Rozmowa kwalifikacyjna – jak dobrze się przygotować?

recruit

Wysyłasz stosy CV, listów motywacyjnych… Bywa, że już tracisz nadzieję. Aż pewnego dnia dzwoni upragniony telefon. Twój potencjalny pracodawca zaprasza cię na rozmowę kwalifikacyjną. I tu zaczynają się kolejne schody. Pierwsze wrażenie to połowa sukcesu. Dlatego warto staranie przygotować się do spotkanie z pracodawcą. Jak to zrobić? Oto kilka sprawdzonych wskazówek.

Po pierwsze

dokładnie zapoznaj się ze swoją przyszłą firmą. Internet to prawdziwe źródło informacji. Postaraj się zorientować czym dana firma się zajmuje, kto jest w niej najważniejszy. Ponadto postaraj się dowiedzieć czegoś o swoim potencjalnym stanowisku pracy. Sprawdź jakie są średnie zarobki w branży, dzięki temu łatwiej będzie ci negocjować swoje własne wynagrodzenie.

Druga sprawa to wizerunek

Ubierz się schludnie i elegancko. Tego dnia masz być prawdziwym wcieleniem profesjonalizmu. Postaw na sprawdzone zestawy, biel , czerń granat, odcienie szarości. No chyba, że szukasz pracy w baraży „kreatywnej. Wtedy możesz pozwolić sobie na każde szaleństwo. Co jest niedopuszczalne? Brak higieny – uwierz mi to się zdarza w dzielniejszych czasach… Niestety. Nadmiar biżuterii również nie jest dobrze postrzegany. Ogranicz się do minimum.

Po trzecie szanuj swój czas i czas osoby rekrutującej

Na rozmowę przyjdź zawsze o czasie, a nawet przysłowiowe pięć minut wcześniej. Ta przysłowiowa chwila czasu pozwoli ci ochłonąć i na spokojnie zebrać myśli. Jeśli naprawdę nie jesteś w stanie dotrzeć na miejsce o czasie zadzwoń i uprzedź o swoim spóźnieniu.  Oczywiście przeproś. Nikt nikt nie lubi czekać na marne. Kolejna sprawa, to telefon. W trakcie spotkania powinien być bezwzględnie wyłączony. Dźwięk nadchodzącego sms-a może cie skutecznie zdekoncentrować.

Weź ze sobą wszystkie dokumenty, o które poprosi cię twój potencjalny pracodawca. Mogą to być certyfikaty, zaświadczenia, dyplomy czy portfolio. Ich brak praktycznie przekreśla twoje szanse na otrzymanie upragnionej posady,

Po piąte przygotuj się na pytania

Osoba rekrutująca zapewne zapyta cię o twoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe, przebieg edukacji oraz dodatkowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych. Kolejna kategoria to pytania abstrakcyjne. Na przykład co można zrobić z drzwiami – takie pytanie dostała moja koleżanka na rozmowie rekrutacyjnej do jednego z najbardziej znanych banków w Polsce.

Przenigdy nie mów źle o swoim pracodawcy. Dlaczego? Bo to źle świadczy o tobie… Po pierwsze z jakichś powodów u niego pracowałeś. Bo drugie takie uskarżanie na byłego przełożonego może być uznane za plotkarstwo.

Pamiętaj, że pytania możesz zadawać również ty. Nie tylko o swoje potencjalne wynagrodzenie… Dlatego warto je sobie wcześniej przygotować i zapisać w notesie. Dzięki temu pomimo stresu na pewno niczego nie zapomnisz.

Po szóste uwierz w siebie i swoje możliwości. Przed rozmową postaraj się zrelaksować. Napij się wody, sprawdź czy z twoim wyglądem wszystko w porządku. Przygładź ubrania popraw włosy… I przede wszystkim wyprostuj się, pamiętaj też o uśmiechu. Praktycznie nikt nie chce pracować z ponurakami.

Polecamy również przeglądnąć testy na rozmowie kwalifikacyjnej dzięki którym znacząco zwiększysz swoje szanse na sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej w Twojej wymarzonej pracy.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

1 Komentarz

  1. mela pisze:

    Aby pracować w różnych branżach, trzeba przejść odpowiednie szkolenia. Tak samo ma się branża spożywcza, jak i farmaceutyczna. Warto zajrzeć: Branża spożywcza i farmaceutyczna i zorientować się, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z takiej oferty. Pracują tam odpowiedni specjaliści, którzy znają swój fach od podstaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>