Poznaj zawody w których możesz otrzymać różne dodatki do wynagrodzenia

Teacher Calling on Student

Istnieją zawody, w których oprócz comiesięcznej pensji można dostać dodatkowe wynagrodzenie. Nie chodzi tutaj o dodatki wypłacone z tytułu godzin nadliczbowych, za pracę w święto lub dodatek wyrównawczy. Osoba pracująca w danym zawodzie z przywilejami może liczyć między innymi na trzynastą pensję, dodatek motywacyjny, za staż pracy czy za zdobyty stopień. Niektóre dodatki wypłacane są co miesiąc inne co kilka lat. W uprzywilejowanych zawodach, oprócz dodatków można liczyć na nagrody za zasługi. Większość dodatków przyznawana jest po kilku latach pracy. W jakich zawodach można otrzymać bonusy? Oto kilka przykładów.

Zawód nauczyciela związany jest licznymi przywilejami. Nauczyciel może liczyć na kilka dodatków podczas wieloletniego wykonywania pracy. Ponieważ zawód nauczyciela zalicza się do sfery budżetowej, stąd też nauczyciele otrzymują dodatkową pensję tak zwaną trzynastkę. Wysokość trzynastej pensji zależna jest od stopnia awansu zawodowego. Dodatkowo nauczyciel pracujący na terenie wsi lub w mieście liczycącym do pięciu tysięcy mieszkańców otrzymuje dodatek w wysokości 10% zasadniczego wynagrodzenia. W pewnych sytuacjach nauczyciel może uzyskać dodatek motywacyjny lub dodatek za trudne warunki pracy. Każdy nauczyciel po czterech latach pracy otrzymuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% za każdy rok pracy. Dodatek ten doliczany jest do comiesięcznego wynagrodzenia.

Nauczyciele oprócz dodatków do wynagrodzenia otrzymują także nagrody. Pierwsza nagroda przysługuje po przepracowaniu dwudziestu lat. Nauczyciel otrzymuje 75% wynagrodzenia miesięcznego. Jest to nagroda jednorazowa, przyznawana co pięć lat. Kwota nagrody zwiększa się, nauczyciel otrzymuje więc: 75%,100%,150%,200% oraz 250% miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo nauczyciel, który uzyskał szczególne osiągnięcia w pracy, może liczyć na nagrodę dyrektora szkoły, prezydenta miasta oraz kuratora czy Ministra Edukacji Narodowej.

Urzędnik państwowy także otrzymuje dodatki do comiesięcznej wypłaty. Osoby pracujące w urzędach państwowych, samorządach, sądach i prokuratoriach mogą liczyć na dodatek stażowy. Dodatek za wysługę lat można otrzymać już po pięciu latach pracy. Kwota dodatku wynosi 5% zasadniczego wynagrodzenia i wzrasta co roku o 1% aż do uzyskania progu 20% miesięcznego wynagrodzenia. Urzędnicy państwowi otrzymują także trzynastą pensję oraz nagrody jubileuszowe.

Kolejny zawód, w którym oprócz comiesięcznej pensji otrzymuje się dodatki, to policjant. Osoby pracujące na tym stanowisku oprócz standardowego wynagrodzenia otrzymują dodatki stażowe, służbowe, za stopień. Oprócz tego otrzymują, tak samo, jak nauczyciele, trzynastą pensję. Policjant może liczyć także na świadczenia w ramach systemu socjalnego.

Zobacz również: Pracujesz zawodowo? Czy wiesz jakie dodatki do wynagrodzenia Ci się należą?

Oprócz dodatków do pensji policjant otrzymuje nagrody. Po dwudziestu latach służby, policjant otrzymuje co pięć lat jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 75%, 100%, 150%,200% i 300% podstawowej wypłaty.

Żołnierze również otrzymują liczne dodatki do podstawowej wypłaty. Dodatek mundurowy za długoletnią służbę, dodatek urlopowy oraz za rozłąkę – jeżeli ma rodzinę. Żołnierz otrzymuje także dodatki za służbę w szkodliwych warunkach oraz za zdobyty stopień np. oficera.

Górnik to również zawód, w którym można otrzymać dodatki do pensji. Górnicy oprócz standardowego wynagrodzenia otrzymują dwie dodatkowe pensje. Jedna z nich wypłacana jest w święto Barbórki, a druga to tak zwana czternastka. Górnicy otrzymują również bony żywnościowe, które mogą wymienić na żywność w sklepach spożywczych. Górnicy posiadający dzieci, otrzymują tak zwane ołówkowe, czyli dodatek na wyprawkę szkolną dla dzieci.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

1 Komentarz

  1. Jola pisze:

    Można spełnić swoje marzenia, jeśli ma się trochę pieniędzy. Wiadomo, ze marzeń nie „finansuje” się codziennie. Co jednak szkodzi raz na jakiś czas to zrobić? Dofinansowanie własnego potrfela Imprumut rapid i nawet nie trzeba ruszać swojej wypłaty… dobre rozwiązanie! Można spokojnie pracować dalej, a marzenia będą spełnione bez ruszania od razu wypłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>