Zasady umieszczania zdjęcia w CV

CV on Clipboard. Composition on Working Table and Office Supplies Around. Business Concept - CV on Clipboard. Composition with Office Supplies on Desk. 3d Rendering. Blurred Image.

Tworząc CV, które będzie miało na celu zainteresowanie pracodawcy naszą kandydaturą na wybrane stanowisko, skupić powinniśmy się głównie na jego treści. Musi być ono czytelne, merytoryczne, a także zawierać wszystkie istotne informacje na temat naszego wykształcenia, doświadczenia i kwalifikacji. Nie mniej ważne jest jednak również zdjęcie, jakie do niego załączymy. W niniejszym artykule podpowiemy, jak wykonać fotografię do CV i gdzie umieścić ją na stronie.

Zdjęcie do CV – jak je wykonać?

Zdjęcie, jakie załączymy do CV powinno być proste i przedstawiać nas w neutralnej pozie. Zapomnijmy o fotografiach, które wrzucamy na co dzień na portale typu Facebook czy Instagram. Izabela Foltyn – specjalistka z portalu www.praca-cieszyn.pl podpowiada, że w celu wykonania idealnego zdjęcia do CV warto wybrać się do profesjonalnego fotografa.  A może robiliśmy takie zdjęcie wcześniej do dyplomu, paszportu czy też dowodu i mamy je jeszcze w swoich zbiorach?

Jeśli nie znaleźliśmy odpowiedniej fotografii i wybieramy się do profesjonalnego studia, pamiętajmy o tym, żeby ubrać się schludnie i elegancko. Na zdjęciu widoczna będzie tylko górna część naszego ubrania, dobrze jednak, aby była to koszula lub bluzka i marynarka. Nie przesadzajmy również z krzykliwymi kolorami i nadmiarem wzorów. Uwagę zwróćmy również na fryzurę i, w przypadku kobiet, odpowiedni makijaż , który powinien być delikatny i nienachalny.

Wymiary zdjęcia do CV

Jeżeli zdjęcie, które chcemy wykorzystać w CV jest gotowe, musimy zastanowić się nad tym, jakie powinno mieć wymiary. Umieszczając je w życiorysie, pamiętajmy, że nasza twarz powinna być widoczna dla osoby, która będzie przeglądała CV. Zdjęcie nie może być jednak zbyt duże. Szacunkowo jego rozmiar stanowić powinien około  1/8 strony, aby pozostało miejsce na tekst , a fotografia nie przytłaczała całości tylko tworzyła jej dodatkowy element.

personnage cv

Gdzie umieścić zdjęcie?

Zdjęcie powinno znaleźć się w górnej części strony tuż obok naszych danych osobowych. Choć mówi się, że wzrok najbardziej przyciąga to, co znajduje się po lewej stronie kartki, ponieważ w Polsce czytamy od lewej do prawej strony, to, gdzie dokładnie umieścimy fotografię nie ma większego znaczenia. Powinna ona wychodzić na pierwszy plan tylko w przypadku konkretnych zawodów, w których ważna jest odpowiednia prezencja – modelki, hostessy, stewardessy, prezentera telewizyjnego itp. Pamiętajmy, że nie ma konkretnych zasad umieszczania zdjęcia w CV. Wiele zależy od ogólnego układu stron i konstrukcji życiorysu.

Czy możemy wysłać CV bez zdjęcia?

Jeżeli pracodawca nie określił w wymogach konieczności dodania zdjęcia, nie mamy takiego obowiązku. Jest to opcja dla osób, które nie chcą być oceniane na podstawie wyglądu, ale tylko i wyłącznie doświadczenia i kwalifikacji. Istnieją kraje, jak np. Wielka Brytania, w których wprowadzono zakaz dodawania fotografii do życiorysu. Taka polityka jest zgodna z przepisami antydyskryminacyjnymi. Jeśli zatem z jakichś względów nie chcemy umieszczać zdjęcia w CV, a pracodawca tego od nas nie wymaga, możemy ten krok pominąć. Jeżeli jednak firma zaznaczyła w ofercie pracy, że życiorys wysłany powinien być z załączonym zdjęciem, jego brak może skutkować odrzuceniem naszej kandydatury. Powinniśmy więc mieć to na uwadze.

Niestandardowe zdjęcia w CV – kto może sobie na nie pozwolić?

Na mniej „sztywne” i standardowe zdjęcia w CV pozwolić mogą sobie osoby aplikujące na stanowiska w agencjach reklamowych i firmach, w których wykazać trzeba się kreatywnością. Nie można jednak przesadzać. Przyszłemu pracodawcy z pewnością nie spodoba się nadmierna nagość, nieprzyzwoite gesty, wyzywające ubrania, dziwne miny czy też nakładki z aplikacji. Jeżeli nie ma takiego wymogu, nie należy również przesyłać zdjęcia całej sylwetki. Zdjęcie w CV powinno mieć postać portretu.

Obojętnie o jakie stanowisko się staramy, warto postawić na neutralne, schludne zdjęcie w granicach dobrego smaku. Jeżeli chcemy się wyróżnić, postawmy raczej na bogate doświadczenie lub szeroki wachlarz umiejętności, jakimi możemy pochwalić się w życiorysie.

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>