Prawa i ochrona pracownicy w ciąży

pregnant_woman_700x500-upscale

Obecnie pracujesz i spodziewasz się dziecka? Nie wiesz, jakie masz przywileje? Boisz się, że stracisz pracę? Poznaj prawa pracownicze kobiet w ciąży i zobacz w jaki sposób jesteś chroniona przed zwolnieniem!

Ochrona zdrowia ciężarnej pracownicy

Kobiety pracujące w trakcie trwania ciąży posiadają szczególne przywileje pracownicze, które zawarte są w Kodeksie Pracy:

dźwiganie – wzbronione jest podnoszenie czy przenoszenie przez kobiety ciężarne przedmiotów o wadze większej niż 3 kilogramy;
przebywanie w szkodliwych warunkach – narażenie na działanie substancji chemicznych bądź promieniowanie, brak higieny w miejscu pracy czy nadmierny hałas niekorzystnie wpływają na zdrowie pracownika i wzbronione są szczególnie w przypadku pracownic spodziewających się dziecka;
praca stojąca – podczas zmiany roboczej możesz wykonywać zadania w pozycji stojącej, lecz nie dłużej niż przez 3 godziny;
praca wymagająca pozycji wymuszonej – zadania wykonywane podczas długotrwałego pochylania bądź skręcenia pleców w trakcie ciąży są niewskazane i zabronione;
praca przy komputerze – dzienny limit wykonywania zadań przy użyciu komputera wynosi 8 godzin. Na każde 60 minut pracy przysługuje 10 minut przerwy, które wliczane są do czasu pracy.

Ochrona przed zwolnieniem

Pracownice spodziewające się przyjścia na świat dziecka chronione są przepisami Kodeksu Pracy i nie mogą zostać w tym czasie zwolnione. Również podczas urlopu macierzyńskiego, wychowawczego czy rodzicielskiego pracodawca nie ma prawa pozbawić Cię pracy.
Wyjątową sytuacją, z powodu której możesz otrzymać wypowiedzenie, jest ogłoszenie upadłości lub likwidacja zakładu, w którym pozostajesz zatrudniona.

Nadgodziny, delegacje, praca nocą

Podczas ciąży możesz odmówić pracodawcy udziału w wyjazdach służbowych i delegacjach, on z kolei nie może Cię do tego zmuszać ani wykorzystać tego jako przyczynę zwolnienia z pracy. Ponadto, kobiety ciężarne nie mogą pracować w nocy, między godziną 21:00 a 7:00.

Badania w trakcie ciąży a praca

Jeśli lekarz zlecił Ci badania niezbędne do wykonania w związku z ciążą lub masz zaplanowaną wizytę lekarską, jednak pokrywa się ona z Twoim czasem pracy – w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić Ci dnia wolnego, za który przysługuje Ci wynagrodzenie.

Korzystanie ze zwolnienia chorobowego

Jeśli z powodu ciąży dokuczają Ci różne dolegliwości, nie jesteś w stanie pracować efektywnie lub Twoja ciąża jest zagrożona, to ze zwolnienia chorobowego możesz korzystać przez cały okres oczekiwania na dziecko, aż do momentu porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *