Patriotyzm gospodarczy Mateusza Morawieckiego – czym jest?

apples-1841132_1280

Patriotyzm gospodarczy to hasło, które w ostatnich kilku miesiącach bardzo często występuje w debacie publicznej, zwłaszcza w kontekście polityki nowego prezesa rady ministrów – Mateusza Morawieckiego. Ta odmiana patriotyzmu charakteryzuje się świadomą postawą, polegającą na podejmowaniu działań wpływających pozytywnie na rozwój gospodarczy regionu czy państwa.

Mateusz Morawiecki – od 11 grudnia 2017 r. Prezes Rady Ministrów – jako szef resortów: rozwoju i finansów propagował postawę patriotyzmu gospodarczego. Realizował on również Plan na rzecz zróżnicowanego rozwoju, którego jednym z punktów było wspieranie polskich przedsiębiorców.

Patriotyzm gospodarczy – definicja

Patriotyzm gospodarczy to ostatnio bardzo modne i nieco nadużywane pojęcie, które doskonale charakteryzuje dotychczasową politykę Mateusza Morawieckiego. Poprzez patriotyzm gospodarczy można rozumieć postawę charakteryzującą się podejmowaniem decyzji, które mają pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną danego państwa czy regionu. Patriotyzm ten powinien być osadzony w realiach globalizacji i integracji na poziomie międzynarodowym. Obejmuje on zarówno wymiar prawny, jak i emocjonalny. Głównym jego wyznacznikiem jest stworzenie środowiska przyjaznego dla polskich przedsiębiorców. Oprócz tego właściwością patriotyzmu gospodarczego jest wspieranie innowacyjnych projektów oraz stworzenie przyjaznego dla przedsiębiorców systemu prawnopodatkowego. Podstawowym celem tej odmiany patriotyzmu jest wzrost rodzimego kapitału oraz wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Plan Morawieckiego na rozwój gospodarczy

Mateusz Morawiecki – aktualny premier i były minister rozwoju i finansów w rządzie Beaty Szydło – jest zwolennikiem zdrowego podejścia do patriotyzmu gospodarczego. Oznacza to, że promuje politykę, wspierającą polskich przedsiębiorców przy jednoczesnym niezamykaniu się na kapitał zagraniczny. Swój program propaguje pod hasłem: „więcej polskiej gospodarki w polskiej gospodarce”. Oprócz tego nowy Prezes Rady Ministrów uważa, że konieczna jest zmiana modelu gospodarczego i propagowanie społecznego patriotyzmu, np. przez aktywne wspieranie polskich przedsiębiorców i kupowanie ich wyrobów (polskie produkty oznaczone są kodem 590). Kanwą patriotyzmu gospodarczego wg Mateusza Morawieckiego jest stworzenie środowiska, w którym polscy przedsiębiorcy – w szczególności z małego i średniego sektora – będą mogli się rozwijać. Dotyczy to głównie przepisów prawnych i systemu podatkowego.

1 Komentarz

  1. Jola pisze:

    Wszystkim przedsiębiorcom polecam mniej pracować więcej odpoczywać. Praca to taka “rzecz” gdzie choćby pracować całą dobę i tak jej się nie podoła. Więc po co “kopać się z koniem”? Nie lepiej zrobić to, co najważniejsze i odpocząć? A jak to zrobić, to lepiej samemu sprawdzić, np: http://www.iip.org.pl/. Wszelkie “porady i rady” – bardzo przydatne są na wyciągnięcie ręki. Mniej pracy, więcej odpoczynku, a i zdrowie będzie lepsze i samopoczucie jak u zwycięzcy w totka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *