Policealne technikum optyczne – szkoła na czasie?

Op-Sci-143-e1438980416594

Wiele młodych osób każdego roku staje przed wyborem zawodu, jaki by w przyszłości chcieli wykonywać. Niestety, system edukacji oraz stan gospodarki w naszym kraju sprawił, że nawet osobom po studiach bardzo ciężko jest znaleźć satysfakcjonującą pracę. Są jednak zawody mniej popularne, a bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach – na przykład technik optyk.

Policealne technikum optyczne to dobra alternatywa dla osób, które posiadają maturę, nie wybierają się na studia, ale chcą zdobyć wartościowy zawód, który w przyszłości pozwoli im na samodzielne i bezproblemowe utrzymywanie się. Szkoła policealna o profilu optyk, mimo iż najczęściej prowadzona jest w trybie podobnym jak studia, daje możliwość o wiele praktyczniejszego przygotowania się do zawodu, poprzez połączenie nauki z praktyką. Mimo bardzo dużego zapotrzebowania na specjalistów z tej branży bardzo trudno jest znaleźć osoby z takim wykształceniem. Być może przyczynia się do tego mała promocja zawodu czy też obawy związane z jego wykonywaniem.

Co nas czeka w policealnym technikum optycznym?

Optyk – szkoła policealna to dwuletnie kompleksowe kształcenie, dzięki któremu można nabrać umiejętności związanych z problemami oczu. Nauka w policealnym technikum optycznym przede wszystkim obejmuje zagadnienia i przedmioty takie jak: badania komputerowe wzroku, dobór szkieł okularowych i kontaktowych, doradztwo personalne w zakresie oprawek czy naprawa i konserwacja okularów. Oprócz technicznych umiejętności uczniowie nabywają również wiedzę dotyczącą wszelakich chorób oczu i wad, co pozwala na lepszą obsługę klienta. Osoby posiadają wykształcenie w zawodzie optyk nie muszą szukać pracy tylko w salonach optycznych. Ich spektrum zatrudnienia jest o wiele szersze, bowiem może także obejmować pracę w szpitalach, przychodniach czy firmach zajmujących się sprzedażą artykułów optycznych.

Jak wybrać odpowiednią szkołę policealną o profilu optyk?

Przede wszystkim kiedy chcemy wybrać policealne technikum optyczne, starajmy się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Jeżeli zależy nam na renomie ośrodka, to warto poszukać odpowiedniej szkoły nawet w skali całego kraju. Być może okaże się, że będziemy musieli zmienić miejsce zamieszkania, ale dla dobrego wykształcenia warto zdecydować się na takie poświęcenie. Sprawdźmy zarówno opinie w Internecie jak i u byłych absolwentów. Być może ktoś chętnie udzieli nam informacji na temat danej placówki. Wybierzmy się na dni otwarte, zobaczmy czy sprzęt, na jakim mielibyśmy się uczyć, jest nowy i odpowiada aktualnemu wyposażeniu salonów optycznych. Zapytajmy czy szkoła ma nawiązaną współpracę z salonami optycznymi – jest to szczególnie ważne kryterium, bowiem będzie nam wówczas łatwiej uzyskać staż czy praktyki w takiej. Policealne technika optyczne często gwarantują polecenie najlepszych uczniów do renomowanych placówek. Warto też sprawdzić czy szkoła przewiduje zajęcia z rozwijania własnej działalności czy nauki języka obcego.

Wybierając zawód należy kierować się nie tylko własnymi predyspozycjami i zainteresowaniami, ale także możliwościami znalezienia pracy. Zawód optyka jest poszukiwany zarówno w Polsce jak i zagranicą, tak więc absolwenci szkół policealnych o profilu optyk z pewnością mogą liczyć na zatrudnienie.

1 Komentarz

  1. Bartłomiej pisze:

    Właśnie kończę moje liceum Łódź i przymierzam się do zawodu optyka tak, że dziękuję za artykuł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *