Sprzedaż nieruchomości z podatek PIT

dom

O tym, że od sprzedaży nieruchomości zapłacić musimy podatek, gdyż nie upłynęło jeszcze 5 lat od jej nabycia często dowiadujemy się dopiero u notariusza. Problem, jeżeli wcześniej podpisaliśmy już umowę przedwstępną i z transakcji nie możemy się wycofać.

Sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Należy pamiętać, że okres 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił zakup albo w którym nieruchomość została odziedziczona. W pierwszym przypadku podatek w wysokości 19 % zapłacić trzeba od różnicy pomiędzy ceną zakupu, do której dodać należy opłaty notarialne i ewentualne koszty pośrednictwa, a ceną sprzedaży. W przypadku nieruchomości otrzymanej w spadku, opodatkowana będzie cała uzyskana ze sprzedaży kwota, ewentualnie pomniejszona o poniesione nakłady na nieruchomość.Niestety, podatku nie pomniejsza wypłacony członkowi rodziny zachowek.

Zwolnienie z podatku jest możliwe, jeżeli w okresie 2 lat skorzystamy z ulgi mieszkaniowej, czyli uzyskane kwoty przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe. Czym są cele mieszkaniowe? To m.in.: nabycie mieszkania, domu lub działki budowlanej, ale także remont lub budowa. Ze zwolnienia skorzystamy również, jeżeli z uzyskanych pieniędzy spłacimy zaciągnięty już wcześniej kredyt mieszkaniowy. Dla niektórych ważne będzie to, że wydatki na własne cele mieszkaniowe mogą być poniesione nie tylko w kraju, ale też w niektórych państwach Unii Europejskiej, jeżeli przewidują to odpowiednie umowy między Polską a tymi krajami. Tu również okres dwóch lat liczyć należy od końca roku, w którym nastąpiło zbycie.Pamiętać należy, że cele mieszkaniowe muszą być „własne”. A więc nie zaspokaja swoich własnych celów mieszkaniowych osoba, która np. kupuje kolejne mieszkanie na wynajem albo w celu dalszej odsprzedaży.

Jak sprawa wygląda w praktyce?

Dochód ze sprzedaży wykazujemy w zeznaniu rocznym za ten rok, w którym zbyliśmy nieruchomość. W tym samym picie podajemy także dochody zwolnione z podatku ze względu na ulgę mieszkaniową. – Wpisujemy nie tylko te wydatki, które już zostały poniesione, ale też te, które we wspomnianym okresie dwóch lat dopiero zamierzamy ponieść. Jeżeli zmienimy plany i uzyskanych pieniędzy nie wykorzystamy na własne cele mieszkaniowe – tłumaczy kancelaria notarialna w Katowicach Notus. Wówczas złożyć musimy korektę zeznania podatkowego i zapłacić podatek dochodowy wraz z odsetkami.

Przy sprzedaży notariusz przypomni nam o podatku dochodowym. Jednak kwestię sprzedaży w takim przypadku warto przemyśleć już wcześniej, bo czasem lepiej z transakcją poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *