Pomysł na biznes: własny warsztat samochodowy krok po kroku

Mechanics at a car repair shop fixing an engine

Aby otworzyć warsztat samochodowy, nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia, ani licencje. Nie trzeba mieć nawet prawa jazdy, by rozpocząć taką działalność. Jednak jest ono przydatne szczególnie wtedy, gdy przyjdzie nam sprawdzić, jak oddane auto do naprawy zachowuje się na ulicy. Tę czynność może jednak przeprowadzić nasz ewentualny pracownik, więc prawo jazdy nie jest potrzebne, niemniej jest bardzo przydatne. Warsztat samochodowy może prowadzić jedna osoba, rejestrując jednoosobową działalność gospodarczą. I to jest najprostsze rozwiązanie. Firmę należy zarejestrować w CEIDG. Jeśli ma to być spółka cywilna, wtedy KRS będzie nieodzowny.

Działalność warsztatu samochodowego

Otwierając taki warsztat należy odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co potrafimy robić najlepiej”? Warsztat samochodowy to dość ogólne pojęcie. Może zajmować się różnymi naprawami, począwszy od napraw mechanicznych, poprzez elektrykę, po lakiernictwo. Można również prowadzić sprzedaż części samochodowych. Jak wiadomo „Jeśli coś jest od wszystkiego, to jest do niczego”. To przysłowie pokazuje nam zakres naszych działań. Najlepiej otworzyć specjalistyczny warsztat, wykonujący usługi z jednej dziedziny np. mechaniki. Można dodać do tego sprzedaż części.

Nikt dziś nie jedzie do warsztatu samochodowego z np. zepsuta klimatyzacją, uszkodzonym błotnikiem, oraz niesprawnych układem kierowniczym. Oczywiście wszystkie te rzeczy może zrobić jeden warsztat, ale musiałby posiadać odpowiednie pomieszczenia, narzędzia, specjalistów. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej, szczególnie na początku istnienia firmy, jej zasoby finansowe mogą być zbyt skromne, aby podołać wszystkim, miesięcznym opłatom związanym z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników, oraz przygotowaniem odpowiednich pomieszczeń, czy narzędzi pracy. Pamiętajmy, że każda firma na początku swej działalności „pracuje” na swoją reputację.

I jeśli robota będzie wykonana dobrze ( z przewaga na „bardzo”), wtedy można liczyć na polecenia, które przysporzą nam klientów. W przeciwną stronę, warsztat może stracić wiele już na samym początku, jeśli usługa będzie wykonana „po łebkach” z powodu braku narzędzi, pomieszczeń, czy po prostu elementarnej wiedzy. Nie warto zatrudniać tzw. „złotych rączek”. Może i wiele umieją, ale prawda jest taka, że nikt nie jest omnibusem i może zdarzyć się sytuacja, której nie podołają. Wtedy reputacja spada na firmę, nie na pracownika.

PKD i opodatkowanie.

PKD oznacza Polską Klasyfikację Działalności. Jest to klasyfikacja rodzajów działalności, jaką realizują podmioty gospodarcze. Podstawowym PKD dla warsztatu samochodowego jest 45.20.Z. Warsztat samochodowy, który chciałby również sprzedawać części, powinien dodatkowo wykazać PKD 45.32.Z. Najkorzystniejsze opodatkowanie przy jednoosobowej działalności, we własnym lokalu, to ryczałt wynoszący 8,5%. Jednak w miarę rozwoju firmy, należy zastanowić się nad przejściem na VAT, aby zacząć korzystać ze zwolnień VAT.

Opracowano wspólnie z firmą primparts.pl części carraro dla Twojego samochodu

Przeczytaj również:
https://www.placpigal.pl/blog/rodzaje-sciernic-do-czego-sluza/
Porządek w warsztacie – jak go utrzymać?

2 komentarze

  1. Norbet pisze:

    Planuje otworzyc swoj wlasny warsztat samochodowy. Czy wiecie gdzie dostane dobrej jakosci podnosniki i wywazarki?

  2. Dexter pisze:

    Gdyby ktoś kupował samochód z Ukrainy to polecam Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu polsko ukraińska. U nas takie umowy to codzienność a wiem, że wiele osób poszukuje druków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *