4 fakty o zaćmie, które musisz znać!

Wraz z wiekiem pojawia się bogactwo wiedzy i rosnąca lista problemów zdrowotnych. Dzięki postępowi w opiece zdrowotnej wiele z tych schorzeń, w tym zaćma, stało się możliwych do opanowania i wyleczenia. Ponieważ zaćma powoduje utratę wzroku i ostatecznie może doprowadzić do ślepoty, kluczowe znaczenie ma umiejętność rozpoznawania wczesnych objawów i zapobiegania postępowi choroby. Niezależnie od tego, czy znasz kogoś, kto właśnie został zdiagnozowany, czy podejrzewasz, że sam możesz mieć tę chorobę, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o zaćmie.

1. Czym właściwie jest zaćma?

Zaćma to zmętnienie zwykle przezroczystej soczewki oka, powodujące niewyraźne widzenie i utrudniające wykonywanie codziennych czynności. Soczewka składa się głównie z wody i białka i pomaga skupić światło na siatkówce, wrażliwej na światło tkance z tyłu oka. Białka są ułożone w precyzyjny sposób, który utrzymuje soczewkę w czystości i przepuszcza światło. Jednak wraz z wiekiem niektóre białka mogą się zlepiać i powodować zmętnienie niewielkiej powierzchni soczewki, tworząc zaćmę. Z biegiem czasu zaćma może się powiększyć i zmętlić więcej soczewki, co utrudni jej dostrzeżenie, a zaćma leczenie stanie się konieczne.

2. Istnieje wiele różnych rodzajów zaćmy, z których większość można ogólnie podzielić na trzy grupy

Zaćma jądrowa wpływa na środek soczewki. Z biegiem czasu soczewka staje się gęsto żółta i przesłania widzenie. Wraz ze wzrostem gęstości soczewka może brązowieć, co prowadzi do trudności w rozróżnianiu odcieni koloru.

Zaćma korowa wpływa na brzegi soczewki. Zaczynają się jako białawe zmętnienia w kształcie klina lub smugi na zewnętrznej krawędzi kory soczewki. W miarę postępu zaćmy smugi rozciągają się do środka i zakłócają światło przechodzące przez środek soczewki.

Zaćma podtorebkowa tylna dotyczy tylnej części soczewki. Ten rodzaj zaćmy często przeszkadza w czytaniu, ogranicza widzenie w jasnym świetle, powoduje odblaski lub aureole wokół źródeł światła w nocy i ma tendencję do szybszego postępu niż inne typy.

3. Zaćma występuje nie tylko u dorosłych

Niemowlęta mogą rodzić się z zaćmą z powodu mutacji genetycznej lub infekcji wewnątrzmacicznej. U dzieci może również rozwinąć się zaćma, zwykle w wyniku choroby zapalnej, mutacji genetycznej, urazu lub narażenia na określone leki lub promieniowanie.

4. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zaćmy

Jak wiadomo, dieta pozbawiona przeciwutleniaczy może zwiększać ryzyko wystąpienia zaćmy. Pamiętaj, aby dodać do swojej diety kolorowe owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, aby zmniejszyć ryzyko zaćmy. Te pokarmy są bogate w witaminy przeciwutleniające i fitochemikalia i obejmują witaminy A, C i E, luteinę i zeaksantynę. Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, takie jak niektóre rodzaje ryb (na przykład łosoś, pstrąg i makrela), również są powiązane ze zmniejszaniem ryzyka zaćmy. Jedząc taką dietę znacznie zmniejszysz szanse na rozwój zaćmy w swoich oczach – to ważne.

Polecamy:
Dieta na zwiększenie odporności, czyli co jeść jesienią?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *