Najpopularniejsze języki obce w 2015 – raport z rynku pracy

bigger bubbles

Języki obce, a możliwości

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu znajomość jednego języka obcego była wystarczająca, by znaleźć stabilne zatrudnienie na rynku pracy. Obecnie, kiedy rynek pracy nieustannie się rozwija, a na rynku gości coraz więcej międzynarodowych firm, znajomość jednego języka obcego jest właściwie standardem, a dopiero znajomość większej ilości języków umożliwia podjęcie stabilnego zatrudnienia. Warto wiedzieć, że Polska jest jednym z krajów znajdujących się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o znajomość języków. Wynika to z dostosowania się do potrzeb rynku i wymogów ciągłego rozwoju zawodowego. Dzięki temu Polacy uchodzą za naród, który łatwo odnajduje się w kontaktach międzynarodowych, czy to na polu zawodowym czy towarzyskim.

Jak się zmotywować do nauki

Istnieje jednak taka grupa ludzi, która nadal nie opanowała podstaw żadnego języka. Problem z motywacją wynika z braku konieczności porozumiewania się w tym języku. Jeśli statystyczny pracownik nie musi posługiwać się językiem obcym w pracy, nie czuje potrzeby do nauki obcego języka. Jednym z czynników motywującym są właśnie zmiany na rynku pracy, w wyniku których na rynku pracy pojawiają się firmy międzynarodowe lub współpracujące z firmami z innych krajów, przez co znajomość języków obcych jest podstawą.

Najpopularniejsze języki

Język angielski, który uznawany był za język uniwersalny, obecnie jest językiem podstawowym, który każdy powinien znać. Oprócz znajomości języka angielskiego, istnieje grupa języków obcych, które są szczególnie pożądane na rynku pracy. Do łask wraca język rosyjski, ze względu zarówno na współpracę handlową, jak i politykę międzynarodową krajów europejskich wobec Rosji, które mają wpływ na świat biznesu. Na polskim rynku pracy niezmiennie od kilku lat dominują takie języki obce, jak niemiecki, francuski, hiszpański czy norweski, szwedzki, duński itp. Można wyróżnić również grupę osób, uczących się języka hobbystycznie. W tej grupie najczęściej wybierane są języki: włoski, francuski, hiszpański oraz arabski.

Statystyki

W krajach europejskich do najczęściej wybieranych języków obcych należą bezsprzecznie język angielski i niemiecki. Wynika to bezpośrednio z wymogów stawianych przez rynek pracy, zwłaszcza zawodów, w których wymagana jest bezpośrednia komunikacja. Do takich zawodów należy min. logisty, kierowca międzynarodowy, zawody w branży turystycznej, handlu narodowym, a także branża obsługi klienta. Języki obce w Polsce są szczególnie ważne ze względu na coraz większą obecność obcokrajowców w naszym kraju, natomiast nasz rodzimy język nie należy do popularnych. Język niemiecki natomiast jest dla Polaków szczególnie ważny ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami. Polacy uczą się języka niemieckiego nie tylko z powodu migracji, ale także w celu współpracy z niemieckimi przedsiębiorstwami. Od kilku lat można zaobserwować trend na naukę języków skandynawskich, będąca wynikiem coraz większej migracji zarobkowej, właśnie do krajów skandynawskich.

Po co języki

Relacje i kontakty międzyludzkie są podstawą wielu dziedzin życia, nie tylko jeśli chodzi o rynek pracy, ale również życie prywatne. Warto więc uczyć się języków chociażby z tego względu.

Raport przygotował serwis www.angielski.slowka.pl – angielski online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *