Targi pracy – dowiedz się więcej na ich temat

careerfair-image

Od wielu lat jedną z form poszukiwania pracowników i nowego, często pierwszego miejsca pracy jest uczestnictwo w targach pracy. Najczęściej tego rodzaju targi organizują wyższe uczelnie samodzielnie bądź z lokalnymi instytucjami targowymi. Praktyka pokazała jak ważne może to być doświadczenie przede wszystkim dla przyszłych pracowników.

Jak wyglądają targi pracy?

Każda firma – uczestnik targów pracy buduje swoje stoiska targowe. To w nich gromadzą się pracownicy danej firmy odpowiedzialni za rekrutację nowych pracowników. Zadaniem widzów, uczestników targów po drugiej stronie stoiska targowego jest zadawanie pytań. To doskonała okazja poznania danej firmy. Kiedy wysyła się swoje CV, czy nawet bierze udział w rozmowie kwalifikacyjnej, stres i okoliczności nie sprzyjają zadawaniu pytań. Na targach pracy pytanie jest podstawową formą komunikacji.

Wystawcy zajmujący miejsce w swoich stoiskach targowych opowiadają o specyfice danej firmy, praktykach, stażach, możliwościach rozwoju, ścieżkach kariery w firmie, strukturze organizacyjnej firmy czy wymaganych kompetencjach do poszczególnych stanowisk. Jednym słowem odpowiadają na niezliczone pytania otwarte.

Każdy potencjalny pracownik na podstawie burzy odpowiedzi udzielanych przez rekruterów może wyrobić sobie własne pojęcie przede wszystkim o swoich predyspozycjach i wyobrażeniu swojej pierwszej pracy. Zbiór informacji powinien pomóc mu w wyborach swojej ścieżki zawodowej i swojej przyszłości.

Kto się wystawia na targach pracy?

Na targach pracy zwyczajowo wystawiają się firmy wielu branż. Organizatorzy targów zapraszają do udziału wystawców – firmy, które mocno osadziły się na lokalnym rynku pracy i gwarantują stabilne zatrudnienie. Najczęściej są to firmy z sektorów bankowych, IT, finansów, konsultingowych, HR i wiele innych.

Najczęściej na targach pracy swoje stoiska targowe wykupują również firmy doradztwa zawodowego. To niezwykle ważna część targowa dedykowana wszystkim osobom, które nie zadecydowały jeszcze o konkretnym profilu zawodowym dla swojej osoby. W strefie doradztwa zawodowego można poradzić się w kwestii budowania swojego CV, sprawdzić swoje predyspozycje, otrzymać wiele praktycznych porad.

Czy na targach pracy można znaleźć swoją wymarzoną pracę?

Może się tak zdarzyć, chociaż raczej będzie to zestawienie informacji o miejscach pracy, propozycje praktyk czy staży, które zawsze są wstępem do wymarzonego zatrudnienia. Dla młodego człowieka najważniejszą szkołą w tym dniu jest podjęcie wielu prób przedstawienia w odpowiednim świetle swojej osoby. Dzień spędzony na targach pracy, podczas pobytu na stoiska targowych to wielokrotna próba generalna przyszłego interview.

Stoiska targowe

Targi pracy to też często pierwszy kontakt z taką formą prezentacji jakimi są targi branżowe. Wielu z przyszłych pracowników będzie musiało zetknąć się z tą formą w przyszłości. Dlatego warto sprawdzić jak działają targi, jak funkcjonują stoiska targowe, kto je projektuje i buduje.  Jak jest logistyka zabudowy, przemieszczania się widzów, dodatkowa oprawa i promocja imprez targowych.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>