7 najpopularniejszych rodzajów fajerwerków – przewodnik po pirotechnice

charakterystyka-najpopularniejszych-rodzajow-fajerwerkow-1

Każdy prawdziwy fan pirotechniki zna wszystkie rodzaje fajerwerków, jednak osoby zaczynające swoją przygodę z tą dziedziną mogą mieć problemy z odróżnieniem poszczególnych środków pirotechnicznych. Czym zatem różnią się między sobą fajerwerki?

Nie sposób wyobrazić sobie witania Nowego Roku, Parady Smoków w Krakowie czy Światełka do nieba bez fajerwerków. Pokazy pirotechniczne nie tracą na popularności również jako zwieńczenie wesela, czy uroczystości rodzinnej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego fajerwerki nie są równe fajerwerkom?
  • Czy wulkany wybuchają?
  • Czy petardy mają efekty wizualne?
  • Czym są wyrzutnie?
  • Czym się różnią race od flar?

rodzaje_fajerwerkow_charakterystyka

Charakterystyka poszczególnych rodzajów fajerwerków

Petardy

Petardy należą do najmniej widowiskowej pirotechniki. Często stają się (niesłusznie) synonimem fajerwerków. Petardy nie są tak mocne jak inne rodzaje fajerwerków, a mimo to młodzi fani wybuchów chętnie po nie sięgają. Charakteryzują się efektem huku, któremu towarzyszy mocny, aczkolwiek krótkotrwały błysk.

Pomimo tego, że standardowe petardy nie mają spektakularnych efektów, należy pamiętać, że i one mogą wyrządzić użytkownikowi krzywdę, jeśli nie będzie przestrzegał zasad bezpieczeństwa. Po odpaleniu pirotechniki należy oddalić się na odpowiednią odległość. Jest to niezwykle ważne, również w przypadku odpalania petard. Uważać warto również z niewybuchami – najbezpieczniej jest nie zbliżać się do nich przez około 10 minut.

Petardy można podzielić na:

  • petardy draskowe,
  • karabinki,
  • petardy lontowe,
  • diabełki.

Zarówno w petardach draskowych, jak i lontowych, producenci zastosowali opóźniacze, dzięki którym użytkownik może oddalić się na bezpieczną odległość zanim nastąpi wybuch.

Diabełki są najprostszym rodzajem petard – nie wymagają użycia ognia i są całkowicie bezpiecznie. By uzyskać niewielki efekt huku należy rzucić petardą o twarde podłoże, najlepiej w tej sytuacji sprawdza się droga asfaltowa lub chodnik.

Petardy draskowe odpalane są od draski. Nie należy trzymać ich w rękach po odpaleniu.

Pomimo tego, że petardy nie należą do najniebezpieczniejszych fajerwerków, powinny być używane z rozwagą, a dzieci niepozostawiane same sobie podczas ich odpalania.

Flary

Flary w pierwotnym założeniu miały służyć głównie do sygnalizacji w ratownictwie czy żegludze. Obecnie coraz częściej wybierane są przez kibiców, by uatrakcyjnić oprawę meczową.

W zależności od rodzaju flary, różnią się między sobą mocą, czasem działania oraz sposobem odpalania. Niektóre z nich działają po wyjęciu zatyczki, inne po odpaleniu lontu (tradycyjnym lub o draskę).

Race

Race pełnią funkcję oświetleniową. Odpalane podobnie jak flary – za pomocą zawleczki lub lontu. Wśród rac możemy wyróżnić: race morskie, race świetlne, a także race dymne.

Czym zatem różnią się race od flar? Głównie przeznaczeniem – flarom została przypisana funkcja sygnalizacyjna, a racom oświetleniowa.

Wulkany i fontanny

Wulkany najczęściej przybierają kształt stożka. Dzięki temu po odpaleniu występuje efekt wulkanu, który może osiągać nawet kilka metrów. Przed odpaleniem wulkanu warto pamiętać o umieszczeniu go na płaskim i stabilnym podłożu, by się nie przewrócił. Odpalane najczęściej na lont.

Fontanna różni się od wulkanu głównie wielkością i nazewnictwem. Efekt jest niemal identyczny.

Rakiety

Rakiety wyposażone są w drewniany kijek, który pełni rolę stabilizatora lotu. Przed odpaleniem rakiety, należy wbić ją w ziemię lub włożyć do butelki. W tym przypadku bardzo istotne jest jej odpowiednie umiejscowienie – zbyt mocno wbita w ziemię stworzy zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu, ponieważ wybuchnie bez wznoszenia się w powietrze. Zbyt słabo – może się przewrócić i zamiast w górę, poszybuje w bok, możliwe, że w stojący nieopodal tłum.

Problem nie pojawia się w przypadku rakiet ze stojakiem. Wystarczy postawić ją pionowo na równej powierzchni i odpalić.

Rakiety cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak warto pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie wolno odpalać uszkodzonych produktów. Dotyczy to również samego kijka – jego złamanie lub skrzywienie może zmienić kierunek lotu rakiety.

Wyrzutnie

Wyrzutnie należą do najpopularniejszych rodzajów fajerwerków, które charakteryzują się wielostrzałowością. Wśród najczęściej występujących rodzajów wyrzutni wyróżnić należy wyrzutnie proste i kątowe.

Również i w tym przypadku warto zadbać o równą powierzchnię, by wyrzutnia się nie przewróciła. Nie należy zbliżać się do niej do około 10 minut po skończonym pokazie, nie wolno też próbować odpalać jej ponownie. Wyrzutnie uruchamiane są za pomocą lontu z boku. Pod żadnym pozorem nie należy się nad nimi nachylać podczas odpalania.

Wyrzutnie nazywane są również bateriami i kostkami.

Ten rodzaj fajerwerków jest najczęściej polecany osobom, które chcą w prosty sposób przygotować we własnym zakresie pokaz fajerwerków dla najbliższych. Zróżnicowane kolorystycznie, dobrze dobrane efekty mogą pozostawić niezapomniane wrażenia na gościach, którzy mogą chcieć upamiętnić tę chwilę poprzez fotografowanie fajerwerków.

Rzymskie ognie

Rzymskie ognie różnią się od wyrzutni głównie budową. Również należą do fajerwerków wielostrzałowych odpalanych po kolei. Są one stosunkowo tanie, jednak nie zagwarantują tak spektakularnych efektów, jak wyrzutnie.

rodzaje_fajerwerkow_roznice

Dlaczego poszczególne rodzaje fajerwerków różnią się między sobą?

Główna różnica pomiędzy poszczególnymi rodzajami fajerwerków tkwi w ich mocy i efektach. Jeszcze do niedawna uzyskanie tak barwnego kolorystycznie pokazu fajerwerków było niemożliwe, dopiero z czasem zaczęto eksperymentować ze związkami chemicznymi, które dały możliwość „pokolorowania” sztucznych ogni.

Należy pamiętać, że każdy rodzaj fajerwerków może być niebezpieczny, gdy będzie nieodpowiedzialnie używany. Nawet niewielkie petardy mogą wyrządzić wielką krzywdę, jeśli zostaną nieumiejętnie odpalone.

Podsumowanie

Bez względu na rodzaje fajerwerków, które najczęściej wybieramy, warto pamiętać o tym, by pochodziły ze sprawdzony źródeł, posiadały instrukcję obsługi w języku polskim oraz stosowne certyfikaty bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *