Wypadek w pracy – kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

why-accident-insurance-is-a-great-addition-to-your-employee-benefits-package_orig

Nie każdy ma możliwość pracy w komfortowych warunkach przy biurku. W wielu zakładach pracy wykonywanie obowiązków zawodowych związane jest z ryzykiem wypadku przy pracy. Pracownik, któremu przydarzy się taka sytuacja ma jednak zapewnioną ochronę – może ubiegać się o odszkodowanie dzięki regularnie odprowadzanym przez pracodawcę składkom do ZUS.

Za wypadek przy pracy można uznać każde zdarzenie, które wydarzy się w miejscu pracy i jest związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Niekoniecznie musi to być zdarzenie związane z obsługa jakichkolwiek maszyn. Jeśli pracownik złamie sobie nogę na schodach w miejscu pracy, również będzie to wypadkiem przy pracy.

Niekoniecznie tylko w siedzibie firmy

Za wypadek przy pracy uznaje się nie tylko zdarzenia, które mają miejsce w siedzibie firmy. Wypadki przy pracy to także zdarzenia, które mają miejsce gdy pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, ale jest w drodze między siedzibą firmy a miejscem, w którym ma wykonywać obowiązki zawodowe. Dzięki ochronie ubezpieczeniowej, jeśli zdarzy się wypadek i pracownik będzie musiał udać się na zwolnienie, a następnie ponosić koszty leczenia i rehabilitacji, może ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu. Odszkodowanie wypłacane w razie wypadku przy pracy może być różnej wysokości, najczęściej ubezpieczyciel ocenia stopień uszczerbku na zdrowiu i na tej podstawie ustala kwotę odszkodowania do wypłacenia. Co ważne, ubezpieczenie w razie wypadku przy pracy obejmuje również tak przykre zdarzenie, jak śmierć pracownika. Wtedy świadczenia wypłacane są najbliższej rodzinie, najczęściej małżonkowi zmarłego pracownika. Są jednak sytuacje, gdy nawet jeśli zdarzy się wypadek, pracownik odszkodowania nie otrzyma.

Kiedy nie będzie odszkodowania?

Wypadek przy pracy nie będzie pociągał za sobą wypłaty odszkodowania, jeśli wydarzy się on w wyniku rażącego zaniedbania czy naruszenia obowiązków przez pracownika. Zachowania umyślne i rażące niedbalstwo podczas wykonywania pracy skutkują utratą prawa do świadczeń nawet wtedy, gdy wypadek będzie poważny i pociągnie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, wymagające kosztownego leczenia. Za wypadek przy pracy w świetle przepisów nie będzie uznane również takie zdarzenie, któremu ulegnie pracownik będący pod wpływem alkoholu. Picie w pracy automatycznie więc pozbawia prawa do świadczeń w razie jakiegokolwiek przykrego zdarzenia.

Ważna ochrona ubezpieczeniowa

Dzięki ochronie ubezpieczeniowej pracownicy każdej firmy mogą mieć pewność, że w przypadku wypadku przy pracy nie pozostaną sami bez żadnego wsparcia finansowego. Taka ochrona ubezpieczeniowa jest również ważna w każdym innym aspekcie życia. Warto więc pomyśleć o innych formach ubezpieczenia, takich jak ubezpieczenie domu w budowie, samochodu, wyjazdu na wakacje. Bardzo często zapominamy o tych kwestiach i dopiero w przypadku negatywnego zdarzenia losowego żałujemy, że odpowiednio wcześnie nie zadbaliśmy o ubezpieczenie, które daje spokojny sen i pewność finansową w sytuacjach niezależnych od nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *