Kredyt a utrata pracy

Worried-man1

Strata pracy może przytrafić się każdemu, zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Taka sytuacja zwłaszcza wtedy kiedy się jej nie spodziewa jest bardzo trudna, ale dla wielu staje się jeszcze trudniejsza ze względu na posiadanie zobowiązań kredytowych. Co robić kiedy tak się stanie? Najważniejsze to nie popadać w panikę, ponieważ ona jest złym doradcą, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy finansowe.

Zabezpieczenie

Już na etapie zaciągania kredytu warto zastanowić się, czy ma się na tyle stabilną sytuację materialną, by regularnie i terminowo spłacać zaciągnięty kredyt. Na początek powinno się zadbać o odpowiednie zaplecze finansowe. Dobrze byłoby mieć odłożone środki na pokrycie kilku rat kredytu. Dzięki takiemu rozwiązaniu kredytobiorca może skupić się na poszukiwaniu nowej pracy, a nie pieniędzy na spłatę zobowiązań. Kolejnym rozwiązaniem jakie można zastosować przy zaciąganiu pożyczki to ubezpieczenie, które swoim pakietem będzie obejmowało także utratę pracy.

Ważne jest by dobrze zapoznać się z jego warunkami, ponieważ każdy bank ma prawo ustalić własne obwarowania dotyczące działania takiego ubezpieczenia. Najczęściej jednak pokrywa ono od sześciu do dwunastu rat, ale tylko wtedy kiedy kredytobiorca nie stracił pracy z własnej winy, a został z niej zwolniony. Należy pamiętać o tym, że w wielu instytucjach takie ubezpieczenie można wykupić tylko w momencie zawierania umowy kredytowej. Banki zabezpieczają się bowiem przed zawieraniem umów z osobami, które spodziewają się że mogą stracić pracę.

Kontakt z bankiem

Bardzo ważne jest to by nie próbować unikać kontaktu z instytucją finansową, u której jest się zadłużonym. Nie można także liczyć na to, że bank nie zauważy, że przestało się spłacać kredyt. Takie działania mogą doprowadzić do tego, że dłużnik zacznie być nękany telefonami i pismami napominającymi do spłaty zaległych rat, a jeśli to nie da rezultatów bank zdecyduje się na wszczęcie postępowania windykacyjnego. W najgorszym przypadku zażąda natychmiastowej spłaty zaciągniętego kredytu lub zajmie nieruchomość i szybko ją sprzeda. Takiej sytuacji można uniknąć jeśli odpowiednio wcześnie uda się do banku i wyjaśni jego pracownikowi swoją obecną sytuację. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że bankowi również zależy na tym, by kredyt został spłacony.

Choćby z tego względu, że windykacja jest kosztowna i niewygodna dla obu stron postępowania. Właśnie dlatego ma on przygotowane odpowiednie procedury i sposoby, by pomóc spłacającemu uporać się z trudną sytuacją. Jedną z nich jest odroczenie spłaty rat na określony czas, który najczęściej trwa do pół roku. By móc skorzystać z takiego rozwiązania należy co najmniej siedem dni przed terminem spłaty raty złożyć odpowiedni wniosek. Jeśli uzyska się pozytywną odpowiedź można przejść na tak zwane wakacje kredytowe. Nie świadczy to jednak o tym, że można całkowicie zaprzestać spłacania kredytu.

Kredytodawcy godzą się zazwyczaj tylko na brak spłaty kapitału, ale odsetki nadal należy regulować terminowo. Innym, a zarazem najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest przedłużenie okresu kredytowania. Daje to możliwość znacznego obniżenia raty spłacanego kredytu dzięki czemu łatwiej będzie można poradzić sobie w trudnym okresie. Dodatkowo kiedy kredytobiorca unormuje już swoją sytuację materialną będzie miał możliwość nadpłacić kredyt i wrócić do dawnego okresu spłaty.

Konsolidacja kredytu zabezpieczona hipoteką

To kolejna możliwość, którą może wykorzystać kredytobiorca, gdy ma problem ze spłatą zadłużenia. Jej główną zaleta jest fakt, iż poprzez możliwy do wykorzystania długi okres kredytowania pozwala znacznie obniżyć oprocentowanie, a co za tym idzie raty stają się niższe i bardziej przystępne do spłaty. Problem może pojawić się wówczas gdy dochody wnioskodawcy są zbyt niskie lub nie ma ich wcale. W takiej sytuacji może on poprosić o pomoc kogoś z rodziny kto zgodzi się przystąpić z nim do kredytu. Zwiększa to jego szansę na uzyskanie konsolidacji, ponieważ bank bierze pod uwagę dochody wszystkich kredytobiorców. Innym rozwiązaniem z udziałem osób trzecich jest zabezpieczenie hipoteką innej osoby, która wyraziła na takie działanie zgodę.

Niezależnie od tego czy nastąpi utrata pracy czy inne problemy finansowe należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i poinformować go o nich. Tylko takie działanie może ustrzec kredytobiorcę przed niepożądanymi skutkami próby zatajenia problemów. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście tylko trzeba się o nie postarać.

Informacji dostarczył nam serwis bankowe-konto.pl, który prowadzi porównania i możliwości jakie oferują różne konta bankowe w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *