Musisz się rozliczyć

Choć wielu osobom posiadanie własnej firmy może wydawać się istnym rajem na ziemi, przedsiębiorcy wiedzą, że ta sfera zawodowa wymaga dużych pokładów pracy i odpowiedzialności. Właściciel firmy musi pamiętać o wszystkim, co związane jest z jej prowadzeniem, a w szczególności z tym, co związane jest z przepisami i podatkami.

Choć wielu osobom posiadanie własnej firmy może wydawać się istnym rajem na ziemi, przedsiębiorcy wiedzą, że ta sfera zawodowa wymaga dużych pokładów pracy i odpowiedzialności. Właściciel firmy musi pamiętać o wszystkim, co związane jest z jej prowadzeniem, a w szczególności z tym, co związane jest z przepisami i podatkami.

Chętnych do sterowania nie brakuje

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwym kawałkiem chleba, niemniej nie brakuje pragnących spróbować szczęścia. Szacuje się, że każdego roku rejestrowanych jest około 300 tysięcy nowych przedsiębiorstw. Według specjalistów od ekonomii obecnie założenie firmy jest dużo łatwiejsze, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na różne źródła pozyskania kapitału inwestycyjnego, Unia Europejska wspiera obiecujące inicjatywy dotacjami, a ludzie mają w sobie coraz więcej odwagi, by być samym sobie sterem i okrętem. Nie lękają się wypływać na szerokie morze, choć rynek wciąż nie należy do stabilnych, a pułapek czyhających na świeżych rekinów biznesu nie brakuje. Te same statystyki bowiem wyraźnie mówią, że każdego roku z polskiego rynku znika ponad dwieście tysięcy przedsiębiorstw.

Pamiętaj o obowiązkowej kasie

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko „szefowanie”, ale przede wszystkim ciężka praca i dobra organizacja. Przedsiębiorca musi trzymać rękę na pulsie i osobiście nadzorować wszystkie kwestie kluczowe dla firmy. Jak chociażby sprawy urzędowe, związane z podatkami, księgowością czy ubezpieczeniem. Tutaj wszystko musi być dopięte na ostatni guzik i nie ma miejsca na niedopatrzenia. Lekkomyślność grozi poważnymi konsekwencjami, jak chociażby dotkliwe kary finansowe, a tych początkujący biznesmen z pewnością nie potrzebuje.

Wymagania stawiane przez polskie prawo względem właścicieli firm bywają poważne. Przykładem może być obowiązek instalowania kasy fiskalnej, który na część przedsiębiorców nakłada art.111 ustawy 1 z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług. Kasy fiskalne na stałe wpisały się już w polskie krajobrazy. Spotykamy je nie tylko w sklepach, ale również w gabinetach lekarskich, restauracjach, kioskach, na parkingach czy w środkach transportu. Każdy przedsiębiorca zobligowany do ewidencji dochodów firmy musi dokonać wyboru odpowiedniej kasy fiskalnej.

Kasa – jaka i od kogo?

Zakup kasy fiskalnej jest poważną inwestycją, do której należy podejść z rozwagą. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że jest to sprzęt niezwykle ważny, musi więc być w pełni sprawny i funkcjonalny. Wielu początkujących przedsiębiorców szuka oszczędności, kupując używaną kasę fiskalną. W przeważającej części przypadków okazuje się to nietrafionym interesem, gdyż sprzęt jest wadliwy i nie podlega już gwarancji. Na to miejsce lepiej poszukać profesjonalnej firmy, która zajmuje się sprzedażą, przeglądem i serwisem kas fiskalnych. Specjalista pomoże dobrać kasę fiskalną do potrzeb przedsiębiorstwa, a pogotowie techniczne gwarantuje, że w razie awarii można liczyć na szybką pomoc. Zanim dokona się zakupu kasy fiskalnej, należy złożyć w miejscowym Urzędzie Skarbowym stosowne zgłoszenie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem: centrumkasiarzy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *