Rolnik na emeryturze

I am exhausted. Moody sad unhappy man leaning on his walking stick and thinking about his past while resting in the armchair

Rok 2017 przyniósł kilka ważnych zmian w kwestii rolniczych emerytur. Została podniesiona kwota minimalnego świadczenia. Przywrócono również niższy wiek emerytalny. Sprawdź komu i na jakich zasadach przysługuje prawo do poboru świadczeń, a także jak kwota zostanie Ci wypłacona? Czy kwota ta pozwoli na godziwe życie emeryta? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Komu przysługuje rolnicza emerytura?

Emerytura z KRUS składa się z dwóch części – składkowej i uzupełniającej. Przysługuje ubezpieczonemu ( rolnikowi, małżonkowi rolnika, domownikowi), który spełnia łącznie następujące warunki:

  • osiągnął wiek emerytalny;
  • podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat.

Od października 2017 ulegnie obniżeniu wiek emerytalny, na emeryturę będą mogli przejść:

  • kobiety, które ukończyły 60. rok życia;
  • mężczyźni, którzy ukończyli 65. rok życia.

Jak kwota zostanie wypłacona?

O marca 2017 roku minimalne świadczenie rentowe bądź emerytalne wypłacane z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynosi 1000 zł brutto. Dotychczas kwota minimalnego świdczenia wynosiła 882 zł brutto.

Jak wygląda życie na rolniczej emeryturze?

Średnia emerytura, która otrzymują osoby zatrudnione w rolnictwie nie należy do najwyższych. Pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe – o luksusach i dostatku można zapomnieć. W nieco lepszej sytuacji są osoby, które swoje gospodarstwo rolne przepisały na dzieci bądź rodzinę, a gospodarstwo wspiera dochód całej rodzinny. W nieco gorszej sytuacji są osoby, których dorosłe dzieci w poszukiwaniu pracy przeniosły się do miast i tam założyły rodziny – nie mając możliwości powrotu do rodzinnych miejscowości i codziennego wspierania starszych i schorowanych rodziców. Ciężka praca na roli w podeszłym wieku przekłada się nie wiele niedogodności – często na bóle reumatyczne, a także te związane ze zwyrodnieniem stawów. Rolnik na emeryturze często wymaga specjalistycznego wsparcia i pomocy służb medycznych, dzięki finansowemu wsparciu rodziny warto zatrudnić wykwalifikowaną pomoc medyczną – więcej szczegółów znajdziesz na http://medical.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *