Praca – niezależność, a stabilizacja

contract-408216_640Umowy cywilnoprawne jak umowy zlecenie i umowy o dzieło to umowy oferowane głównie ludziom młodym i studentom, dla których perspektywa przyszłej emerytury jest bardzo odległa. Umowy o pracę będące marzeniem wszystkich czynnych zawodowo mają także zalety i wady, które warto poznać, przed zawarcie umowy z pracodawcom.

Umowa o pracę słusznie kojarzona jest ze stabilnością zatrudnienia, którą cenią osoby posiadające rodziny, nie jest jednak prawną, że gwarantuje nie możliwość utraty pracy. Kwota do dyspozycji netto po dokonaniu ustawowych odliczeń jest znacznie niższa niż w przypadku tej samej pracy rozliczanej w oparciu umów zlecenie. Umowy cywilnoprawne gwarantują wyższa kwotę wynagrodzenia netto, jednak nie zaliczają się to tzw. stażu pracy oraz nie zawierają elementu składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne w przypadku osób przed ukończeniem 26 roku życia. Dlatego też osoby młode nie zabiegają o umowę o pracę. Brak takiej umowy to większa niezależność, ale także niestety brak przywilejów wynikających z kodeksu pracy jak chociażby określona liczba dni wolnych w ciągu roku. Przed zawarcie umowy warto przeanalizować zalety i wady obydwóch rozwiązań, nie trzeba w tym celu posiadać fachowej wiedzy. Kalkulator wynagrodzeń to proste i dostępne narzędzie, które umożliwia szybkie obliczenie faktycznego wynagrodzenia po odliczeniu składek ubezpieczeniowych i zaliczek na poczet podatku dochodowego. W związku z faktem, że tzw. umowy śmieciowe nie gwarantują profitów na przyszłość coraz częściej pojawiają się przesłanki o likwidacji tego typu umów, aby wszyscy czynni zawodowo posiadali równy dostęp do opieki zdrowotnej, ubezpieczenia oraz uregulowanej prawnie liczby dni wolnych, faktyczna kwota miesięcznej pensji w tym wypadku schodzi na drugi plan.

Pierwsza praca często nie gwarantuje stabilnego zatrudnienia, jednak pozwala zdobyć cenne doświadczenie, jakie wykorzystać można w przyszłej pracy zawodowej w oparciu o umowę o pracę. Ścieżka kariery prowadząca do sukcesu zawodowego niejednokrotnie wymaga cierpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *