Pomysł na karierę: technik laboratorium medycznego

programheader_mlt

W tym artykule dowiesz się więcej o obowiązkach związanych z karierą technika laboratoriów medycznych, to ważne, aby móc ustalić, czy jest to właściwa decyzja zawodowa.

Definicja technika laboratorium medycznego

Kariera w technologii laboratorium medycznego jest w głównej mierze związana z pracą wyłącznie laboratorium. Działa się głównie:

  • analizując próbki krwi i tkanek,
  • tworząc kultury bakterii,
  • dopasowujesz i przygotowujesz donacje krwi do transfuzji.

Technicy laboratoriów medycznych pracują w laboratoriach szpitalnych, firmach farmaceutycznych, placówkach badawczych i innych laboratoriach. Ich głównym zadaniem jest pomagać lekarzom i chirurgom celem określeniu obecności, nasilenia i możliwych przyczyn choroby. Bardziej doświadczeni technicy laboratoriów medycznych mogą awansować poprzez prowadzenie badań, opracowywanie nowych metod analiz oraz nadzorowanie i szkolenie techników laboratoriów klinicznych.

Podstawowe wymogi do tego zawodu?

Jeśli chodzi o edukację konieczny jest minimum stopień licencjata w dziedzinie technologii medycznej lub nauk medycznych. Przyda się też ukończenie dodatkowych kursów i szkoleń, jak np. https://www.bnt-sigma.pl/blad-pomiaru. Poza tym liczą się umiejętności zawodowe: analityczne, precyzyjne i technologicznie.

Rozpoczęcie kariery zawodowej jako technologa laboratoriów medycznych wymaga od kandydatów, aby najpierw zdobyli tytuł licencjata w dziedzinie technologii medycznej lub nauk przyrodniczych, zgodnie z wymogami. Programy studiów medycznych spełniające standardy branżowe są akredytowane przez specjalne instytucje, więc tam należy się zwrócić z dodatkowymi pytaniami. Ćwiczenia w trakcie edukacji obejmują nauki ogólne, a także umiejętności i metody badawcze specyficzne dla danego laboratorium.

Wymagane umiejętności

Wykwalifikowani technicy laboratoriów medycznych muszą być niezwykle precyzyjni i metodyczni w swojej pracy. Powinni również być biegli w obsłudze delikatnego sprzętu laboratoryjnego i delikatnych materiałów. Kariera technologa laboratorium medycznego wymaga od praktyków tego, aby byli analityczni i precyzyjni, interesowali się żywo medycyną, nauką i technologią. W coraz bardziej zautomatyzowanym przemyśle technicy laboratoriów medycznych powinni również umieć posługiwać się komputerami i sprzętem cyfrowym oraz z łatwością uczyć się nowych technologii.

Perspektywy kariery

Przewiduje się szybszy niż przeciętny wzrost miejsc pracy w dziedzinie technologii medycznych i klinicznych laboratoriów w latach 2018-2024. Fakt, że postęp technologiczny sprawił, że niektóre procedury laboratoryjne stały się przestarzałe, umożliwiło również nowe rodzaje testów i analiz, co przyspieszy wzrost liczby zatrudnionych w medycznych i klinicznych laboratoriach. Dalszy postęp na ścieżce kariery też zawsze jest możliwy dzięki wykształceniu wyższemu – dostępne są zarówno stopnie magisterskie, jak i doktoranckie. Są też alternatywne kariery, takie jak  technik biologiczny bądź technik chemiczny. Jak widać perspektywy są szerokie i obiecujące.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

1 Komentarz

  1. Eli pisze:

    Często mam przyjemność współpracować z laboratorium http://www.genetico.pl. Wcześniej praca przy próbkach i analizach wydawała mi się strasznie nudna. Teraz mam świadomość, że do wykonywania tego zajęcia trzeba prawdziwego pasjonata medycyny! Być może dzięki prognozom zawodowym zawartym w artykule więcej osób wybierze tę drogę, zamiast np. bycia lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>