Pomysł na biznes: jak otworzyć własny zakład krawiecki?

sewing-fulltime

Z usług zakładu krawieckiego korzysta nadal mnóstwo osób, a na krawiectwie można zarobić na wiele sposobów. Wybór formatu biznesowego zależy przede wszystkim od kapitału jakim dysponuje osoba planująca otworzyć działalność gospodarczą w tej dziedzinie. Część osób rozpoczyna od dodatkowej pracy w domu, a inni decydują się od samego początku na uruchomienie większego zakładu zatrudniającego kilku pracowników.

Praca w domu

Niewątpliwie zaletą pracowni krawieckiej jest możliwość pracy w domu. Do pracy potrzebna jest tak naprawdę tylko profesjonalna maszyna krawiecka oraz stół krawiecki. Klientów można pozyskać tzw. pocztą pantoflową lu poprzez umieszczenie ogłoszeń w sieci i na okolicznych słupach ogłoszeniowych. Taka forma pracy na początku doskonale może się sprawdzić jako zajęcie dodatkowe.

Większa pracownia

Osoby, które chcą prowadzić pracownię krawiecką z prawdziwego zdarzenia powinny wynająć zdecydowanie większą pracownię usługową, a także zatrudnić profesjonalistów do współpracy. Na taką formę działalności specjaliści rekomendują lokal o powierzchni 30 m2. Zdecydowanie najlepsza będzie lokalizacja w centrum miasta. Zakład powinien być widoczny z daleka by przyciągnąć klientów.

Pracownia krawiecka powinna być podzielona na dwie strefy, jedna do pracy, a druga dla klienta. W pierwszej części poleca się zorganizowanie miejsca do pracy. Umieścić tam można maszyny, a także deski do prasowania, stół krawiecki, wieszaki. W pomieszczeniu dla klienta powinna się znajdować wygodna przymierzalnia, która pozwoli swobodnie zdjąć miarę oraz sprawdzić, czy ubranie leży jak należy.

Rekomenduje się również przeznaczyć trochę miejsca na małą oszkloną ladę do wyeksponowania w niej istotnych produktów krawieckich takich jak: nożyczki, nici, zamki, igły czy guziki. Gdy zostanie także miejsce np. na jednej ze ścian, można ustawić regał z materiałami.

Odpowiedni cennik

Klientów przyciągnąć mogą bardzo atrakcyjne ceny. Warto zatem stworzyć właściwy cennik. Dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie pobliskich zakładów krawieckich i zapoznać się z ich ofertą. Należy także zdawać sobie sprawę, że ceny mogą różnić się w zależności od wielkości miasta. W Warszawie za skrócenie nogawki trzeba zapłacić 20 złotych, za skrócenie nogawek od spodni od 30 do 40 złotych, a za taliowanie koszuli – 45 złotych. Warto pamiętać, aby na początku dać ceny minimalnie niższe niż konkurencja.

Profesjonalny zespół pracowników

Każda osoba otwierająca zakład krawiecki powinna zdawać sobie sprawę, że firma nie będzie mogła funkcjonować bez odpowiednich rzemieślników. Bardzo istotna jest wykwalifikowana kadra pracowników. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie poszukiwać od osób w wieku przedemerytalnym ze względu na zbyt małą liczbę krawców w młodym wieku. Mnóstwo starszych osób pracowało latami w zakładach krawieckich lub odzieżowych i jest wstanie rozpocząć pracę w swoim zawodzie. W zakładzie we wczesnej fazie rozwoju wystarczy dwóch pracowników, w znacznie większym potrzebne będą przynajmniej cztery osoby.

Poradnik opracowano wspólnie z firmą Smyklove z Wrocławia zajmującą się ręczną produkcją artykułów dla dzieci. Ofertę sklepu możesz zobaczyć na stronie https://smyklove.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *