Zawód: tłumacz przysięgły

Designer at work

W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest bardzo ważna. Niemal każdy zna język angielski. Są i tacy, którzy biegle władają językiem niemieckim czy rosyjskim. Dzięki temu możemy porozumieć się z każdym. Języki obce są także priorytetem w wielu zawodach. Jeśli znamy doskonale jakiś język obcy, warto zastanowić się nad poszerzeniem swoich kwalifikacji. Można to zrobić poprzez uczęszczanie na różnego rodzaju kursy. Jednak lepszym rozwiązaniem jest poszerzenie swoich kompetencji do roli tłumacza przysięgłego.

Tłumacz przysięgły- co to oznacza?

Tłumacz przysięgły to osoba, która posiada uprawnienia do wykonywania różnego rodzaju przekładów. Mogą to być wszelkie dokumentacje prasowe czy urzędowe. Są one potwierdzone wpisem na listę tłumaczy. Dzięki temu osoba wykonująca ten zawód może posługiwać się pieczęcią służącą do potwierdzenia wszystkich wykonanych przekładów. Przepisy związane z wykonywaniem tego zawodu reguluje ustawa o zawodzie tłumacza przysięgłego. Weszła ona w życie 27 stycznia 2005 roku. Tłumacze przysięgli mogą w różnorodny sposób reklamować swoje usługi. Najczęstszą formą są ogłoszenia w lokalnej prasie czy internecie. Mogą oni zaoferować swoje usługi min w serwisie e-tlumacze. net w dziale tłumaczenia przysięgłe. Dzięki temu zwiększą się szanse na wykonywanie zleceń.

Jak zostać tłumaczem przysięgłym?

Wykonywanie tego rodzaju zawodu wymaga spełnienia kilku podstawowych kryteriów. Najważniejszym z nich jest posiadanie polskiego obywatelstwa. Jeśli takiego nie posiadamy, możemy okazać obywatelstwo UE czy też EFTA. Kolejnym bardzo ważnym kryterium jest znajomość języka polskiego. Bez niego nie możemy ubiegać się o posadę tłumacza przysięgłego. Ważna jest również pełna zdolność do wykonywania czynności prawnych. Dodatkowo potrzebne jest zaświadczenie o niekaralności. Musimy również posiadać wykształcenie wyższe pełne, magisterskie. Nie będziemy mogli wykonywać tego zawodu jeśli nie zdamy egzaminu państwowego.

Egzamin na tłumacza przysięgłego.

Egzamin ten składa się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Część pisemna polega na przetłumaczeniu czterech tekstów. Dwa z nich są w języku polskim, natomiast dwa pozostałe w języku obcym. Część pisemna trwa cztery godziny. Ważne jest to, że na egzaminie możliwe jest korzystanie z pomocy naukowych. Mogą to być słowniki i glosariusze. Druga część, ustna to także przetłumaczenie czterech tekstów, dwóch na język polski oraz dwóch z języka polskiego na obcy. Egzamin zostanie uznany za zdany, jeśli uzyskamy minimum 150 punktów z każdej części. Jeśli zdarzy się zdobycie mniejszej liczby punktów z którejś części, musimy ponownie podejść do egzaminu. Ważne jest to, że przy ponownym podejściu, należy uczestniczyć w dwóch częściach egzaminu. Jeśli wynik z obu części będzie pozytywny, wystarczy tylko czekać na zaprzysiężenie. Po nim możemy zacząć wykonywać zlecenia.

Odpowiedzialność wykonywania zawodu.

Zawód tłumacza przysięgłego, podobnie jak inne, wymaga od nas zaangażowania i odpowiedzialności. Nie tylko wykonujemy zlecenia prywatnych klientów. Zdarza się również, że otrzymujemy zlecenie od państwowego organu. Może to być urząd, sąd czy prokuratura. Wówczas nie możemy odmówić wykonania takiego tłumaczenia. Wyjątkiem są ważne powody. Musimy liczyć się z całodobową dyspozycyjnością. Zdarza się, że zostaniemy wezwani przez urząd poza standardowymi godzinami pracy. Ważna jest także perfekcja. Jeśli podczas tłumaczenia popełnimy błąd, będzie on nas sporo kosztował.

Zawód z zaletami.

Posiadając tytuł tłumacza przysięgłego możemy przede wszystkim wykonywać zlecenia tłumaczeń w szerszym zakresie. Ponadto, jak wcześniej wspomniano, osoba taka współpracuje z instytucjami. W związku z tym wykonuje zlecenia zarówno na szczeblu prywatnym jak i państwowym. Dodatkowo mając ten tytuł zawodowy, jesteśmy bardziej szanowani jako tłumacz. Budzimy większe zaufanie wśród klientów. Nie należy także zapominać o aspekcie samorozwoju. Dzięki temu podnosimy swoje kwalifikacje zawodowe.

Posiadając tytuł tłumacza, warto zatem go poszerzyć o tłumacza przysięgłego. Dzięki temu zdobędziemy nowy zawód, zlecenia oraz kwalifikacje. To również doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają pomysłu na własny biznes a nauka języków obcych przychodzi im z łatwością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *