Klasyfikacja narzędzi pomiarowych

Do wykonywania przedmiotów potrzebne są nie tylko specjalistyczne maszyny, ale i narzędzia pomiarowe. Bez nich niemożliwe byłoby skontrolowanie, czy powstały produkt/obiekt odpowiada założeniom, ma wskazane wymiary, odpowiedni kształt itp. Korzystanie z nich to podstawa, gdy chce się stworzyć wyrób na wzór specyfikacji czy indywidualnego projektu zleceniodawcy. Już wiesz, że są istotne, ale jakie rodzaje przyrządów się wyróżnia i do czego służą? Już wyjaśniamy!

Narzędzia pomiarowe, ich rodzaje i zastosowanie

Podziału narzędzi pomiarowych dokonuje się uwzględniając różne kryteria, jednak najczęstszym z nich jest funkcja, jaką spełniają. Mając na względzie właśnie ten aspekt, wyróżnia się:

1.  Wzorce – używane do odtwarzania jednostki miary wielkości i jej wartości. Dzieli się je na etalony, czyli wzorce pierwotne, z największą dokładnością, wzorce I i II rzędu oraz użytkowe. W ich obrębie z kolei wskazuje się: wzorzec podstawowy, odniesienia, roboczy, wzorzec-świadek, a także urządzenia objęte certyfikatem. Każdy z nich z mniejszą lub większą precyzją „potwierdza” dokładność wykonania kolejnego elementu na wzór podstawowego.

2.  Przyrządy pomiarowe – przetwarzają mierzoną wielkość na inną, równoważną do niej lub wcześniej określoną. Jest to możliwe dzięki wbudowanym w urządzenie przetwornikom. Co więcej, biorąc pod uwagę zastosowanie danego urządzenia, wyodrębnia się wśród nich:

  • rejestratory – urządzenia do zapisywania i prezentowania danych na temat parametrów technicznych procesów produkcyjnych. Pozyskane informacje przenoszą na papierowe taśmy lub cyfrowe nośniki. Mierzą określone parametry lub odbierają sygnały pomiarowe z czujników. O tym, jak będą działać, decyduje się przed rozpoczęciem produkcji, a następnie wprowadza do nich niezbędne ustawienia.
  • mierniki – mierzą wartość wielkości i pokazują ją na wyświetlaczu lub skali ze wskazówką. To właśnie tym mianem określa się amperomierze, watomierze, woltomierze, termometry, barometry czy mierniki poziomu.
  • detektory – wykrywają i rejestrują sygnały, których nie jest w stanie wychwycić człowiek. Odbierają sygnały i nadają im formę, dzięki której można obserwować dany obiekt, zjawisko czy interpretować pozyskane parametry. Do najczęściej stosowanych należą detektory cząstek, promieniowania elektromagnetycznego, termiczne, fotoemisyjne.
  • charakterografy – urządzenia wyposażone w rezystory. Mierzy się nimi przepływający przez elektroniczne elementy prąd.

narzedzia-pomiarowe3.  Przetworniki pomiarowe – przyrządy zmieniające niemierzalną wartość w wartość mierzalną, przy zachowaniu jednej stałej wielkości. Odbierane sygnały przekształcają w wartość liczbową.

Ponadto do pomiaru wielkości fizycznych bądź innych właściwości wybranych elementów używa się narzędzi pomiarowych określających długość, kąt, siłę, masę, wielkość elektryczną, cechy szczególne materiału wykorzystanego do ich produkcji. Uzyskane wskazania prezentują w systemie analogowym lub cyfrowym.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>