Pięc podstawowych praw pracownika

142538558195663800

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy każdemu pracowniku przysługują określone prawa. Przede wszystkim są to takie rzeczy, jak: wynagrodzenie za wykonywaną pracę oraz prawa dotyczące wymiaru czasu pracy; możliwość pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach; ochrona przed różnymi przejawami i formami dyskryminacji; oraz prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego wynikające z rodzaju umowy pomiędzy stronami. Za nieprzestrzeganie przysługujących pracownikowi praw, pracodawcy grożą konsekwencje w postaci kary grzywny lub ograniczenia wolności.

Wykonywanie obowiązków zgodnie z zawartą umową

Jak już sama nazwa wskazuje pracownik decydujący się na nawiązanie stosunku pracy z pracodawcą powinien podpisać wiążącą obie strony umowę. To właśnie ona reguluje, co dokładnie leży w kompetencji zatrudnionej osoby, a co nie. Co więcej podpisywany przez obie strony dokument uwzględnia bieżące przepisy prawa pracy i nie może zawierać regulacji, które nie są zgodne z obowiązującą literą prawa. Pracownik podpisując umowę godzi się na wykonywanie określonych, zaś pracodawca zobowiązuje się do delegowania zadań, które wynikają z zapisów umowy. Sam rodzaj umowy, wymiar czasu pracy oraz powierzone zadania zależą od pracodawcy, ale muszą być bezwzględnie respektowane przez obie strony pod kary. Umowa pomiędzy stronami, aby była ważna musi określać wymiar czasu pracy, świadczenia, termin rozpoczęcia pracy, długość trwania stosunku pracy, przysługujący urlop wypoczynkowy, czy też wynagrodzenie, jakie przysługuje pracownikowi za jego pracę. Dobrym pomysłem na sprawdzenie podpisywanej umowy są porady prawne Kraków.

Wynagrodzenie za wykonywaną pracę

Jest to kolejny ważny punkt na liście praw, jakie przysługują pracownikowi stanowi wynagrodzenie. Nawiązanie stosunku pracy pomiędzy stronami zobowiązuje pracodawcę do wypłacania ustalonego wcześniej wynagrodzenia w terminie określonym przez podpisaną umowę. Ważne jest również to, że wynagrodzenie wypłacane z wykonywaną pracę powinno być adekwatne pełnionych obowiązków. Tutaj jednak pojawia się pytanie – czyli, jakie to wynagrodzenie powinno właściwie być? Przede wszystkim powinno odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy, kwalifikacjom niezbędnym dla danego stanowiska oraz uwzględniać ilość i jakość pracy. Przepisy prawa zobowiązują pracodawcę do płacenia pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę wynagrodzenia na poziomie przynajmniej gwarantowanym przez prawo. Dodatkowo pracownicy na takim samym stanowisku wykonujący takie same zadania muszą zarabiać tyle samo. W innym przypadku może być mowa o dyskryminacji. A w tej materii prawo sprzyja pracownikom. Pomoc w przypadku tego rodzaju problemów oferuje kancelaria prawna Kraków.

Zakaz dyskryminacji

Jest to kolejne z praw, jakie posiada każdy pracownik. Powinno być ono przez pracodawcę bezwzględnie respektowane, gdyż jest to także podstawowe prawo, jakie gwarantuje pracownikowi Konstytucja RP oraz przepisy prawa międzynarodowego. W przypadku konieczności wyegzekwowania od pracodawcy tego obowiązku pomocą służy adwokat Kraków. Zakaz dyskryminacji obowiązuje między innymi w takich aspektach, jak płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, wygląd, przekonania polityczne, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, przynależność związkową, przynależność kulturową oraz forma zatrudnienia – na czas określony lub nieokreślony lub też w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Wypoczynek

Pracownikowi przysługuje możliwość do corocznego, nieprzerwanego, a przede wszystkim odpłatnego urlopu wypoczynkowego. Jest to prawo, którego nie da się w żaden sposób zrzec. Pracodawca natomiast nie może pracownikowi zabronić jego wykorzystania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik zatrudniony krócej niż 10 lat ma prawo do 20 dni płatnego urlopu lub 26, gdy zatrudniony jest co najmniej 10 lat. Prawo do wypoczynku oznacza także odpoczynek w dni ustawowo wolne od pracy oraz niedziele i święta, jeżeli nie stanowią o tym inne przepisy.

Prawo do pracy w bezpiecznych i higienicznych warunków

Jest to kwestia, o której wielu pracowników po prostu zapomina. Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy odpowiada pracodawca. I tego ma prawo oczekiwać od niego każdy pracownik. Osoba zatrudniona powinna mieć takie warunki pracy, aby jej zdrowie i życie nie było w żaden sposób zagrożone, a to z kolei nakłada na pracownika obowiązek przestrzegania wszelkiego rodzaju przepisów bezpieczeństwa oraz wewnętrznych regulaminów miejsca pracy. Oznacza to także, że pracownik ma prawo oczekiwać od pracodawcy informacji o wszelkiego rodzaju zagrożeniach dla jego bezpieczeństwa. Dodatkowo pracodawca winien zapewniać te warunki przy uwzględnieniu nowoczesnych rozwiązań oraz osiągnięć nauki i techniki. Jest to bardzo ważna sprawa, dlatego każdy pracownik ma prawo oczekiwać od pracodawcy przestrzegania przepisów w tej dziedzinie. W razie wątpliwości pomoże radca prawny Kraków.

1 Komentarz

  1. StrzeleckaAnna pisze:

    Dobry artykuł. Też uważam, że warto znać swoje prawa. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że prawo w wielu przypadkach stoi po naszej stronie. Po stronie pracownika. Ja korzystam od czasu do czasu z usług adwokata http://adwokat-riedel.pl. Zawsze jak nie mam pewności w prawnych kwestiach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *