Jak zatroszczyć się o pasję?

model-2614569_960_720-2

W życiu każdego człowieka pojawiają się pasje. Czasem jest to zajęcie, innym razem kolekcjonowanie przedmiotów. Pasją można nazwać także zamiłowanie do starych maszyn – motocykli, samochodów. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach na polskich drogach można zauważyć coraz więcej samochodów na żółtych tablicach. Fani motoryzacji doceniają stare klasyki, które stają się ich oczkiem w głowie. O każdą pasję trzeba jednak dbać. W przypadku takich starych samochodów ważne jest ubezpieczenie.

Podstawowe informacje

W sąsiednich krajach ubezpieczenie zabytkowych samochodów często nazywane jest Classic Car Insurance. Trzeba zauważyć, że ubezpieczenie w przypadku samochodów zabytkowych różni się od tradycyjnego OC, które musi wykupić każdy. Osoby odpowiedzialne za ustawy i prawo dostrzegły potrzeby pasjonatów starych maszyn. Trzeba bowiem zauważyć, że samochody klasyczne, zabytkowe nie zawsze używane są przez posiadaczy na co dzień. Bardzo często uczestniczą one jedynie w specjalnych pokazach lub zjazdach – kilka razy w roku. Właśnie z tą myślą przygotowane zostały trzy warianty ubezpieczenia samochodów zabytkowych.

Jakie okres ubezpieczenia?

Sprawa dotyczy okresu ubezpieczenia – tego typu samochód nie musi bowiem posiadać OC wykupionego na cały rok. Istnieje możliwość wykupienia takiego ubezpieczenia samochodowego na okres trzydziestu dni, kwartału lub sześciu miesięcy – posiadacze wybierają dogodny dla siebie wariant. Oczywiście można wykupić także OC standardowo na okres roku. W tym przypadku jednak należy pamiętać, że po upływie tego czasu, ubezpieczenie samochodowe zostaje automatyczne przedłużone, jeżeli nie dopełnimy formalności wobec jego wypowiedzenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej wychodzą naprzeciw wymaganiom posiadaczy samochodów zabytkowych. Wiele z nich oferuje specjalnie przygotowane polisy ubezpieczeniowe. Często formalności mogą być załatwione przez Internet. Można także skontaktować się z ubezpieczycielem, który przyśle agenta do naszego domu.

Kwestia nowości

Należy jednak zauważyć, że temat posiadania samochodu zabytkowego w Polsce jest wciąż bardzo nowy –  w związku z tym ubezpieczenia samochodowe tego typu nie należą do najtańszych. Inaczej jest w innych krajach, jak chociażby w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe można w pewien sposób ominąć przepisy. Samochód może zostać objęty Classic Car Insurance na terenie Anglii, a później sprowadzony do Polski – ubezpieczenie to wciąż będzie obowiązywało. W tym przypadku warto jednak skorzystać z pomocy doświadczonych osób lub agencji, które zajmują się tego typu sprawami, aby mieć pewność, że wszystko zostało wypełnione zgodnie z prawem.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>