Praca na wakacje 2015: czyli gdzie jeszcze trwa sezon

wakacja

Wakacje dla wielu osób to nie tylko czas wypoczynku i beztroskiego leniuchowania. Niektórzy w tym czasie w pocie czoła zarabiają na sezonowych „fuchach”. Trudno się dziwić, bo to niedoceniana żyła złota. Za granicą podczas dwóch-trzech miesięcy pracy można zarobić tyle, co w Polsce przez pół roku, a w niektórych branżach nawet znacznie więcej.

Chociaż mamy już sierpień i w wielu miejscach ciężko szukać wolnych miejsc, to jednak postanowiliśmy sprawdzić, w których branżach wciąż można się załapać na pracę sezonową podczas tegorocznych wakacji.

Branża rolnicza i sadownicza – zbiory warzyw i owoców

Gdzie i kiedy?

Zbiory warzyw i owoców trwają już od kilku miesięcy. Wciąż jednak poszukiwani są pracownicy gotowi do podjęcia pracy „od zaraz”. Zbierać można truskawki, szparagi, pieczarki, nieco później będzie sezon na jabłka, runo leśne czy winogrona. To branża, w której miejsc nie brakuje niemal w całej Europie – w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Belgii i Danii.

Wymagania

Osoba, która chce podjąć pracę przy zbiorach owoców lub warzyw musi spełniać określone wymagania. W ogłoszeniach pracodawców zagranicznych przewijają się podobne oczekiwania. Wśród nich można wymienić następujące:

  • wytrzymałość i sprawność fizyczna (zwłaszcza na trudne warunki pogodowe),

  • brak przeciwwskazań zdrowotnych,

  • zdyscyplinowanie,

  • zaangażowanie,

  • pozytywne nastawienie do pracy,

  • gotowość do nauki nowych rzeczy,

  • umiejętność pracowania w zespole,

  • doświadczenie,

  • znajomość języka,

  • prawo jazdy.

Te trzy ostatnie elementy są jednak określane mianem atutu. Do zadań będzie należał zbiór owoców czy warzyw, segregacja, zlecane może być również wykonywanie dodatkowych prac, np. takich jak dbanie o uprawy, sprzątanie gospodarstwa bądź szklarni, czasem praca na innych uprawach, np. w winnicy czy w halach produkcyjnych.

Warunki

Za godzinę pracy przy zbiorach owoców bądź warzyw można zarobić od 6 do 12 euro, w zależności od miejsca pracy. Najatrakcyjniejsze stawki są w Holandii oraz w Niemczech – tam też można spotkać najwięcej naszych rodaków. Oferowana jest umowa, na początku zwykle na okres próbny. Czas pracy trwa od 5 do 6 dni tygodniowo po 7-8 godzin dziennie, za wszystkie nadgodziny można liczyć na dodatkowe pieniądze. Zazwyczaj pracodawca zapewnia zakwaterowanie – jest on bezpłatne lub drobna suma potrącana jest z pierwszego wynagrodzenia. Wadą zatrudnienia przy zbiorach jest na pewno konieczność ciężej, fizycznej pracy, w dość niewygodnych warunkach. Wśród zalet można wymienić dość dobre warunki finansowe i brak dodatkowych opłat za mieszkanie.

Gastronomia i hotelarstwo – praca dla recepcjonistów, barmanów, kelnerów, pomocy kuchennych i sprzątaczek

Gdzie i kiedy?

Pomocnicy w restauracjach, barach, kafejkach oraz w hotelach i wielu innych lokalach związanych z branżą gastronomiczną i hotelarską potrzebni są w najgorętszym okresie letnim: od czerwca do września. Najwięcej wolnych miejsc pracy czeka w kurortach turystycznych – Hiszpania, Cypr, Włochy – te kraje „importują” najwięcej sezonowych pracowników z zagranicy. Nie brak ich także w Wielkiej Brytanii, Francji czy w Niemczech. Mimo że rekrutacje na stanowiska ruszały już w marcu, to wciąż jednak można „złapać” wolny etat na sezon.

Wymagania

Ciężko tutaj określi wymagania, bo każdy rodzaj pracy w gastronomii i hotelarstwie jest inny. Poszukiwane są osoby na stanowiska, takie jak:

  • recepcjonista,

  • barman,

  • boy hotelowy,

  • kelner/kelnerka,

  • sprzątaczka/pokojówka,

  • pomoc kuchenna,

  • animator zabaw.

Warto mieć doświadczenie w zawodzie, na który się aplikuje, pracę wtedy można znaleźć o wiele łatwiej. Trzeba być przygotowanym na ciężkie warunki, liczy się także szybkie przystosowanie do zamian oraz umiejętność pracy w grupie. W większości przypadków konieczna jest znajomość języka – angielskiego oraz miejscowego.

Warunki

Branża hotelarska i gastronomiczna bardzo dobrze płaci. Trzy miesiące pracy w zagranicznym hotelu bądź w zagranicznej restauracji pozwolą na zarobek rzędu 10 000 zł. Trzeba jednak liczyć się z tym, że praca łatwa nie jest – na nogach jest się po 10-12 godzin, do tego często trzeba wszystko robić bardzo szybko. Osoby pracujące w obsłudze klienta nierzadko mają wątpliwą przyjemność spotkań z nieuprzejmymi klientami. Ale są też plusy – można liczyć ba sowite napiwki. Praca w tej branży daje nie tylko wysokie zarobki, ale umożliwia ćwiczenie języka obcego i daje szansę na poznanie wielu osób. Co więcej – pracujący w turystycznych miejscowościach, mogą po pracy korzystać z wielu atrakcji. To idealna forma sezonowego zatrudnia dla osób młodych, np. studentów szukających pracy na wakacje.

Opieka nad dziećmi

Gdzie i kiedy?

Tutaj nie ma ograniczeń czasowych, bo osoby opiekujące się dziećmi potrzebne są przez cały rok, wakacje dają większą szansę osobom, które chcą popracować przez parę miesięcy – mogą zastąpić opiekunki, które latem wracają do kraju do urlop. Opiekunki poszukiwane są zwłaszcza w Anglii, Hiszpanii i Niemczech oraz sporadycznie w innych krajach Europy.

Wymagania

Opiekunka musi spełniać szereg wymagań stawianych przez rodziców, by móc zajmować się pociechą. Przede wszystkim trzeba mieć dobry kontakt z dziećmi i doświadczenie w opiece nad nimi. Bardzo ważna jest znajomość języka, często rodzice wymagają, by opiekunki były osobami niepalącymi, były w określonym wieku, posiadały prawo jazdy, a czasem nawet wykształcenie pedagogiczne czy medyczne. Do obowiązków opiekunki nie należy tylko pilnowanie dzieci, ale zabawa z nimi, odprowadzanie i przyprowadzanie ze szkoły czy z dodatkowych zajęć, jak również wykonywanie prostych prac domowych, np. gotowanie, sprzątanie czy robienia zakupów.

Warunki

Opiekunki do dziećmi mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 5 do 10 euro za godzinę, ale warto pamiętać, że nie płacą one za zakwaterowanie oraz wyżywienie – mieszkają z rodziną dziecka. Minusem tej pracy jest pełna dyspozycyjność, także popołudniami, wieczorami, a nawet w weekendy. Trzeba również zdawać sobie sprawę, że opieka nad dziećmi wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Można sporo zarobić, będąc nianią, ale jednak wymaga to pełnego zaangażowania w tym, co się robi.

O czym pamiętać, przed wyjazdem do pracy za granicę?

Nieważne, w której branży znajdziesz zatrudnienie i czym się będziesz zajmować. Pewne zasady są uniwersalne i warto o nich pamiętać. Co jest ważne?

  • Sprawdzenie legalności pracy – nie ma co ryzykować i wyjeżdżać w ciemno, to zbyt ryzykowne. Dlatego jeśli wyjeżdżasz do pracy „nagranej” przez agencję pośrednictwa, to koniecznie trzeba sprawdzić, czy ta agencja działa legalnie – najlepiej w Rejestrze Agencji Zatrudnienia prowadzonym przez Marszałków Wojewódzkich i czy posiada stosowany certyfikat. Trzeba dokładnie przeczytać umowę, dopytać o zakres obowiązków, tak by praca nie zamieniła się w wyzysk.

  • EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – jest to dokument działający na terenie Unii Europejskiej oraz krajów EFTY. Potwierdza on nasze ubezpieczenie w polskiej służbie zdrowia. Uprawnia do refundacji kosztów za najbardziej podstawowe usługi medyczne, które zostały udzielone za granicą. W każdym kraju wygląda to nieco inaczej, warto sprawdzić to przed wyjazdem do pracy.
  • Ubezpieczenie na czas pracy za granicą – sam EKUZ nie wystarczy, bo gwarantuje tylko te podstawowe usługi medyczne, za resztę trzeba płacić z własnej kieszeni. Nie ma więc co ryzykować, lepiej wykupić polisę zawierająca koszty leczenia, ubezpieczenie NNW, OC, bagażu czy Assistance (wsparcie i informacyjne czy finansowe). Nie jest to duży koszt, ubezpieczenie na 3 miesięczny wyjazd waha się w granicach kilkuset złotych. Na stronie https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-podrozy-sluzbowej/ sprawdzisz, policzysz w 3 min a także możesz porównać ją z innymi. Możesz również od razu zakupić wybraną polisę.
  • Spisanie namiarów na polskie placówki dyplomatyczne – sprawdź, gdzie znajduje się konsulat lub ambasada w kraju, w którym będziesz pracować, żeby w razie jakichkolwiek kłopotów za granicą wiedzieć, gdzie szukać pomocy, dokąd się udać.

wakacyjna1

Pracuj przez wakacje, ale nie zapominaj o ostrożności

Sezonowa praca na wakacje za granicą jest doskonałym pomysłem, zwłaszcza dla osób młodych lub tych które nie mają pracy na stałe. Można dobrze zarobić i zdobyć cenne doświadczenia. Nie można jednak zapominać o ostrożności i zdrowym rozsądku. W końcu historie o Polakach wyzyskiwanych za granicą nie wzięły się znikąd. Lepiej mieć głowę na karku i pamiętać o tych kilku zasadach bezpiecznej pracy za granicą. Pracuj, zarabiaj, ucz się nowych rzeczy w wakacje!

Polecamy:
Opiekacz do kebaba – zaserwuj najpopularniejsze uliczne danie

1 Komentarz

  1. Milenka pisze:

    Czy w tym roku 2016 również zamierzają Państwo przygotować zestawienie obiektów wypoczynkowych w których będzie można podjąć pracę sezonową? Pamiętam, że rok temu było sporo pensjonatów na Pomorzu. Skorzystałam wówczas z oferty i choć byłam w pracy to również wypoczęłam. Byłabym wdzięczna aby i w tym roku sporządzili Państwo na waszym blogu listę dobrych ośrodków wypoczynkowych nad morzem. Pozdrawiam! 🙂
    Może wyślę redakcji kartkę pocztową! 🙂 O, to dobry pomysł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *