Osoby niepełnosprawne w biurze – istota dopasowania środowiska do ich potrzeb i możliwości

disability-return-to-work

Wszyscy bywamy fizycznie niepełnosprawni w pewnym momencie swojego życia. Dziecko, osoba ze złamaną nogą, rodzic z wózkiem, osoba starsza itd. są niepełnosprawni w taki czy inny sposób. Ci, którzy pozostają zdrowi i pełnosprawni przez całe życie, są nieliczni. Jeśli chodzi o środowisko biurowe ważne jest, aby było ono pozbawione barier i aby dostosowano je do potrzeb wszystkich ludzi. W rzeczywistości potrzeby osób niepełnosprawnych pokrywają się z potrzebami większości. W związku z tym planowanie wygodnej przestrzeni biurowej musi brać pod uwagę potrzeby i możliwości osób o różnych zdolnościach – w tym tych cierpiących z powodu niepełnosprawności.

W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest zapewnienia architektom i projektantom podstawowych informacji i danych niezbędnych do stworzenia środowiska bez barier, z myślą o osobach niepełnosprawnych w biurze. Chodzi tu nie tylko o ustanowienie standardów i zaleceń, które nie tylko wpłyną na rozwój i odbudowę tego środowiska, ale też będą bodźcem, który w dłuższej perspektywie doprowadzi do ustanowienia bardziej przemyślanych krajowych przepisów dotyczących budynków i planowania, w kontekście dostępu do nich dla osób niepełnosprawnych.

Oczywiście, większość zalecanych środków została już przetestowana w krajach rozwiniętych i chociaż niektóre, takie jak urządzenia prezentowane przez http://www.elwind.pl okazały się skuteczne, wyniki innych są wciąż nieznane. Aby określić wiarygodność i skuteczność tych środków ważne jest przeprowadzenie eksperymentalnych prób wszystkich przepisów. Będzie to bardzo pomocne w określaniu pozytywnych i negatywnych aspektów każdego działania. Praktyczne porady pochodzące z instytucji prawnych, zawodowych i akademickich, a także od samych osób niepełnosprawnych mają również ogromne znaczenie w kształtowaniu ostatecznej formy dostępności przestrzeni biurowych.

Dlaczego uwzględnienie tych kwestii ma aż tak wielkie znaczenie?

Celem społecznym takich działań jest integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, aby mogły one aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i prowadzić normalne życie, z szczególnym naciskiem na życie zawodowe. Aby być aktywnym zawodowo, osoba niepełnosprawna powinna być w stanie dojeżdżać do domu, pracy i innych miejsc docelowych bez żadnych problemów, jak ruszać się swobodnie po miejscu pracy. Nade wszystko chodzi o zapewnienie środowiska bez barier dla niezależności, wygody i bezpieczeństwa wszystkich osób niepełnosprawnych.

Grupa docelowa takich działań powinna składać się z pięciu głównych kategorii:

• Użytkownicy wózków inwalidzkich
• Osoby o ograniczonych umiejętnościach chodzenia
• Osoby niewidome
• Osoby niedowidzące
• Osoby niedosłyszące

Inne kategorie, które mogą w pewnym stopniu skorzystać z proponowanych działań, obejmują osoby upośledzone umysłowo, osoby podatne na ataki fizyczne, osoby o skrajnych proporcjach fizycznych oraz osoby z niepełnosprawnością ruchową ręki bądź obu rąk.

Jeśli chodzi o skład i wielkość grupy docelowej, nie istnieją obecnie wiarygodne statystyki określające dokładny stopień niepełnosprawności w społeczeństwie polskim. Biorąc jednak pod uwagę wszelkie doniesienia i raporty można wywnioskować, że niepełnosprawni stanowią znaczny procent populacji. Dobra baza danych dotycząca niepełnosprawności jest podobnie jak omawiane zmiany niezbędna dla przyszłego rozwoju w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *