Trener personalny – zawód na czasie

trener-personalny

Trener personalny – dwa słowa, wiele skojarzeń. Praca trenera personalnego należy do jednej z najczęściej wybieranych w ciągu ostatnich miesięcy w branży sportowej. Cóż, nic dziwnego, skoro można trenować, a przy tym nieźle zarabiać? Okazuje się jednak, że rzeczywistość nie jest tak kolorowa, a dobry trener nie powinien być utożsamiany z ukończonym kursem, ale przede wszystkim ogromną wiedzą oraz kreatywnością. Czym jeszcze powinien cechować się trener personalny? Zapraszam do lektury.

Trening, dieta, suplementacja oraz regeneracja – to podstawowe, ale niezbędne elementy sportowego sukcesu. Rola trenera personalnego sprowadza się zatem do działania na tych płaszczyznach, toteż niezbędnym jest posiadanie wiedzy z każdego wspomnianego obszaru. Czy to wystarczy? Oczywiście, że nie. Podstawowym błędem wielu trenerów personalnych jest schematyczność oraz brak jakiejkolwiek kreatywności. Skutkuje to tym, że pomijany jest elementarny składnik czyli wywiad środowiskowy. Zamiast tego, niezależnie od stażu, płci czy nawet celu wiele osób otrzymuje te same plany treningowe, rozpiski diety czy dawkowanie suplementów. Jak nie trudno się domyślać, prowadzi to nie tylko do braku rezultatów, ale i również bardzo często do problemów zdrowotnych.

Prywatne sukcesy sportowe

Kolejnym błędem jest kierowanie się sportowymi sukcesami danej osoby, a co za tym idzie błędne przekonanie, jakoby takie osoby były najlepszymi kandydatami na trenera personalnego. Okazuje się, że sukcesy sportowe nie zawsze idą w parze z umiejętnością przekazania wiedzy, a przede wszystkim indywidualnego podejścia do klienta. Pamiętajmy, że nie zawsze to, co sprawdziło się w przypadku jednej osoby, będzie odpowiednie dla nas. Nie wychodźmy zatem z założenia, że wielokrotny mistrz danej dyscypliny, uczyni z nami to samo. To błędne, aczkolwiek bardzo częste przekonanie.

Cechy dobrego trenera osobistego

Wiele osób twierdzi, że idealną wizytówką trenera personalnego jest wygląd. To może, ale oczywiście nie musi świadczyć o umiejętnościach trenerskich danej osoby. O wyglądzie zewnętrznym decyduje bardzo wiele czynników, a dana osoba może być zwyczajnie „poza sezonem” lub na sportowej emeryturze. Co więcej, zdarzają się świetni trenerzy, którzy nigdy nie startowali oraz wyczynowi nie uprawiali danej dyscypliny. Trener personalny musi posiadać przede wszystkim szeroką wiedzę, nie tylko na temat technicznego wykonywania ćwiczeń. Musi być obeznany z dietetyką, znać się na aktualnie dostępnych na rynku suplementach diety, istotna jest również wiedza teoretyczna – szczególnie z zakresu anatomii, funkcji i budowy poszczególnych mięśni. Jeżeli dodamy do tego, że każdy plan treningu i suplementacji musi zostać dostosowany do danej osoby, jej płci, wieku, stażu treningowego, ograniczeń fizycznych, wówczas okaże się, że bycie trenerem personalnym to naprawdę skomplikowana sprawa, i wymaga ciągłego kształcenia się. Inaczej będzie wyglądać suplementacja u kobiet i mężczyzn, inaczej ćwiczenia siłowe u osób zupełnie zdrowych i tych, które borykają się z wadami postawy.

Wybór optymalnego trenera dla Ciebie

Jak zatem wybrać trenera personalnego, który indywidualnie oraz z rzetelnie zadba o trening, dietę, suplementację, jak i regenerację?

Jak dla mnie idealnym sposobem jest opinia dotychczasowych podopiecznych oraz osiągane przez nich wyniki. Im więcej takich osób, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się trafić na rzetelną osobę, która poprowadzi nas przez sportowe szlaki w efektywny, a przede wszystkim bezpieczny sposób. Pamiętajcie również, że cena nie jest wyznacznikiem rzetelności oraz wiedzy danej osoby, bowiem na nią składa się bardzo wiele czynników.

Reasumując, wybór dobrego trenera personalnego nie jest łatwy. W sieci jest multum ofert od osób o przeróżnym stopniu wiedzy oraz umiejętnościach. Sam dopisek „trener personalny” przy nazwisku nie tworzy z osoby trenera, toteż pamiętajcie o tym co napisałem wyżej. Te kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyborze oraz ustrzegą przed podstawowymi błędami.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

1 Komentarz

  1. Mika29 pisze:

    Powiem wam dziewczyny, że chodzę na siłownie od 5 miesięcy 2 razy w tygodniu. Mam swojego trenera i tak dalej, ale problem cellulitisu nadal u mnie występuje :( Choć trener polecił mi oprócz ćwiczeń maść http://masc-krem-leki-kosmetyki-na-cellulit.xyz/ żebym stosowała równolegle oba środki – sport i zioła. Zobaczymy jak to pomoże. A jak wy sobie radzicie z tym problemem? Można to wyleczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>