Pomysł na karierę: opiekun osoby niepełnosprawnej

13

Dziedzina socjalna w Polsce posiada niedobory pracowników. I nie chodzi tu tylko o pracowników instytucji socjalnych, ale również pracowników, którzy na co dzień mają styczność z niepełnosprawnymi. Dla osób chcących pracować w tym fachu działa sporo różnego rodzaju szkół, które dają szansę pracy jako opiekun osoby niepełnosprawnej.

Od początku

Decydując się na pracę jako opiekun osoby niepełnosprawnej należy wybrać odpowiednią opcję kształcenia, która umożliwi kandydatom pracę w zawodzie. Oprócz studiów związanych z pracą socjalną można również wybrać krótsze szkoły policealne dające zawód opiekuna osoby niepełnosprawnej, które również dają kwalifikacje do rozpoczęcia pracy w zawodzie. Niezależnie od rodzaju szkoły, jaką wybierzemy, na plus samej nauki i przyszłych możliwości pracy można śmiało powiedzieć, że szkoły kształcące w tym zawodzie można znaleźć w każdym większym mieście. Ponadto kształcenie w zawodzie opiekuna osoby niepełnosprawnej można połączyć z opcją opieki nad osobą starszą, co ułatwia nam późniejsze znalezienie pracy.

Możliwości zatrudnienia

Wykwalifikowani opiekunowie osób niepełnosprawnych najczęściej znajdują miejsce zatrudnienia w domach opieki, zarówno całodobowych, jak i dziennych. Miejscem pracy dla opiekunów jest również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, z tym, że w tym miejscu nieco inaczej wygląda charakter pracy samego opiekuna, bowiem część obowiązków zawodowych wykonywanych jest bezpośrednio w domu pacjenta. Opieka w domu pacjenta odbywa się również wtedy, gdy rodzina zatrudnia opiekuna do pomocy przy osobie niepełnosprawnej. Dzięki takiej możliwości osoba niepełnosprawna może liczyć na pełną uwagę i pomoc opiekuna, chociaż nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie.

Zarobki

Jak w innych zawodach, także osoba zatrudniona na stanowisku opiekuna osoby niepełnosprawnej może liczyć na zróżnicowane wynagrodzenie za swoją pracę. Średni zarobek na tym stanowisku wynosi około 2200 złotych brutto miesięcznie, a najniższa miesięczna wypłata na tym stanowisku jest niższa od 2000 złotych brutto. Takie rozbieżności wynikają min. z miejsca zatrudnienia, ale również dotychczasowego doświadczenia zawodowego czy posiadanych kwalifikacji.

Dla kogo praca opiekuna?

Opiekun osoby niepełnosprawnej jest zawodem jak każdy inny. Decydując się jednak na taki zawód, należy nie tylko posiadać pewne kwalifikacje, ale przede wszystkim predyspozycje do pracy z ludźmi o różnym rodzaju niepełnosprawności. Rzadko kiedy zdarza się, że praca opiekuna niepełnosprawnych jest pracą „od-do”, bowiem często nawet wychodząc z pracy myśli się o swoich podopiecznych. I oczywiście decydując się na pracę z człowiekiem o różnego rodzaju niepełnosprawności należy pamiętać, że jest to pomoc w wykonywaniu najróżniejszych codziennych obowiązków, które nie zawsze są przyjemne czy miłe. Osoby pretendujące do pracy z drugim człowiekiem powinny przede wszystkim posiadać wrażliwość na drugiego człowieka, ale również siłę do pomocy jej przy codziennych obowiązkach.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą zapewniającą sprzęt rehabilitacyjny w tym także podnośnik dla niepełnosprawnych dla zakładów opieki oraz osób prywatnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *