Jakie rozwiązania dotyczące ochrony środowiska warto wdrożyć w przedsiębiorstwie?

environment-2948299_1280

W zarządzaniu przedsiębiorstwem coraz ważniejszy staje się aspekt troski o środowisko naturalne. Przyczyniają się do tego zmieniające się warunki ekonomiczne, rosnąca świadomość społeczna w zakresie ekologii oraz przepisy prawne. Coraz ważniejsze, obok finansowych, produkcyjnych czy marketingowych, stają się również aspekty ekologiczne.

Włączenie organizacji w ochronę środowiska

Wymogi dotyczące ochrony środowiska są stale zaostrzane. Dzieje się tak zarówno w ustawodawstwie krajowym, jak i europejskim. Warto zainteresować się nawiązaniem współpracy z firmami specjalizującymi się w tematyce ekologii, aby płynnie dostosować się do coraz bardziej rygorystycznych norm. Podmioty takie wspierają przedsiębiorstwo w rozwiązywaniu bieżących problemów, dokonują analiz oraz proponują działania, dzięki którym organizacja funkcjonuje zgodnie z obowiązującym prawem.

Jednym z lepszych rozwiązań w tym zakresie jest np. przekazywanie odpadów firmie, która zajmie się ich prawidłową utylizacją. KPO, czyli Karta Przekazania Odpadów, to dokument, który jest dowodem prawidłowego oddania odpadu odbiorcy, który jest uprawniony do jego pobrania. Jest to dokument niezbędny w przypadku, gdy organizacja jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji odpadów. W przypadku nawiązania współpracy z firmą specjalizującą się m.in. w utylizacji odpadów można mieć pewność, że procedury dotyczące sprawozdawczości będą przebiegały zgodnie z ustanowionymi prawnie wytycznymi.

Wpływ działalności przedsiębiorstwa na globalną sytuację ekologiczną

Należy wiedzieć, że funkcjonowanie firmy szczególnie działającej w branży przemysłowej może powodować lokalne zanieczyszczenie środowiska, które nie pozostaje bez wpływu na jego kondycję w ujęciu globalnym. Dlatego bardzo istotne staje się działanie zmierzające do profilaktyki ryzyka ekologicznego. Można je wdrażać poprzez następujące rozwiązania:

  • rozpatrzenie możliwości powtórnego wykorzystania stosowanych surowców,
  • zmniejszenie różnorodności wykorzystywanych materiałów,
  • poprawa efektywności użytkowania energii, jak również rozpatrzenie ewentualności dotyczącej jej alternatywnego pozyskiwania np. energii odnawialnej,
  • właściwa utylizacja produktów zagrażających środowisku,
  • redukcja ilości wytwarzanych odpadów oraz emisji szkodliwych substancji do atmosfery,
  • wprowadzenie rozwiązań konstrukcyjnych mających na celu natychmiastową utylizację odpadów lub ich recykling.

Przedsiębiorstwo, które zostanie prawidłowo wdrożone w procesy ekologiczne, daje świadectwo społecznej i środowiskowej odpowiedzialności. Staje się bardziej wiarygodnym i godnym zaufania partnerem biznesowym oraz podnosi swój prestiż na rynku.

Joanna Jędrzejczyk

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>