Zawód kosmetyczka. Jak wygląda praca kosmetyczki?

SSUCv3H4sIAAAAAAAEAH1Sy27CMBC8V+o/IJ8JjUlM4n5BL0i99VBxcOwNWJgYxQ6lQvn3rvMAq6p6sbyzO7PP2/PTYkEq4bQkr4tbsNDWxnTOt8Jr2yCcLicclPa21cIEMGD94CHOC985cEFigqTwsMfYEZz4c57P0V7MjsGJDHSRNxDGH6Ro4WWL+SQmW0ZRrqtC1FY7CcaIBmznyOzvl/8Iv4M9G/hL7MOeoHmIjJ/d3LTYQyO/H12E+Thv5fF8sN7G3aAnvW6uvFxRdpfb3ROSGuONFr8oNN1kdBXe9fDyB3X89NGkWzAgxklPGqRkSlaCbRJWZnmScwVJKTOVcF5DWiomJJRz16RSsqg4BgOvaZIzKRMOlCcgaoykqq6YHPKPZZPjl4f2FC/2ohXYyBad0jba8cXiygIhi8o+t1rqZh/RrD9AG98LHpw9RUBj/dAmGWsnCg8qmDSjacZSyti6KHJesAzr7X8AvLOvBMgCAAA=

Kosmetyczka stała się popularnym zawodem stosunkowo niedawno. Jeszcze 20-30 lat temu na korzystanie z takich usług decydowały się nieliczne kobiety. Jednocześnie podstawowym skojarzeniem z tą profesją, było pielęgnowanie paznokci. W późniejszych latach rozwinął się w Polsce sektor usługowy. Równorzędnie pojawiło się nowe pokolenie i zaczęliśmy większą wagę przykładać do swojego wyglądu zewnętrznego. Rozwinęła się i zmieniła również sama branża kosmetyczna.

Kim jest kosmetyczka?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to zawód silnie zdominowany przez kobiety. Na wszelkich kursach i studiach trudno znaleźć męskich przedstawicieli, a jeśli już to są to raczej pojedyncze przypadki. Wynika to z faktu, iż to właśnie kobiety niemal od zawsze dbały o swoją urodę – już Kleopatra zażywała kąpieli w mleku i miodzie, aby zachować piękno.

Kosmetyczka to osoba odpowiedzialna za pielęgnację i zdobienie ciała. Obecnie w odniesieniu do kosmetyczki, można mówić nawet o tytule specjalistki od urody. Każda kobieta wyjdzie z gabinetu, czując się zdecydowanie piękniejsza. Sprawią to wypielęgnowane paznokcie i stopy, odświeżona skóra na twarzy, jak również liczne zabiegi z zakresu fizjoterapii oraz kosmetologii.

Możemy mówić o rosnącym zainteresowaniu samym wykonywaniem zawodu kosmetyczki, jednak poszerza się również znacząco spektrum i możliwości działania specjalistów w tej dziedzinie. Najpopularniejsze są stosunkowo proste zabiegi dotyczące brwi, rzęs, paznokci czy skóry twarzy.

Jest bardzo wiele zabiegów, coraz bardziej nowoczesnych, które cieszą się wzrastającą popularnością, również z uwagi na fakt, iż są szeroko rozpowszechniane przez same kosmetyczki, które chętnie biorą udział w branżowych szkoleniach i sympozjach, które pozwalają im proponować swoim klientkom nowe zabiegi i poszerzać ofertę, co z kolei przekłada się na zyski.

Kosmetologia jest natomiast dziedziną łączącą kosmetykę z dermatologią. Skupia się na mniej lub bardziej inwazyjnej ingerencji w skórę, w celu poprawienia jej wyglądu, niwelowania płytkich blizn czy likwidowania przebarwień. Wiąże się z dużym zakresem wiedzy, który stanowi konieczność do przeprowadzania procedur z zastosowaniem aparatury mechanicznej lub preparatów chemicznych, których nieumiejętne wykorzystanie mogłoby zaszkodzić klientce.

Prestiżowy zawód

Nieustanny rozwój kosmetyki i kosmetologii sprawia, że znacząco wzrasta prestiż osób wykonujących ten zawód. Wynika to również z możliwości przeprowadzania coraz bardziej skomplikowanych zabiegów, a co za tym idzie wzrostu odpowiedzialności i zarobków. Kończąc wybraną szkołę kosmetyczną, zdobywamy podstawy funkcjonowania i działania w tym zawodzie, w późniejszym etapie konieczne jest szkolenie się w wybranych dziedzinach i gałęziach, dzięki czemu każda kosmetyczka staje się specjalistką, np. od pielęgnacji twarzy, paznokci czy przedłużania rzęs. Oczywiście nadal może wykonywać inne zabiegi, z których została przeszkolona i spotyka się z nimi w swojej codziennej pracy, jednak to specjalizacja i renoma przyciągają klientów i warunkują zarobki.

Obowiązki kosmetyczki

pedzle-do-makijazu-1024

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu swojej kosmetycznej kariery warto dokładnie zapoznać się z podstawowymi obowiązkami, jakie mogą na nasz czekać, gdy podejmiemy pierwszą pracę w gabinecie kosmetycznym:

 • Prowadzenie rozmów z klientami – kosmetyczka powinna być otwarta na ludzi, bywa, że staje się rodzajem powiernika, koniecznością jest również dokładne poznanie oczekiwań osoby, która przychodzi do gabinetu,
 • Doradztwo w zakresie swojej wiedzy i swojego zawodu – pielęgnacja urody,
 • Zaproponowanie jednorazowych zabiegów i kuracji lub zaplanowanie serii zabiegów,
 • Zabiegi: pielęgnacja ciała, pielęgnacja stóp z paznokciami, depilacja, pielęgnacja dłoni z paznokciami, wykonywanie makijażu, który będzie dobrany do indywidualnej urody klientki, przeprowadzanie specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających,
 • Umiejętność rozpoznawania chorób skóry i w razie konieczności skierowanie klienta do lekarza,
 • Sprzedaż kosmetyków – ich umiejętne polecanie połączone z indywidualnym doborem,
 • Prowadzenie przedsiębiorstwa – dotyczy kosmetyczek zakładających własne gabinety,
 • Dbanie o czystość stanowiska pracy oraz o wszelkie urządzenia i preparaty – kosmetyczka musi również sprzątać, salon, do którego przychodzi klientka, powinien budzić zaufanie od wejścia,
 • Znajomość podstawowych zasad BHP oraz zasad udzielania pierwszej pomocy – praca odbywa się często z wykorzystaniem różnych urządzeń, substancji chemicznych i kosmetyków, nawet jeśli przeprowadzimy skrupulatny wywiad, może się okazać, że klientka nie wiedziała, że jakiś składnik spowoduje u niej gwałtowną reakcję alergiczną, kosmetyczka powinna wiedzieć co robić w takiej sytuacji i działać bez chwili wahania.

Praca pozbawiona wad?

Z pewnością nie. Fach kosmetyczki bywa uciążliwy i męczący – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jest to profesja, w której w sposób nieustanny przebywamy w towarzystwie różnych ludzi, mogą się zdarzyć osoby, które będą niezadowolone, nawet gdy usługa zostanie wykonana dobrze i zgodnie z wszelkimi normami. Kosmetyczka musi więc być bezpośrednia, odporna na stres i posiadać umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z ludźmi.

Niezwykle istotny jest również wygląd kosmetyczki, o który musi nieustannie dbać, gdyż stanowi wizytówkę jej pracy i z pewnością w tym wypadku nie znajdzie zastosowania powiedzenie, że „szewc bez butów chodzi”. Choć można spróbować zacytować je klientce z poczuciem humoru, gdy złamie nam się paznokieć.

Zarobki

Dochody kosmetyczki pracującej na etacie w salonie są dość przeciętne. Zwykle jest to najniższa krajowa, jednak zdarza się również rozliczenie w formie podstawa plus prowizja od wykonanych zabiegów. Na nieco więcej mogą liczyć właścicielki salonów, w zależności od miejsca i renomy do kilku tysięcy złotych miesięcznie. W Bielsku-Białej zarobki kosmetyczek oscylują w granicach 1500 – 2500 zł na rękę dla osób z doświadczeniem.

Tekst powstał przy współpracy kosmetyczki Pani Magdy Jaglarz reprezentującej:

Salon Kosmetyczny Magdalena Jaglarz
ul. Partyzantów 37
43-300 Bielsko-Biała
www.magdalenajaglarz.pl

Zobacz również: Praca dla Kosmetyczek

Przeczytaj również inne ciekawe artykuły:

1 Komentarz

 1. wiola pisze:

  Można pracować ale trzeba gdzieś mieszkać. I jeśli mamy jakieś lokum – to spoko, ale jak nie, to można na ile lat kredyt hipoteczny wziąć kredyt hipoteczny. Ja na przykład nie byłabym w stanie kupić sobie lokum z wypłaty – nawet firmowej. Dobrze, że są takie kredyty :) Bez nich wielu z nas byłoby całe życie na garnuszku mamusi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>