Oszczędzanie – jak planować swój budżet żeby nie mieć kłopotów z finansami?

wallet-cash-credit-card-pocket

Zarządzanie własnym budżetem nie jest łatwym zadaniem, jednak warto się postarać. Dlaczego? Bo brak kłopotów z finansami, a dokładniej terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań decyduje o tym, jak wygląda nasza historia kredytowa, a to stanowi warunek otrzymania pożyczki czy kredytu w przyszłości. Jak planować swój budżet, by uniknąć kłopotów finansowych? Czym jest BIK, a czym BIG? I wreszcie, jak utrzymywać pozytywną historię kredytową?

Oszczędzanie i rozsądne dysponowanie własnym budżetem wielu osobom sprawia niemały problem. Tymczasem jest ono niezmiernie istotne. Dlaczego? Bowiem gwarantuje utrzymywanie nienagannej historii kredytowej, a ta z kolei ma kluczowe znaczenie w przypadku ubiegania się o kolejny kredyty czy pożyczki.

BIK i BIG

Każda osoba starająca się o kredyt lub pożyczkę podlega szczegółowej weryfikacji pod kątem swojej aktualnej oraz przeszłej sytuacji finansowej. Najistotniejsze to, czy potencjalny klient nie miał wcześniej problemów ze spłacaniem swoich zobowiązań finansowych.

Informacje dotyczące tego aspektu przeszłości klienta znajdują się w dwóch odrębnych rejestrach. Pierwszy z nich to powszechnie znany BIK (Biuro Informacji Kredytowej), a drugi BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). W naszym kraju działa obecnie pięć odrębnych BIG-ów, co oznacza, że można figurować w kilku, a nawet wszystkich równocześnie.

Co trafia do rejestru BIG?

W tym rejestrze są gromadzone informacje na temat zadłużeń, stąd zdecydowana większość osób styka się z nim przy okazji wnioskowania o kredyt albo pożyczkę. Negatywny wpis uzyskuje się, gdy zadłużenie przekracza 200 zł (500 zł, jeśli mowa o przedsiębiorcach), a zwłoka przekroczy 60 dni.

Co istotne, by taki wpis mógł zostać dokonany, musiał zostać nawiązany stosunek prawny na przykład pod postacią umowy. W związku z tym powodem trafienia na ”czarną listę”, jak bywa nazywany BIG, może być niezapłacony rachunek czy alimenty.

Co ciekawe, lista dłużników to tylko część tego, co znajduje się w BIG-u. Poza wpisami negatywnymi znajdują się tam również pozytywne, które dotyczą terminowej spłaty rozmaitych należności.

Tak, jak wpisy negatywne zmniejszają wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy w oczach instytucji finansowych, tak te pozytywne istotnie ją zwiększają i ułatwiają otrzymanie kredytu czy pożyczki, a także negocjowanie ich warunków.

Jak utrzymywać pozytywną historię kredytową?

Najistotniejsze jest terminowe regulowanie wszelkich należności. Wówczas unikniemy negatywnego wpisu w rejestrach takich jak BIK i BIG. Warto również postarać się o uzyskanie pozytywnego wpisu w BIG-u. Stanowi on swego rodzaju nagrodę dla osób, które nie posiadają żadnych zaległości finansowych.

Co trzeba zrobić, by otrzymać taki wpis? Wystarczy wypełnić dostępny w Internecie wniosek i przekazać go do swojego usługodawcy. Jego obowiązkiem jest zamieszczenie stosownej informacji w BIG-u w ciągu dwóch tygodni. Co ważne, takich wpisów można uzyskać jak najwięcej i zdecydowanie warto się o to postarać.

Dlaczego utrzymywanie pozytywnej historii kredytowej jest takie ważne? Bo stanowi swego rodzaju wizytówkę i pomaga otrzymać kredyt czy pożyczkę, gdy pojawi się taka potrzeba. Im lepiej wygląda historia danej osoby w rejestrze BIK i im więcej posiada ona pozytywnych wpisów w BIG-u, tym lepiej. W wypadku kiedy dostałeś zły wpis w BIK a pilnie potrzebujesz gotówki możesz skorzystać się z usług firm pozabankowych, które nie sprawdzają BIKu, ale przed tym zapoznaj się z informacją którą musisz wiedzieć przed zaciągnięciem takiej pożyczki, na blogu o pożyczkach (np. blog Freezl).

Instytucje finansowe mają wówczas podstawy, by obdarzyć klienta zaufaniem i pożyczyć mu pieniądze. Warto mieć na uwadze to, jak wygląda nasza historia kredytowa, bo dzięki temu, gdy pojawi się nagła potrzeba finansowa, możemy mieć pewność, że instytucje finansowe nie odwrócą się do nas plecami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *