Praca w gastronomii z myślą o środowisku – czyli używaj naczyń jednorazowych

chinszczyzna

Z punktu widzenia ochrony środowiska, stosowanie w gastronomii naczyń jednorazowych jest dużym błędem – są one najczęściej wykonane z plastiku, który nie podlega procesowi biodegradacji. Niestety, wygoda jaka się wiąże z ich użytkowaniem przesądziła o ich popularności. Całe szczęście, można zaobserwować, że coraz liczniej powstają ich równie wygodne odpowiedniki, które są bardziej przyjazne środowisku.

W czym serwować napoje?

Jednorazowe kubeczki celulozowe nadają się wspaniale zarówno napoi zimnych, jak i gorących -to chyba najczęściej spotykany rodzaj przyjaznych środowisku jednorazówek, który już stopniowo wypiera niegdyś powszechnie stosowane kubki z plastiku. Jednak nie jest to jedyna alternatywa dla powszechnie stosowanego polietylenu. Na rynku pojawiają się kubeczki PLA, produkowane z kwasu mlekowego. Niestety, mają duży minus – nie nadają się do napoi gorących. Dość dyskusyjną kwestią są natomiast coraz popularniejsze sztućce produkowane z drewna. Owszem, drzewo jest biodegradowalnym , w stu procentach naturalnym tworzywem, jednak źródło, z którego się je pozyskuje potrzebuje wielu lat na odnowienie zasobów.

Pomyśl o naturze

Jak wszyscy możemy się domyślać, wzmożona wycinka drzew nie jest przyjazna ani naturze, ani człowiekowi. To, że producent skupia się wyłącznie na procesie rozkładu produktu, a nie na samych konsekwencjach jego wytwarzania świadczy o dużej ignorancji. Dużo lepszą opcją jednorazowych sztućców są te, wykonane z tworzywa FkuR, czyli mieszanki celulozy, skrobi i wapnia. A co z popularnymi tackami, platerami, talerzykami i miseczkami? Ostatnimi czasy można też zauważyć, że na rynku coraz liczniej pojawiają się naczynia wykonane z… liści palmowych! Ich produkcja ma duży potencjał, bowiem są bardzo wygodne, lekkie, atrakcyjne wizualnie, a tworzywo, z którego są wykonane pochodzi z całkowicie odnawialnego i bardzo przyjaznego naturze źródła – palmy gubią mnóstwo liści w trakcie całego cyklu swojego wzrostu. Natomiast znacznie tańszym i najbardziej popularnym odpowiednikiem tych produktów są naczynia wykonane z włókien trzciny cukrowej. Śmiało można je każdemu polecić, ponieważ są nie tylko wygodne i lekkie, a co najważniejsze – również wykonane z bardzo łatwo i szybko odnawialnego, naturalnego materiału, który bez problemu ulega naturalnemu procesowi rozkładu.

Oszczędność wody

Ekologiczne jednorazówki to wspaniały sposób na kompromis wygody użytkowania przy jednoczesnej trosce o stan planety. Jakością i funkcjonalnością wcale nie odbiegają od popularnych naczyń z tworzywa sztucznego. Jednak wielbiciele rozwiązań tradycyjnych, do których nie przemawiają rynkowe eko-nowinki, powinni gruntownie przemyśleć kwestię recyklingu. Plastik, to jednak tworzywo, które można ponownie wykorzystać. Na terenie wielu lokali gastronomicznych można już spotkać wielokomorowe pojemniki na śmieci przeznaczone do segregacji odpadów. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale jednak nie stanowi zagrożenia dla środowiska związanego z bezmyślnym używaniem polietylenowych jednorazówek i wzmożoną produkcją tego materiału.

Artykuł opracowano przy współpracy z producentem naczyń jednorazowych firmy http://www.ajk-opakowania.eu

1 Komentarz

  1. Robert Janicki pisze:

    A co sądzicie o podstawkach z plexiglasu jakie można położyć na stół dla gości restauracji? Ładnie to wygląda i łatwo się czyści. Znalazłem nawet pleksiglas na wymiar w Warszawie więc jeżeli chodzi o technologię i produkcję to by nie było problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *