Ostatnie pożegnanie Polaka w Anglii

Na wyjazd do Wielkiej Brytanii – głównie w celach zarobkowych lub edukacyjnych – decyduje się coraz więcej osób. Co zrobić, jeśli przyjdzie nam zmierzyć się ze śmiercią bliskiej nam osoby pracującej poza granicami Polski?

Śmierć nie wybiera ani miejsca, ani czasu. Dlatego też należy liczyć się z tym, że do tego przykrego zdarzenia może dojść również podczas pobytu za granicą. Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zdecydowanie większa liczba mieszkańców naszego kraju decyduje się na wyjazdy zagraniczne. Jak podaje Centrum Badania Opinii Społecznej w badaniu „Poakcesowe migracje Polaków” przeprowadzonym w 2014 r. – co dziewiąty ankietowany (11%) po 1 maja 2004 roku wyjeżdżał do pracy za granicę, a jeden na stu (1%) – nadal pracuje poza granicami kraju. Najczęstszym powodem wyjazdu są cele zarobkowe oraz dalsze kształcenie się.

Procedury

Śmierć bliskiej osoby bez wątpienia dla każdego jest dramatycznym przeżyciem. Zwłaszcza jeśli dodatkowo dzielą nas tysiące kilometrów, a przecież trzeba zająć się organizacją pogrzebu i załatwieniem wszelkich formalności. O czym wówczas trzeba pamiętać? Po pierwsze, by uzyskać dokument zaświadczający o zgonie (Interim Death Certificate) od lekarzy GP (General Practitioner, czyli lekarz rodzinny) lub ze szpitala, w którym nastąpił zgon. W ciągu 5 dni należy zarejestrować go w urzędzie zwanym Registar Office, w miejscu, w którym zmarła dana osoba, lub jakimkolwiek innym. Takiej rejestracji może dokonać osoba bliska lub każdy, kto był obecny podczas śmierci, bądź administrator szpitala lub osoba czy organizacja odpowiedzialna za organizację pogrzebu. Otrzymuje się wówczas certyfikat zezwalający na pochówek lub kremację, tzw. Certificate for Burial or Cremation, oraz akt rejestracji zgonu, tzw. Certificate of Registration of Death (form BD8) (Więcej informacji o kremacji na stronie www.centrum-pogrzebowe.pl).

u01

Miejsce pochówku

Decyzja o tym, gdzie będzie pochowana bliska nam osoba, zawsze jest indywidualna. Ma na nią wpływ także to, czy zmarły miał jakąś szczególną prośbę z tym związaną. W przypadku pochówku w Anglii można skorzystać z tamtejszych firm pogrzebowych takich jak np. www.londonlowcostfuneral.com, które jednocześnie zajmują się także wszystkimi formalnościami. Jeśli jednak będziemy chcieli przewieźć zwłoki zmarłego do Polski, to oprócz decyzji starosty lub prezydenta miasta w Wydziale Konsularnym Ambasady RP należy przedłożyć również oryginały takich dokumentów jak: akt zgonu, zaświadczenie medyczne, że zgon nie miał związku z chorobą zakaźną, oraz zaświadczenie zakładu pogrzebowego zajmującego się transportem, mówiące o tym, że „zwłoki zostały włożone do metalowej trumny, zawierającej na dnie warstwę substancji chłonnej o grubości co najmniej 5 cm, a trumna metalowa została dokładnie zalutowana i włożona do drewnianej skrzyni w taki sposób, aby nie mogła się w niej poruszać” (źródło: http://www.londyn.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/sprawy_prawne/sprowadzenie_zwlok). Ważne jest również to, że nie potrzebne jest już zezwolenie wydawane przez Urząd Koronera w Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *