Praca w Holandii – jak to zorganizować?

tulips-90114b7015ed91fadd1bd18eac05cbe2_800_600__pl-1

Bez względu na to, gdzie za granicą chce się pracować najważniejsze są dwie rzeczy, po pierwsze by porządnie się do tego przygotować, a po drugie – by zrobić to legalnie.  Warto wiedzieć jakie są dwa obowiązkowe działania, jakich należy dopełnić zaraz po przyjeździe do pracy w tym kraju, gdyż bez tych formalności nie ma prawa się pracować tam legalnie, co wiąże się z brakiem ubezpieczenia czy też zwrotu podatku.

O jakich formalnościach mowa?

 • Zarejestruj się w Gemeente!

Mowa o siedzibie władz lokalnych, aby się tam zarejestrować musisz posiadać adres. Nie możesz jednak wejść tam z marszu- przed rejestracją konieczna jest telefoniczna rejestracja. Samo spotkanie trwa chwilę, a najważniejszym jego owocem będzie pozyskanie bezpłatnego odpowiedniego naszego polskiego numeru PESEL, który nazywa się BSN (burgerservicenummer). To konieczne do wielu dalszych działań, w tym m.in.:

 • pozyskania ubezpieczenia
 • założenia konta w banku

Jeśli to zrobisz jesteś już o krok bliżej do legalnej pracy w tym pięknym kraju, potem przychodzi pora na kolejną formalność.

 • Czas na ubezpieczenie

Tak samo jak każdy inny obywatel Unii Europejskiej i ty będziesz miał prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Chodzi tutaj o świadczenia w podstawowym zakresie. Jednak, by móc z tego skorzystać jeszcze w Polsce musisz się postarać o tak zwaną  EKUZ czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zstethoscope-670drowotnego. To będzie Cię w kolejce do lekarza stawiało na równi z Holendrem, a podstawowa opieka medyczna będzie dla ciebie w pełni refundowana.

To ważne, bowiem ubezpieczenie nie tylko zwróci nierefundowane koszty leczenia – ale możesz z tego korzystać w  o wiele większym zakresie – np. w odniesieniu do odszkodowanie na skutek następstw nieszczęśliwych wypadków. Dlatego naprawdę warto zainteresować się tym tematem.

Brzmi dobrze, ale gdzie znaleźć pracę w Holandii?

W tym zadaniu, jak również w wielu innych związanych z pracą w tym kraju najbardziej pomocny dla ciebie może okazać się serwis internetowy pracaholandia.com, to tam znajdziesz oferty pracy, jak również wszelkie inne porady, które mogą ci się przydać, a w tym m.in. odnośnie do:

 • dojazdu do Holandii
 • życia w tym kraju
 • szkół językowych
 • warunków pogodowych
 • gdzie znaleźć polskie sklepy w Holandii
 • jakie restauracje i bary warto odwiedzić
 • gdzie znajdują się polskie szkoły i przedszkola
 • poznasz listę ambasad i konsulatów
 • dowiesz się gdzie są polskie parafie w Holandii

To naprawdę cenna wiedza, dla każdej osoby która zdecyduje się na pracę w Holandii. Jednak najważniejsze wskazówki jakie można znaleźć na tym portalu są związane z samym zatrudnieniem. Są informacje nie tylko dla pracowników, ale i pracodawców czy osób które chcą założyć tam swoją firmę. Można znaleźć sporo ofert pracy czy też dowiedzieć się czegoś wiedzieć na temat zasiłków i świadczeń chorobowych w Holandii. Nie brakuje także informacji na temat holenderskiego prawa pracy, a jeśli nie będziesz wiedział gdzie się zatrzymać portal www.pracaholandia.com również może ci pomóc w tym zakresie.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>