Kariera w zawodzie lekarza

lekarza

PASJA I CHARAKTER

Chcąc zostać lekarzem trzeba poczuć w pewnym sensie powołanie. Nie da się rozpocząć kariery w medycynie bez uprzedniego zainteresowania tym tematem. W zawodzie lekarza tak samo ważne są wiedza jak i nastawienie. Dlatego dobry lekarz to ten, który pasjonuje się już od młodzieńczych lat biologią, anatomią oraz wszystkim tym, co związane z człowiekiem. Ważne jest poczucie chęci pomocy innym, chęci ratowania ludzkiego życia. Dobry lekarz powinien także posiadać odpowiednie cechy charakteru, takie jak empatia, opanowanie, trzeźwy umysł. Osoba, która chce zostać lekarzem musi się liczyć z tym, że niejednokrotnie znajdzie się w trudnej, wymagającej szybkiej decyzji sytuacji, czy też będzie musiała przekazać bliskim pacjenta informacje o jego złym stanie lub śmierci.

EDUKACJA

Drogą do zawodu lekarza są oczywiście studia medyczne. Jak się zatem na nie dostać? Najlepiej już w liceum wybrać kierunek biologiczno-chemiczny i mocno przykładać się do nauki tych przedmiotów. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na inny kierunek, nic straconego, trzeba będzie we własnym zakresie dokształcać się z wymienionych przedmiotów. Najważniejsza jest bowiem matura. Biologię i chemię trzeba oczywiście zdać rozszerzoną. Dobrze zdana matura umożliwia dostanie się na studia medyczne. Studia te nie należą do najłatwiejszych. Na studiach nie wybiera się specjalizacji. Trwają one 6 lat i uczą ogólnej wiedzy medycznej, która później będzie stanowić bazę. Pierwsze trzy lata studiów to zajęcia przedkliniczne. Uczą takich tematów, jak: anatomia prawidłowa i patologiczna, chemia, fizyka, etyka, psychologia, farmakologia, fizjologia, patofizjologia, histologia, mikrobiologia. Większość czasu spędza się w salach wykładowych i salach ćwiczeń. Kolejne trzy lata to zajęcia kliniczne, większość zajęć odbywa się w szpitalu, przy łóżkach pacjentów. Studenci są zagłębiani w takie tematy, jak pediatria, ginekologia i położnictwo, interna, neurologia, chirurgia, psychiatria i geriatria. Po ukończeniu studiów studenci otrzymują dyplom lekarza medycyny. Kolejnym etapem jest odbycie 13-miesięcznego stażu w placówce służby zdrowia. Staż kończy się Lekarskim Egzaminem Państwowym (LEP). Zakres wiedzy wymaganej na egzaminie dotyczy głównych dziedzin medycyny. Egzamin jest przeprowadzany dwa razy do roku w większych miastach. Od jego wyniku zależy prawo wykonywania zawodu lekarza.

CO PO EGZAMINIE?

Mając za sobą egzamin i posiadając już prawo do wykonywania zawodu lekarza należny wybrać specjalizację. Jest to jeden z najważniejszych momentów w karierze medycznej. W Polsce jednocześnie można robić jedną specjalizację. Dokonując wyboru określa się, co chce się robić przez najbliższe kilka lat. Mając wybraną specjalizację należy złożyć wniosek do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego. Kolejnym krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna, która umożliwia dostanie się na listę rankingową. Im więcej punktów uzyskało się z lekarskiego Egzaminu Państwowego, tym wyższe miejsce na liście się zajmuje, a dzięki temu znów można wybrać miejsce rezydenckie odpowiadające pod względem lokalizacji i dziedziny medycyny. W trakcie odbywania specjalizacji lekarz ma zapewnione zatrudnienie. Specjalizacja kończy się egzaminem specjalizującym, który umożliwia zdobycie tytułu lekarza specjalisty i kończy etap kształcenia.

LEKARZ SPECJALISTA

Po zdaniu egzaminu specjalizującego etap kształcenia jest zakończony teoretycznie. Tak naprawdę dobry lekarz powinien doszkalać się całe życie. Jego obowiązkiem jest posiadać nowoczesną i jak najbardziej aktualną wiedzę, aby jak najlepiej służyć pacjentom. Decydując się wykonywać zawód lekarza trzeba podporządkować temu całe swoje życie. Praca lekarza to często nieprzespane noce, ciężkie dyżury, zderzenie z mnóstwem ludzkich problemów. Jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy dobry lekarz powinien ciągle coś czytać, starać się o udział w szkoleniach, sympozjach. Można także pomyśleć o dodatkowej specjalizacji.
Podsumowując droga kariery w tym zawodzie nie jest łatwa. Wymaga ciężkiej nauki, wytrwałości, mobilizacji, poświęcenia wielu lat na edukację, przystąpienia do trudnych egzaminów. Jednak jeśli marzy się o wykonywaniu zawodu lekarza warto tą drogę pokonać.

Dziękujemy portalowi polski-lekarz.london za udostępnienie materiałów potrzebnych do opracowania artykułu.

Polecamy również: www.oto-praca.pl – informacje z rynków pracy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *