Marzysz o zawodzie agenta nieruchomości? Podpowiemy jakie szkolenia będą niezastąpione

real-estate-school

Zawód agenta nieruchomości łączy wiele kompetencji z różnych dziedzin. Wśród nich znajdują się zarówno elementy wyuczone i teoretyczne, takie jak m. in. znajomość zasad funkcjonowania rynku nieruchomości, ich wyceny, postępowania kredytowego czy sporządzania umów, jak również kompetencje miękkie – komunikatywność, dobra prezencja, otwartość na potrzeby klienta.

Zawód agenta może na samym początku przysparzać nieco trudności, jednak pracownicy branży nieruchomości z długim stażem nie wyobrażają sobie pracy gdzie indziej. To zajęcie ciekawe, zróżnicowane, a przede wszystkim – niosące za sobą konkretne dochody, uzależnione od wkładu pracy. Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi, jak pogłębić swoją wiedzę i poprawić umiejętności sprzedażowe, aby zostać dobrym agentem.

Obrót nieruchomościami

Temat obrotu nieruchomościami oraz funkcjonowania rynku nieruchomości może być dobrym początkiem i wprowadzeniem do pracy jako agent. Wśród form kształcenia znajdziemy zarówno studia policealne, szkoły zawodowe, jak i przyspieszone kursy i szkolenia (choćby te najbardziej popularne Szkolenia Nieruchomości). Formę warto dopasować do sytuacji materialnej, ilości czasu jaką dysponujemy, a także osobistymi preferencjami. W szerokim temacie obrotu nieruchomościami znajdują się zagadnienia dotyczące prawa, umocowania prawnego pośrednictwa, etyki zawodowej, podstawowych narzędzi reklamy i marketingu, umiejętności pozyskiwania nieruchomości oraz konkurencyjności ofert, odpowiedniego przygotowania nieruchomości do sprzedaży, a także sposobów komunikacji i perswazji.

Kontakt z klientem

Warto pamiętać, że zawód agenta nie jest tożsamy z pośrednikiem nieruchomości. Zadaniem agenta, a więc pracownika biura nieruchomości, jest przede wszystkim prezentacja oferty sprzedaży lub kupna mieszkania oraz kontakt z potencjalnymi klientami, dlatego też tak ważne jest pogłębianie kompetencji miękkich. Wielu agentów posiada wrodzone umiejętności komunikacji i zdobywania zaufania już przy pierwszych kontaktach z klientem. Innym zajmuje to nieco więcej czasu.

Dodatkowe umiejętności

W pracy agenta pojawia się także szereg wymagań, niezbędnych do sprawnej i skutecznej pracy. Są to m. in. wymóg posiadania czynnego prawa jazdy kat. B, umiejętność sprawnej obsługi komputera (edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, przeglądarki internetowej), znajomość zasad tworzenia umów czy podstawowa znajomość prawa kredytowego, w szczególności – kredytów hipotecznych. Tego typu wiedzę (za wyjątkiem prawa jazdy) agent zdobywa zazwyczaj w toku swojej pracy, a dodatkowe szkolenia mogą mu pomóc wcześniej zapoznać się z czasami dość trudnymi merytorycznie tematami.

Licencje potwierdzające kompetencje

Istnieje szereg federacji i instytucji wystawiających po odbyciu kursu lub szkolenia licencje, poświadczające zdobyte umiejętności, wiedzę i kompetencje. Przedstawienie ich wraz z pozytywnymi opiniami i referencjami swoich klientów to bardzo dobre świadectwo agenta. Pamiętajmy jednak, że o jego skutecznej pracy mówią przede wszystkim liczby sprzedanych i kupionych nieruchomości oraz ich usatysfakcjonowani użytkownicy.

 

Polecamy:
– Wizerunek i komunikacja – dlaczego warto skorzystać z profesjonalnych szkoleń

1 Komentarz

  1. Karol pisze:

    Szkolenie 6 sigma to jeden z elementów, które poprawiają jakość zarządzania przedsiębiorstwem i planowania wszystkich zachodzących w nim procesów. Dzięki temu można znacznie poprawić umiejętności i kwalifikacje nie tylko kadry zarządzającej, ale również szeregowych pracowników. Jeśli zależy Tobie na nieustannym rozwoju przedsiębiorstwa, nie można unikać szkoleń, choć na pewno jest to spora inwestycja. Warto też zaufać dobrej firmie szkoleniowej, a nie podmiotom praktycznie nieznanym na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *