3 zasady projektowania funkcjonalnego ogrodu na lata

Zakładanie i wyposażanie ogrodu jest niemal tak samo ważne, jak budowa domu. Jeśli nasza zielona przestrzeń ma być estetyczna, wygodna w użytkowaniu, a zarazem w jak największym stopniu “bezobsługowa” i nie wymagająca od nas dużych nakładów pracy, warto dobrze przygotować się do urządzania ogrodu. Podpowiadamy, jak stworzyć idealny ogród na lata.

Zacznij od projektu

Zakładanie i urządzanie ogrodu najlepiej rozpocząć od stworzenia projektu. W ten sposób unikniesz chaosu, nie popełnisz wielu błędów i nie poniesiesz niepotrzebnych dodatkowych wydatków. W rozplanowaniu przestrzeni i doborze wyposażenia oraz roślin kieruj się przede wszystkim funkcjonalnością. Funkcjonalny ogród jest komfortowy w użytkowaniu. Wszystkim jest w nim po prostu wygodnie.

Zastanów się, czy zielona przestrzeń wokół domu ma być przede wszystkim miejscem wytchnienia i ciszy, czy planujesz raczej częste spotkania w większym gronie i regularne garden party? W ten sposób określisz także kolejne etapy w urządzaniu ogrodu, tj. budowę tarasu, czy dobór mebli ogrodowych.

Solidne meble ogrodowe

Ogród to miejsce, w którym relaksujemy się i odpoczywamy. Odpowiednio dobrane meble to tutaj zatem podstawa. Powinny być wygodne dla przyjemnego wypoczynku, a przy tym funkcjonalne i solidne, dzięki czemu służyć nam będą w znakomitej kondycji przez lata.

Dobrym rozwiązaniem są z pewnością gotowe zestawy mebli ogrodowych. Nie trzeba zmagać się z kompletowaniem poszczególnych elementów, bowiem wszystko, co potrzebne dostajemy w całości. Zarówno zestawy modułowe, jak i standardowe zestawy krzeseł / foteli i stołu, jak te, które znaleźliśmy na https://vokato.com/produkty/kategoria/zestawy,149, dostarczają wielu możliwości aranżacyjnych. Meble swobodnie przestawisz w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba lub zestawisz je w takiej konfiguracji, w której ich użytkowanie w danej sytuacji będzie najwygodniejsze. Odpowiednio dobrany zestaw mebli ogrodowych sprawdzi się zarówno podczas codziennego przebywania w ogrodzie, jak i w czasie rodzinnych obiadów na świeżym powietrzu, grillowania ze znajomymi, czy imprezy z większą liczbą gości.

Automatyczny system nawadniania i odpowiednie rośliny

Jeśli ogród ma zachować swoją estetykę i nie wymagać od nas większych prac przez naprawdę długi czas, warto postawić na automatyczny system nawadniania trawnika. W ten sposób wakacyjny wjazd, codzienny brak czasu, czy po prostu wyjątkowo gorące lato nie zniweczą wysiłku, jaki włożysz w zaaranżowanie ogrodowej zieleni. Dodatkowo, automatyczny system nawadniania to oszczędności.  Czujniki deszczu dozują odpowiednią do warunków ilość wody i system podlewa trawnik, a go nie zalewa.

Jeśli chcesz cieszyć się roślinnością ogrodu przez lata, zadbaj o odpowiednią ziemię. Ta powinna być dobierana w zależności od tego, na jakie rośliny się zdecydujesz. Dla przykładu iglaki lubią ziemię lekko zakwaszoną lub uniwersalną, rośliny zielone – ziemię z dodatkiem kompostu, a drzewka liściaste – ziemię próchniczą.

Polecamy:
Meble ogrodowe pasujące do restauracji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *