Praca w Niemczech jako opiekunka – jakie obowiązki czekają za granicą?

end-of-life-care-hospice

Panie, które decydują się na zatrudnienie za granicą często mają wiele pytań dotyczących swoich przyszłych obowiązków. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech różnią się w zależności od agencji, każdy podopieczny ma też inne wymagania. Mimo to, wykonywane zadania często są do siebie podobne. Jak wygląda praca w Niemczech jako opiekunka?

Praca w Niemczech jako opiekunka – obowiązki

Zakres zadań, za które jest odpowiedzialna opiekunka będzie inny w przypadku każdego seniora. Zależy on od głównie jego stanu zdrowia. Niektórzy podopieczni wymagają pomocy przy wykonywaniu codziennych czynności związanych z higieną osobistą i ubieraniem się, a inni doskonale sobie radzą samodzielnie. Pomoc jest jednak zwykle niezbędna przy przygotowywaniu posiłków, choć i tu można trafić na osobę, która chętnie będzie się tym zajmować, najlepiej razem z panią z Polski. Należy mieć też na uwadze, że część seniorów wymaga, np. pomocy w krojeniu jedzenia. Do zajęć zatrudnionej osoby zalicza się także sprzątanie domu bądź mieszkania, pranie i robienie zakupów, czyli wykonywanie nieskomplikowanych czynności, które nierzadko stanowią trudność dla starszych ludzi, a nie są problemem dla pełnych sił opiekunek.

Zdrowie seniora

Zadaniem opiekunki jest również czuwanie nad bezpieczeństwem seniora oraz dbanie o jego stan zdrowia. Oznacza to, że powinna ona pomagać w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych (w niektórych przypadkach ten obowiązek przejmuje dochodząca regularnie pielęgniarka), a także podawać leki i kontrolować ich regularne spożywanie. Do niej należy też pilnowanie czy nie zbliża się termin kolejnej wizyty u lekarza. Jeżeli tak, osoba zatrudniona za granicą powinna zabrać seniora do lekarza. To m.in. z tego powodu oferty pracy dla opiekunek w Niemczech podkreślają, że posiadanie prawa jazdy kat. B jest atutem − środek transportu często się przydaje. Niektórzy podopieczni życzą sobie, by wspólnie odwiedzać lekarza w jego gabinecie. Starsi ludzie mają swoje przyzwyczajenia i trzeba o tym pamiętać, zgadzając się na wyjazd za granicę. Praca w Niemczech jako opiekunka wymaga pewnej dozy cierpliwości – to cecha wspólna wszystkich zawodów, wymagających kontaktu z ludźmi.

Czas wolny z podopiecznym. Praca – opiekunka (Niemcy)

Warto zaznaczyć, że obowiązkiem opiekunki jest też organizowanie starszej osobie wolnego czasu. Dla niektórych może to oznaczać po prostu wspólne chwile spędzane przed telewizorem albo partię szachów lub rozwiązywanie krzyżówek. Ktoś inny może potrzebować tylko zwykłej rozmowy i kogoś kto jej wysłucha. Znajomość języka niemieckiego jest przydatna podczas całego pobytu za granicą, ale najbardziej można odczuć jej zalety właśnie podczas codziennej pogawędki, dlatego oferty pracy w Niemczech są adresowane do kandydatek, które posługują się obcą mową przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Opiekun powinien być też towarzyszem spacerów oraz wszelkich podróży jakie planuje senior lub seniorka. Wyjazd może stać się okazją do zobaczenia nowych miejsc – czasami destynacje są bardzo egzotyczne. Nawet jeśli jednak dana osoba nie ma ochoty na wojaże, trzeba liczyć się z możliwością dłuższych podróży.

Praca w Niemczech jako opiekunka to jednak nie tylko obowiązki – osoba dbająca o seniora ma prawo do kilku dni urlopu. Jak wiele czasu może ona przeznaczyć dla siebie zależy od warunków umowy podpisywanej przed wyjazdem. Kompleksowa opieka nad osoba starszą to praca tymczasowa, która może przynieść wiele satysfakcji i korzyści finansowych, jej specyfika wymaga jednak zaangażowania i chęci pracy z drugim człowiekiem. Jeśli te warunki są spełnione, wyjazd za granicę na pewno okaże się dobrą decyzją.

O szczegółach związanych z pracą jako opiekunka w Niemczech można przeczytać na stronie http://www.eurocare.com.pl/praca-opiekunka-niemcy .

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>