 funtów tygodniowo (w Londynie) czy niewiele mniej (ale jednak około kilkudziesięciu funtów) w innych miastach. Dużo? Z perspektywy wymiany złotówek na funty bardzo dużo. Jednak pamiętajmy, że student ma kilka możliwości zdobycia środków.

Praca dla studentów

Pomijając oczywiście ogromne kieszonkowe albo specjalne stypendia, przeciętny student w Wielkiej Brytanii może na swoje utrzymanie po prostu zarobić. Uczelnie wymagają zazwyczaj obecności na poziomie jedynie 15 godzin tygodniowo, a pracodawcy przyzwyczajeni są do tworzenia elastycznych grafików. Zarabiając w funtach, szybko okazuje się, że suma np. 100 funtów tygodniowo nie jest zabójcza.

Zagraniczni studenci mogą pracować w gastronomii, biurach, hotelach czy rozlicznych brytyjskich zakładach przemysłowych i usługowych. Wystarczy elementarna znajomość podstaw angielskiego wystarczy, by zdobyć pierwsze zawodowe szlify i zapewnić sobie utrzymanie. Pracę można zapewnić sobie już na etapie przygotowań do wyjazdu – poprzez internetowe ogłoszenia albo wyspecjalizowaną agencję. Pamiętaj, że coraz częściej można zarobić pieniądze przez Internet, nie opuszczając domu, a więc godząc naukę, pracę i codzienne obowiązki.

Studenckie pożyczki

Dla studentów pochodzących z Unii Europejskiej przewidziane są specjalne pożyczki. Pierwsza z nich nazywa się „Tuition Fee Loan”, a jej celem jest stuprocentowe pokrycie czesnego studiów licencjackich.

Podstawowym warunkiem nie jest kryterium finansowe, a „doświadczenie” akademickie. Na pożyczkę mogą liczyć bowiem jedynie osoby, które nie ukończyły żadnych innych kierunków. Podsumowując – przez 3 lub 4 lata (pamiętajmy o popularnych brytyjskich jednorocznych „wakacjach” od studiowania – tzw. gap year) student nie musi płacić za czesne. Kredyt należy spłacić tylko w przypadku, gdy pracując w firmie, przekracza się zarobkowy pułap (tzw. threshold). W Polsce to kwota około 3,5 tysiąca złotych na rękę. Dopóki tyle się nie zarabia – spłata odwleka się w czasie. Po 25 latach ulega przedawnieniu.

Drugim rodzajem pożyczki jest „Maintenance Loan”, której cel stanowi pokrycie kosztów utrzymania (od 3,5 do nawet 7 tysięcy funtów rocznie). W tym przypadku o przyznaniu decydują jednak zarobki rodziców lub opiekunów oraz indywidualna ocena sytuacji studenta. Co więcej, pożyczka „Maintenance Loan” przysługuje wyłącznie pracującym studentom, także aplikować można o nią już w trakcie pobytu, ale nigdy wcześniej.

Mieszkanie

Prawdopodobnie najwyższą miesięczną opłatą, oprócz kosztów wyżywienia, będzie dla większości studentów mieszkanie. Oczywiście przy brytyjskich uczelniach również funkcjonują domy studenckie, czyli popularne akademiki. O pokój można starać się jeszcze przed przyjazdem do UK; zdecydowanie warto zacząć właśnie od takiej stancji.

W akademikach można poznać naprawdę wielu studentów w identycznej sytuacji, co ułatwia aklimatyzację i naukę języka. Koszt wynajęcia pokoju w akademiku oscyluje w granicach 100-200 funtów miesięcznie w zależności od miasta, przy czym wiele domów studenckich wymaga wpłacenia całej kwoty za rok z góry lub w trzech ratach.

Polscy studenci często decydują się na mieszkanie w kilka osób; nic dziwnego – młodzi ludzie z całego świata raczej nie szukają w czasie studiów luksusowych warunków, a ponad wygodę cenią sobie korzystną cenę, wspólną zabawę i np. niedługą drogę na uczelnię. Koszt wynajęcia pokoju wynosi 200-500 funtów – generalnie im większe miasto, tym drożej.

Dodatkowe koszty utrzymania

Oprócz kosztów wynajmu mieszkania należy brać pod uwagę inne standardowe koszty: jedzenia, ubrania, higieny, wypoczynku, zabawy. Pamiętaj, że życie nocne również ma swoją cenę. Studenci, szczególnie zagraniczni, zazwyczaj nie posiadają własnych samochodów, a komunikacja publiczna, choć bardzo rozbudowana, daje się we znaki wysokimi opłatami, ze szczególnym uwzględnieniem Londynu.

Każda uczelnia posiada również własne zasoby naukowe, dlatego po większość książek można udać się do biblioteki lub znaleźć je w internecie (w legalnych źródłach). Jednak już przygotowanie pracy zaliczeniowej i dyplomowej, a także projektów może wymagać skorzystania z oszczędności.

O czym pamiętać

Podsumowując, studia w Wielkiej Brytanii kosztują kilkaset funtów miesięcznie, a ostateczna kwota jest uzależniona od wielkości i charakteru miasta (Londyn 400-800 funtów miesięcznie, w innych miastach już 300-600).

Jeśli jesteś studentem, szukaj oszczędności – samodzielnie gotując, odkładając drobne sumy, minimalizując rachunki (np. za internet albo komunikację publiczną). Zainteresuj się formami pożyczek i stypendiów, ale być może starania w ogóle nie będą potrzebne. Najlepszym sposobem zdobycia bezcennego doświadczenia oraz wystarczającej sumy pieniędzy będzie pogodzenie studiów i pracy. Po kilku latach na Wyspach Twoja pozycja zawodowa w kraju może okazać się niezwykle silna. Wszystko zależy od Ciebie, a ambitne plany są po to, by je zrealizować.

Źródło: Optimal Claim (http://optimalclaim.co.uk)

1 Komentarz

  1. Patryk pisze:

    Ciekawy artykuł. Co by nie było, studiowanie zawsze popłaca, szczególnie na dłuższą metę. Jeśli ktoś ma okazję studiować za granicą to na pewno powinien to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *