Procesy produkcyjne – jak maksymalnie zapewnić pracownikom bezpieczeństwo?

production-engineering

Według danych, przeżywamy rozkwit przemysłu wytwórczego w naszym kraju. Pracownicy w tej branży produkują przeróżne dobra i twory – tekstylia, tworzywa sztuczne, komponenty elektroniczne i wiele innych produktów. Ponieważ pracują ze zwijarkami, frezarkami, strugarkami, szlifierkami, tokarkami, czy maszynami do gwintowania – wypadki i obrażenia w tej niszy nie są niczym nadzwyczajnym i to nawet, jeśli korzystają z tak zaawansowanych i wysokiej klasy rozwiązań produkcyjnych, jak te z http://www.miapp.pl. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i higiena pracy – w dzisiejszym artykule omawiamy jej kilka najważniejszych aspektów w środowisku produkcyjnym.

Ochrona słuchu

Maszyny przemysłowe wytwarzają hałas, który może wpływać na słuch. Administracja bezpieczeństwa i higieny pracy wymaga od pracodawców zapewnienia ochrony słuchu. Niezależnie od tego, czy jest to konieczne do ekspozycji na naprawdę dźwięk. Na przykład pracownicy mogą być narażeni na 90 decybeli przez 115 minut – i to już może być dla nich szkodliwe.

Ochrona wzroku

Według statystyk 61 procent urazów wzroku ma miejsce w przemyśle wytwórczym, handlu i budownictwie. Maszyny mogą wyrzucać kurz, metal, beton i inne cząstki. Opary chemiczne i rozpryski mogą również podrażniać oczy. Pracownicy wykonujący prace związane z wierceniem, szlifowaniem, natryskiwaniem, czy wytapianiem powinni nosić okulary ochronne.

Narażenie chemiczne

Niektórzy pracownicy produkcyjni pracują z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Na przykład pracownicy produkujący akumulatory mogą być narażeni na działanie pyłu lub oparów. Narażenie na ołów prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, rozrodczego i układu moczowego, dlatego jest mocno związane z poronieniami, atakami, śpiączką i śmiercią. Pracownicy powinni nosić osobiste wyposażenie ochronne podczas pracy z chemikaliami. Przykładami środków ochrony osobistej są:

• rękawice,
• okulary ochronne,
• maski przeciwpyłowe.

Noszenie koszulek i spodni z długimi rękawami, które całkowicie zakrywają nogi, może również zapobiegać kontaktowi z niebezpiecznymi substancjami. Wszystkie firmy produkcyjne powinny znać lokalizację pomocy pierwszego kontaktu – najbliższego pogotowia ratunkowego.

Zagrożenia mechaniczne

Praca z maszynami produkcyjnymi stwarza wiele zagrożeń dla pracowników. Maszyny wyposażone w koła zębate, koła pasowe i wały obrotowe tworzą spore ryzyko. Gdy maszyna ma twardą powierzchnię, pracownicy są narażeni na ryzyko zmiażdżenia. Maszyny o ostrych krawędziach lub wykonujące operacje nożycowe to też potencjalne nakłucia i odcięte kończyny. Pracownicy są również narażeni na ryzyko wypadków. Pracodawcy powinni zainstalować osłony maszyn, aby zmniejszyć to ryzyko. Wyłączanie maszyn podczas ich konserwacji jest kolejną, absolutną koniecznością.

Zagrożenia pożarowe

Narzędzia i sprzęt stosowany w produkcji ciepła i płomieni, zwiększają ryzyko pożarów. Pracownicy powinni wiedzieć, gdzie natychmiast znaleźć sprzęt przeciwpożarowy. Pracodawcy muszą też zapewnić wystarczająco dużo wyjść, aby wszyscy mogli szybko się ewakuować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *