Adam Małysz – historia sukcesów Mistrza. Czemu zawdzięcza swe zwycięstwa?

Adam Małysz to zdobywca najważniejszych tytułów w zakresie skoków narciarskich, ale nie tylko. Co bezpośrednio przyczyniło się do sukcesów, które odnosił wieloletni mistrz świata w skokach narciarskich? Co było jego „paliwem napędowym” i pomogło mu w odnoszeniu kolejnych zwycięstw?

Historia sukcesów Mistrza – wiecznie żywe osiągnięcia Adama Małysza

Czterokrotny mistrz świata, „polski orzeł” lub po prostu „Adaś”, zapoczątkował w Polsce modę na interesowanie się skokami narciarskimi i sam osiągnął tak wiele, że jego dorobek mógłby być rozłożony na kilkanaście osób. W zawodach Pucharu Świata startował łącznie 349 razy. Jego kariera przebiegała od 1995 roku do 2011 roku, kiedy to w Zakopanem, w trakcie specjalnie zorganizowanego  benefisu na jego cześć, oddał swój ostatni skok w życiu.

Adam Małysz osiągnął w tym sporcie tak wiele, że trudno aż zliczyć jego dorobek. Warto przypomnieć sobie jednak najważniejsze osiągnięcia Mistrza. Przede wszystkim „Adaś” to czterokrotny medalista olimpijski i również czterokrotny mistrz świata w skokach narciarskich. Co ważne jednak, Małysz jako pierwszy w historii zdobył trzy puchary świata z rzędu. Wciąż plasuje się w czołówce najbardziej utytułowanych skoczków historii indywidualnych konkursów mistrzostw świata w skokach narciarskich. W skład jego licznych osiągnięć zaliczyć należy także zwycięstwo w aż 39 konkursach pucharu świata oraz ustanowienie wielu rekordów, w tym na długo utrzymującego się rekordu, skoku na 230,5 metra, na skoczni mamuciej Vikersundbakken (K-200) w Norwegii.

Po zakończeniu kariery sportowej jako skoczek narciarski Małysz nie pozostawał bezczynny. Zajął się biznesem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, a także podjął się kariery jako kierowca rajdowy, uczestnicząc wielokrotnie w rajdach Dakar i zdobywając wiele tytułów.

Talent to nie wszystko – wpływ trenerów i otoczenia

Pierwsze skoki na skoczni narciarskiej w rodzimej Wiśle Adam Małysz oddawał już jako przedszkolak. Można śmiało powiedzieć, że skokom narciarskim poświęcił całe swoje młode życie. Chociaż oprócz treningów kształcił się m.in. na dekarza, to właśnie ogromny talent, jak i samozaparcie oraz determinacja, wpłynęły na osiągnięcie tak licznych późniejszych sukcesów. Lata wyrzeczeń i kilkadziesiąt godzin w tygodniu treningów, tydzień po tygodniu, uczyniły z tego wciąż najsłynniejszego skoczka zawodnika nie do pokonania.

To jednak nie wszystko – nieoceniony pozostaje wpływ kadry i trenerów. Za sukcesami Małysza stoją przede wszystkim Apoloniusz Tajner, Jan Blecharz i Jerzy Żołądź. Istotną funkcję pełnił również wujek Adama, Jan Szturc, zawodowo pierwszy trener. Z czasem powstawała jednak coraz większa presja, wynikająca z coraz większych osiągnięć. Nie brakło wówczas odpowiedniego zarządzania w reprezentacji i powołania zagranicznych specjalistów, w tym psychologów, pomagających Małyszowi. Nie trzeba dodawać, że kluczową rolę odgrywała także rodzina, w tym żona Izabela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *