Prowadzisz firmę? Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie z polisy OC?

2

Drobne kolizje, w których nie ucierpiał żaden z pasażerów czy kierowców, to dość powszechne zdarzenia na polskich drogach. W większości sytuacji wystarczy spisanie odpowiedniego oświadczenia, aby nadać sprawie bieg. Jednak nerwowe sytuacje sprawiają, że część kierowców nie do końca wie, co powinni zrobić, aby uzyskać odszkodowanie z polisy OC sprawcy za zniszczony samochód.

Kolizja. Od czego zacząć?

Pierwszym i najważniejszym dokumentem, jaki należy stworzyć, jest oświadczenie obu stron uczestniczących w wypadku. Ważne informacje, jakie należy uzyskać, obejmują m.in. polisę ubezpieczeniową sprawcy, towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym samochód jest ubezpieczony, numery rejestracyjne pojazdów uczestniczących w kolizji oraz wszelkie szczegóły dotyczące zdarzenia. Gdy sprawca nie chce przyjąć odpowiedzialności lub też gdy wina nie jest oczywista, konieczne staje się wezwanie policji, która ustala szczegóły zdarzenia i tworzy protokół. Szkodę należy zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Jeśli jednak ubezpieczyciel poszkodowanego oferuje bezpośrednią likwidację szkód, wówczas szkodę zgłasza się u niego.

Zagranicą bywa różnie

Powyższa procedura obejmuje zdarzenia, do których doszło na terenie Polski. Jeśli do stłuczki dochodzi poza granicami kraju, wówczas procedura jest dość zbliżona, choć pojawia się bariera językowa. Przy zaplanowanych wyjazdach warto posiadać wydrukowane oświadczenie ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które jest dostępne po polsku i po angielsku. W tym przypadku również należy zgromadzić wszystkie potrzebne informacje, a jeśli w rozwiązanie problemu była zaangażowana miejscowa policja, to przydatny bywa sporządzony przez nią protokół. Pojawia się jednak pytanie, gdzie zgłaszać szkodę. Można to zrobić pisemnie w kraju, w którym doszło do kolizji, można również szkodę zgłosić po powrocie do Polski, korzystając z udostępnionej listy przedstawicieli danego ubezpieczyciela w Polsce.

Wypłata odszkodowania

Zdarza się jednak, że wysokość odszkodowania czy koszty na naprawę samochodu, jakie proponuje ubezpieczyciel sprawcy, nie są zadowalające. Warto wówczas napisać odwołanie od takiej decyzji. W tym celu można sięgnąć po wycenę niezależnego rzeczoznawcy, można również zgłosić sprawę do rzecznika finansowego lub którejś z organizacji konsumenckich. Ostatecznością, jak dodaje ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl jest skierowanie sprawy do sądu. Na złożenie dokumentów do sądu poszkodowany ma aż trzy lata licząc od daty zaistnienia szkody. Do pozwu powinny być dołączone dokumenty potwierdzające zaistnienie szkody oraz dokumenty potwierdzające tezę o zaniżeniu wysokości odszkodowania przez ubezpieczyciela. Tego rodzaju sprawa może być założona w sądzie właściwym albo dla ubezpieczyciela, albo dla poszkodowanego.

bezpresji.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *