Od czego zależy wysokość zadośćuczynienia?

Wysokość zadośćuczynienia jest kwestią trudną do jednoznacznego określenia. Powinno ono rekompensować doznaną krzywdę i pomóc w jej naprawieniu. Jest to trudne zagadnienie, ponieważ w kodeksie cywilnym nie ma jednoznacznych kryteriów, jakie muszą być wzięte pod uwagę w przypadku wyznaczania jego wysokości. Od czego zatem zależy wysokość wypłaconego zadośćuczynienia?

Jaki wpływ na wysokość zadośćuczynienia ma wiek poszkodowanej osoby?

Zasada w tym przypadku jest prosta – im młodsza jest osoba poszkodowana, tym wyższe zadośćuczynienie otrzyma. Sąd zupełnie inaczej rozpatruje sprawę schorowanej starszej pani, a chłopaka w sile wieku, który nie może spełniać się zawodowo przez wypadek, któremu uległ. Osoba starsza może liczyć na znacznie mniejsze zadośćuczynienie niż osoba młoda, która wielu marzeń nie zdążyła spełnić.

Jaki wpływ na wysokość zadośćuczynienia ma trwały uszczerbek na zdrowiu?

Mowa tu głównie o ograniczeniach ruchowych, oszpeceniu czy kalectwie. Uszczerbek na zdrowiu określa się w sposób procentowy, jednak ma to charakter czysto orientacyjny. Zadośćuczynienie powinno dostarczyć poszkodowanej osobie realna rekompensatę ekonomiczną.

Wzięcie udziału w wypadku sprawia, że osoba poszkodowana jest narażona na uczucie bezradności. Jeśli dobrze zapowiadająca się gwiazda futbolu złamie nogę i nigdy więcej nie będzie mogła zagrać to poczucie szkody jest dla niej znacznie większe niż w przypadku złamania palca u ręki.

Jaki wpływ na wysokość zadośćuczynienia ma długotrwałość choroby?

Jak już pisaliśmy – na wysokość zadośćuczynienia ma wpływ: wiek osoby poszkodowanej, ale też trwałość doznanej krzywdy. Długotrwały uszczerbek na zdrowiu to inaczej upośledzenie sprawności organizmu na okres dłuższy niż pół roku, ale który może ulec poprawie.

Zarówno w kwestii uzyskania odszkodowania, jak i zadośćuczynienia, warto powierzyć swoją sprawę specjalistom. Każdy przypadek jest inny i musi być rozpatrywany w sposób indywidualny, dlatego publikacje internetowe powinno się traktować czysto informacyjnie.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>